REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Dům jako dřevostavba s kořenovou čistírnou vody na střeše v centru Prahy

Dům je postaven ve vnitrobloku činžovních domů v hustě zastavěné pražské lokalitě, a je unikátní systémem čištění odpadní vody pomocí střešní kořenové čističky i použitým systémem vytápění a ohřevu teplé vody.

Nebavilo mě bydlet v bytě, tak jsem posílal své ženě obrázky různých ruin v okolí Prahy, které by šly adaptovat. Manželka ale chtěla bydlet v Praze. Pak už ji tyto moje nápady nebavily, tak mi vystavila nesplnitelnou podmínku, že pokud chci stavět dům, tak jedině v Praze na Letné. Celou věc tím považovala za vyřešenou. Jenomže podmínka kupodivu zase až tak nesplnitelná nebyla. Navštívil jsem kamaráda, který má dům ve vnitrobloku na Pankráci, a tento koncept se mi natolik zalíbil, že jsem začal na internetu pátrat po podobném pozemku na Letné. A kupodivu jsem takový volný pozemek objevil.

Projekt a dispozice

Dům je postaven v pasivně energetickém standardu. Obvodové stěny jsou vyzděny z vápenopískových bloků o tl. 17,5 cm, následuje 40 cm izolace s ochrannou paropropustnou fólií. Fasáda je obložena modřínovými prkny s provětrávanou mezerou. Strop nesou lepené dřevěné nosníky, které jsou pomocí stahovacích vrutů spjaty s betonovou stropní deskou z vláknobetonu.

Na projektu jsme pracovali s velmi šikovným architektem Václavem Odvárkou, který byl ochoten naslouchat mým požadavkům. Museli jsme se vejít do daného, už schváleného půdorysu, což ovlivnilo výsledné dispozice. Po vstupu do domu se ocitnete v předsíni, odkud vedou dveře do koupelny, na WC a do technické místnosti, napravo je dětský pokoj a ložnice. Následuje velká obytná místnost s kuchyní, s velkým střešním světlíkem.

Vytápění domu a teplá voda

Kuchyň, koupelnu a radiátory zásobuje teplou vodou akumulační nádoba, v níž probíhá ohřev vody elektřinou z 8 fotovoltaických panelů. Díky slunci je v domě dostatek teplé vody šest měsíců v roce, aniž by bylo nutné využít další zdroj tepla. Vytápění automaticky zapíná prostorový termostat, jakmile klesne teplota v domě pod nastavenou hodnotu. Akumulační nádrž může být v zimě ohřívána i speciální krbovou vložkou s výměníkem. Jde o velmi jednoduchý, ale zároveň maximálně funkční samotížný systém, který nepotřebuje složitou elektroniku. Systém vytápění navrhoval projektant Pavel Mynář ze společnosti Ekostep.

Dalším zdrojem tepla pro dům je vzduchotechnika s rekuperací, která je napojena na čtyřicetimetrový zemní registr, takže kromě tepelných zisků dokáže interiér domu v létě i příjemně chladit.

Čistička na střeše

Největší zvláštností domu je zelená mokřadní střecha. V podstatě jde o kořenovou čističku odpadních vod, která čistí vodu z domácnosti a zároveň se stará o výživu rostlin na střeše. Znečištěná voda je nejprve svedena do vícekomorového septiku – zvlášť přitéká tzv. šedá voda z pračky, kuchyně a koupelny, a zvlášť je přiváděna voda z toalety. Následuje čerpací jímka s provzdušňováním (eliminuje zápach), poté je předčištěná a pevných částic zbavená voda čerpána na střechu. Zde je umístěno souvrství velmi lehké mokřadní střechy, konkrétně 15 cm kombinovaného substrátu, pěnového skla a kačírku. Voda souvrstvím pomalu protéká a díky biochemickým procesům na kořenech mokřadních rostlin je zbaena všech nečistot. Vyčištěná voda je svedena do akumulační nádrže, odkud je čerpána na splachování záchodu a závlahu zahrady.

Obecně může být mokřadní střecha napájena buď umělým živným roztokem, nebo mechanicky předčištěnou odpadní vodou.

To znamená, že odpadní voda je na střechu dávkována buď pouze pro závlahu rostlin, nebo jí je dodáváno více a střecha funguje jako střešní kořenová čistička. V případě použití střechy jako čističky odpadních vod může být voda v závislosti na její kvalitě systémem proháněna několikrát, aby došlo k dostatečnému vyčištění.

Nároky na obsluhu a údržbu

Mokřadní střecha nevyžaduje nijak náročnou údržbu. Jednou za rok je třeba střechu posekat, a pokud slouží i jako čistička, je třeba jednou za rok až dva roky vyčerpat pevné usazeniny a kaly ze septiku (podle objemu nádrží a počtu členů domácnosti). Použitý systém zelené střechy má nízkou hmotnost, takže neklade příliš vysoké nároky na nosnost střechy. Toto řešení je výhodné i z hlediska samotné vegetace, protože mokřadní střecha s kořenovou čističkou elegantně řeší problém s nedostatkem vláhy u zelených střech.

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Autor: redakce

Kořenová čistírna čistí vodu z celé obce. Vypadá krásně a voda z ní je lepší než v potoce

Kořenová čistírna odpadních vod. Na první pohled svojí primitivností připadá až podezřelá, jako cosi, co zní skvěle „eko“, ale nemůže fungovat. Opak je pravdou. Kořenová čistírna má mnoho výhod a čistí skvěle. „Kořenovku“ lze vybudovat pro čištění vod z jednoho rodinného domu ale i pro celé obce. Ve Velké Jesenici na…

Kořenová čistírna odpadních vod je spolehlivé řešení pro domácnosti i obce

Kořenová čistírna odpadních vod je spolehlivé řešení pro domácnosti i obce

Kořenová čistírna odpadních vod funguje na principech, které jsou běžné v přírodě. Čistírna je soustava několika zařízení, její hlavní částí je septik – usazovací nádrž a potom hlavní filtrace s vegetací. Vodu z čistírny lze bez problémů užívat na zalévání zahrady nebo splachování WC.

Foto: Ronald Tilleman

Budova na ostrově si vystačí s energií z vlastního odpadu

Po osmi měsících důkladných renovací se letos v létě znovu otevřelo návštěvníkům muzeum, přináležející k proslulému národnímu parku Biesbosch v Nizozemí. Jen po málokteré renovaci se dá říct, že by i jinak pravidelní návštěvníci měli problém výsledek úprav poznat. Tady se ale ocitli v dočista novém světě a na novém…

Český soběstačný dům zahájil stavbu. Budete ho moci navštívit

Český soběstačný dům zahájil stavbu. Budete ho moci navštívit

Sen mnoha lidí. Šetrný dům, který si vyrobí veškerou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije.

Které jsou ty nejlepší studentské dřevěné stavby?

Které jsou ty nejlepší studentské dřevěné stavby?

Prohlédněte si vítěze největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR – Stavby s vůní dřeva 2018. Do 6. ročníku se přihlásilo 63 studentů z 10 českých a slovenských fakult, kteří zpracovali 51 soutěžních děl.

REKLAMA