REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Příprava terénu, výběr plotu a stavební povolení na plot

Řekne-li se plot či zídka, vybavíme si většinou bariéru, která chrání naše soukromí a zabraňuje vstupu nežádoucích osob. Základní charakteristika vymezování soukromí se po staletí nemění, mění se ovšem technologie, materiály a možnosti investorů. Na co nezapomenout při stavbě plotu?

Nové technologie, nové možnosti

Přestože i klasické plaňkové oplocení má svoji poezii, zvláště u venkovských stavení, současní investoři bývají mnohem náročnější. Obliba nových technologií a materiálů ovšem nedegraduje postupy klasické. Různé varianty dřevěných a kovových plotů budou i nadále krášlit většinu našich domovů a zahrad. Lépe se shodnou s výsadbou zeleně. Nejčastěji dělíme ploty podle materiálů na kovové, cihlové, kamenné, dřevěné, plastové či betonové. Některé tipy plotů se mohou kombinovat a vznikají tak další druhy. Vídáme ploty kovové splétané drátové, svařované tyčové či ploty zhotovené uměleckými kováři. U pnoucích růží se vyskytují nejčastěji ploty cihlové s dřevěnou či kovovou výplní. Lze zvolit i ploty dřevěné palisádové nebo ploty z prefabrikátů, kde můžeme měnit či vyrovnávat úroveň terénu. Ploty se staví i z různých tvárnic z umělého kamene nebo z tvárnic imitujících cihlu v různém barevném provedení.

Bude potřeba nějaké povolení?

Oplocení se řadí mezi drobné stavby a obecně na jeho výstavbu není potřeba mít stavební povolení. Výstavbu však musíte nahlásit stavebnímu nebo obecnímu úřadu. Nicméně i při výstavbě plotů ale vyskytují výjimky, kdy je třeba o povolení žádat. Budete jej potřebovat, pokud váš plot spadá do jedné z těchto kategorií:

  • plot je vyšší než 2 metry,
  • pozemek se nachází v ochranném pásmu,
  • pozemek se nachází v památkové zóně,
  • pozemek se nachází na nezastavěném území,
  • na výstavbu jsou potřebné zemní práce nebo úprava terénu.

Jak postupovat při stavbě plotu. Zdroj: Hornbach

Pokud plánujete stavět plot, je vhodné též upozornit sousedy. Nejde sice o zákonem danou povinnost, ale včasným upozorněním si můžete upevnit dobré sousedské vztahy.

Důležitá je příprava terénu

Ať už se rozhodneme pro jakýkoli druh plotu, budeme s největší pravděpodobností zapouštět nosné sloupy do betonu. Stavění plotu, které bude mít vyzdívaná pole, navíc vyžaduje základy, kde je třeba položit izolaci s penetrací a teprve potom lze pokračovat ve zdění. Izolace je nutná i v případě podezdívek. Postupovat se musí s největší pečlivostí, nejlépe podle návodu výrobce.

A opět máme na výběr. Rozhlédneme-li se kolem sebe, zcela jistě uvidíme celou řadu kamenných podezdívek, okrasných a podpůrných zídek, plotů a sloupků, včetně nejrůznějších zdobných variant (např. plot kombinovaný kámen a zdivo, plot pískovcový, plot betonový a palisádový a další). V poslední době se stále častěji začíná prosazovat i suché zdivo, jakožto systém volně ložených kamenů, nebo gabiony (kameny naplněný drátěný koš). Takzvaná suchá zeď je sestavovaná z přírodního nebo umělého kamene. Z přírodních kamenů lze doporučit třeba Tridentský porfyr, který patří k nejtvrdším a nejodolnějším horninám. Vhodný je i jako venkovní či vnitřní dlažba, lze jej použít i jako obklad. Nabízí zajímavý dekorační vjem a schopnost dokonale ladit s okolím i zahradní výsadbou. Jeho možnosti v architektuře jsou skutečně neomezené.

Jak postupovat při stavbě plotu. Zdroj: Hornbach

Před instalací oplocení projděte celý obvod pozemku a ohraničte linii oplocení. Zaměřte se na nerovnosti, velké kameny, kořeny stromů a všechny ostatní překážky. Promyslete si, kde budou zaražené sloupy a jaká bude mezi nimi vzdálenost. Pokud si správně změříte plochu, kterou budete oplocovat, lépe si naplánujete i koupi potřebného materiálu,“ radí Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach.

„Pokud se chcete ujistit, že plot stavíte skutečně pouze na vašem pozemku, využijte služby geodeta. Ten vám vše správně zaměří, a tak předejdete možným komplikacím a pokutám,“ dodává a ukazuje drobné stavby a ukotvení sloupků na internetových stránkách Hornbach a na fotografiích. I to je jedna z možností, jak postupovat. Nicméně není to postup vhodný pro všechny typy oplocení. Jedná se z větší části o pletivové a drátěné panelové ploty a vstupní brány. V nabídkách prodejců bychom našli i ucelené stavební systémy, které zahrnují „v jednom střihu“ nejenom plot, ale třeba i dlažbu, schody, obrubníky a další komponenty.   

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Freiburk

Zelená architektura: Když se vize stává realitou jen kousek od českých hranic

Na základě vlastních exkurzí a setkávání se zajímavými lidmi připravilo Centrum pasivních domů (CPD) studii, která se váže k zelené architektuře. Jako zajímavý inspirativní příklad nabídlo německé univerzitní město Freiburg. Vznikla rovněž iniciativa s názvem Deklarace udržitelnosti.

Chytré dlaždice znovu vrací do měst vodu. Inspirují se přírodními procesy

Chytré dlaždice znovu vrací do měst vodu. Inspirují se přírodními procesy

Jsou evropské metropole připraveny na klimatické změny? Ne, a každý vydatnější déšť anebo epizody horkých dní to dokazují. Po desetiletí jsme totiž usilovali o to, aby se města co nejrychleji zbavila vody. Ideálně kanalizací. Holandský projekt teď vodu městům vrací, hravým a navýsost praktickým způsobem, pomocí…

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Že žádné pasti okolo nemáte? Určitě nějakou najdete. Stavby a lidské vynálezy vytvářejí matoucí prostředí. Ptáci, žáby i další živočichové jsou vystaveni smrtelným pastem, jako jsou vodní nádrže, sudy na vodu, větrací šachty, svisle stojící roury či fukary, velké prosklené plochy. I svůj bytový nebo rodinný dům…

Foto:Ing. Lucie Peukertová

Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky

Díky „zlatým českým ručičkám“ se rádi do tvorby zahrady mnozí majitelé pozemků pouštějí svépomocí, ale zárodky zelené oázy jsou postaveny na zcela jiných základech, než se zdá na první pohled. Ačkoli výsadby rostlin dodávají zahradě kouzlo a jsou pomyslnou třešničkou na dortu, úplně nejdříve budete muset vyřešit…

Fotosoutěž Letní posezení zná své vítěze

Fotosoutěž Letní posezení zná své vítěze

Redakce stavebních portálů ESTAV.cz a TZB-info vyhlásila na prázdniny roku 2020 velkou letní fotosoutěž na téma Letní posezení. Předmětem zájmu letošních záběrů se tak staly pergoly, terasy, altány, lavičky i přístřešky. Již známe vítěze.

REKLAMA