REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Kořenová čistírna odpadních vod pro rodinný dům. Jak funguje a jak ji realizovat?

Kořenová čistírna odpadních vod je plnohodnotná a v mnoha ohledech i lepší varianta pro likvidaci splaškových vod. Lze ji využít jako domovní pro jednu domácnost, jeden rodinný dům, pro hotel i pro celé obce. Není to zařízení zcela bezúdržbové, avšak nároky na údržbu jsou menší a schopnost zachovávat dlouhodobě kvalitu přečištěné vody větší než u konvenčních čistíren. Jak má být velká kořenová čistírna pro domácnost? A jaké zařízení obsahuje?

Co je kořenová čistírna odpadních vod

Kořenová čistírna imituje princip čištění vody v přírodě, ale na malém prostoru. Je soustava několika zařízení:

  • Separační jímka, kde dochází k usazení pevné složky odpadní vody.
  • Pulzní zařízení, voda se zde nějakou dobu uchovává a poté naráz vypuštěna dále
  • Kořenové pole, rastrem trubek je voda rozvedena těsně pod povrchem a zasáknuta do filtračního souvrství kde dojde k odbourání znečišťujících látek
  • Odvod vody do zasakovacího pole, popř. její akumulace pro další využití na zálivku zahrady či splachování WC

Někdy je vloženo zařízení, kterým se voda vrací zpět do kořenového pole a proces čištění se několikrát opakuje.

Rostliny, kterými bývají kořenové čistírny osázeny a od kterých získaly jméno nemají hlavní vliv na čistění, plní funkci estetickou a doplňkovou. Hlavní čištění probíhá ve štěrkovém souvrství.

Kolik prostoru na pozemku potřebuje kořenová čistírna pro rodinný dům

Septik pro čtyřčlennou rodinu 4 m3 na povrchu z něj je vidět pouze poklop. Kořenové pole má pak běžně 2 m2 na obyvatele, tzn. pro klasickou rodinu 8 m2, včetně okraje se jedná o plochu cca 3x3 metry.

Jakou údržbu potřebuje kořenová čistírna odpadních vod

Zařízení tak jako žádné jiné není bezúdržbové, nicméně jeho údržba pro udržení správného fungování je méně náročná než u mechanicko-biologických čistíren, které sice po údržbě přímo očividně nevolají (dokud například nezačnou zapáchat), ale také voda z nich vytékající často neodpovídá požadavkům. Údržba kořenové čistírny u rodinného domu obnáší jednou za rok posekat rostliny na povrchu, jednou ročně vyvézt septik na čistírnu či kal využít pro kompostování na pozemku. Jednou za čas je dobré zkontrolovat pohledem do pulzní šachty, zda funguje pulzní mechanismus. Její udržení v správném chodu je tak často jednodušší.

Je třeba se obávat realizace kořenové čistírny?

Nemůže do kořenové čistírny někdo spadnout? Není riziko, že se znečištěné vody napije domácí zvíře? Kolik stojí kořenová čistírna odpadních vod? Jak jí na pozemku navrhnout? Nezapáchá čistírna na zahradě? Je potřeba hlídat jaké látky liji do odpadu? Tyto a další otázky zodpovídal trpělivě redaktorovi ESTAV.cz realizátor čistíren pan Ing. Michal Šperling. Na celý rozhovor z veletrhu Aquatherm Praha se podívejte ve videu výše.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Autor: redakce

Kořenová čistírna čistí vodu z celé obce. Vypadá krásně a voda z ní je lepší než v potoce

Kořenová čistírna odpadních vod. Na první pohled svojí primitivností připadá až podezřelá, jako cosi, co zní skvěle „eko“, ale nemůže fungovat. Opak je pravdou. Kořenová čistírna má mnoho výhod a čistí skvěle. „Kořenovku“ lze vybudovat pro čištění vod z jednoho rodinného domu ale i pro celé obce. Ve Velké Jesenici na…

Dřevostavba u Berouna s vinnou révou na dosah

Dřevostavba u Berouna s vinnou révou na dosah

Rodinný dům v Chodouni u Berouna lze popsat jako nápaditou přízemní dřevostavbu s prostornou terasou, kde z jihozápadu cloní letní sluneční žár vinná réva. Ta by měla podle slov architekta Aleše Brotánka od jara do podzimu chránit terasu a jihozápadní roh domu před přímým slunečním žárem, který réva vždy do podzimu…

Kořenová čistírna odpadních vod je spolehlivé řešení pro domácnosti i obce

Kořenová čistírna odpadních vod je spolehlivé řešení pro domácnosti i obce

Kořenová čistírna odpadních vod funguje na principech, které jsou běžné v přírodě. Čistírna je soustava několika zařízení, její hlavní částí je septik – usazovací nádrž a potom hlavní filtrace s vegetací. Vodu z čistírny lze bez problémů užívat na zalévání zahrady nebo splachování WC.

Foto: Ronald Tilleman

Budova na ostrově si vystačí s energií z vlastního odpadu

Po osmi měsících důkladných renovací se letos v létě znovu otevřelo návštěvníkům muzeum, přináležející k proslulému národnímu parku Biesbosch v Nizozemí. Jen po málokteré renovaci se dá říct, že by i jinak pravidelní návštěvníci měli problém výsledek úprav poznat. Tady se ale ocitli v dočista novém světě a na novém…

REKLAMA