Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stylové zahradní stolování. Zahradní kuchyně pro venkovní vaření

Letní kuchyně v zahradě nám umožní trávit celý den ve svém kousku přírody, mimo zdi domu, dokonce i když prší. Kuchyni je nutné dobře umístit, aby nebyla spalována sluncem, aby krb či sporák na dřevo dobře táhnul. Vybavit ji lze mimo místa pro vaření i krbem, plotnou pro sušení bylinek a hub, pecí na chleba či pizzu. Architektura by měla ladit s domem či architekturou zahrady. Podívejte se na dvě realizace.

Jednoduchá elegance  

Architektka Jana NádravskáArchitektka Jana Nádravská

Architektka Jana Nádravská pochází z Českých Budějovic, vystudovala Fakultu architektury VUT v Brně. Věnuje se především rekonstrukcím, interiérům a obytným stavbám.

Inspiraci pro návrh letní kuchyně v obci Hosín dodává už samotné místo. Prostor na pomezí lesa a zahrady, kde cítíte příjemné klima a zároveň jste pod střechou. Stavba je umístěna do rohu pozemku a už z dálky působí impozantně. Jedná se o zděnou konstrukci s přiznanými tesařskými prvky, terakotovou dlažbou a plechovou krytinou střechy. Při stavbě došlo i k drenáži podmáčeného trávníku u lesa a k zavedení elektřiny, voda v kuchyni je z vlastního vrtu. Nakonec ještě přibylo zpracování zeleně a trávníku v okolí, stejně tak noční osvětlení lesa. 

Manželé z tohoto rodinného domu pro mě měli jasné zadání – vytvořit na zahradě inspirativní prostor pro grilování a odpočinek, především v letních měsících, kdy se pro ně jižní rozpálená terasa stávala zcela neobytnou,“ vypráví architektka. Místo pro stavbu už měli předem vybrané, původně zde bylo podle jejich vyprávění ohniště na opékání špekáčků, které postupně přestávali využívat kvůli velkému výskytu klíšťat v okolí. Chtěli mít na zahradě krytý zahradní altán pro odpočinek, ale nakonec všechno dopadlo jinak. Architektka navrhla jednoduchou stavbu, která kopíruje tvar pozemku a nemá žádné zdobné romantické příkrasy. Jednoduchou formu tvořily i základní použité materiály, které souzněly s přilehlou zelení a lesem v pozadí.

Poměrně dlouhým vývojem prošla samotná kuchyňská linka, kterou bylo třeba řešit společně se všemi potenciálními uživateli. Architekta líčí její zrod, a přitom ukazuje i své původní návrhy: „Prvotní návrh linky byl tvarován do písmene L s tím, že by se na desku použil litý pohledový beton, v němž by byl vylitý i dřez a ohniště pro grilování. Nad ohništěm by visela kovová digestoř pro odtah nad střechu. Tento návrh byl po nacenění u dodavatele zamítnut, a tak jsem hledala další možnou variantu. Po konzultacích s truhláři nakonec padla volba na hotový kovový ponk s pracovní deskou z dubové spárovky, do kterého jsem nechala vložit dřez. Myslím, že použitý materiál se po dvou sezónách osvědčil a bude časem získávat svoji zasloužilou patinu. Jinak se stavba při realizaci nedočkala výrazných změn a byla provedena podle původního návrhu.

Letní kuchyně na Hosíně: Zděná konstrukce s přiznanými tesařskými prvky, terakotovou dlažbou a plechovou krytinou střechy působí jednoduše a elegantně

Pro vybavení letní kuchyně se vždycky hodí kromě nových i starší kusy nábytku. Paní majitelka vytáhla stará vysloužilá křesílka a ušila jim nové potahy. Kuchyňský ponk doplnila dubovými policemi s industriálním kovovým kotvením a starou lampou. Osvětlení pak obstaraly obrácené květináče a žárovky.

Krása přírodního kamene

Karel Hrdina a Tomáš Hrdina, otec a syn, se věnují návrhům a realizacím zahradních kuchyní a pecí. Pracují převážně s kamenem.

Karel Hrdina a Tomáš Hrdina, otec a syn

Stavba venkovní kuchyně je propracována do všech sebemenších detailů. Důležitý je nejenom samotný design, ale hlavně bezproblémový provoz kuchyně. Základem je kamenný krb s komínem, který musí být správně dimenzován, aby jeho kouř neobtěžoval. V komíně bývá často umístěna pec na pizzu, chleba či maso, udírna nebo litinová deska na pečení placek, zeleniny či steaků – vše samozřejmě s vlastními dvířky a popelníky. U pece na pečení chleba se navíc rozlišují dvě základní konstrukce, které názorně představuje Tomáš Hrdina: „V jednom typu pece se zatopí, teplo se naakumuluje do kamene, žhavé uhlíky se vymetou a do čisté a vyhřáté pece vsadíme chleba či pizzu, druhý typ pece je zkonstruován tak, že se topí vespod pod kamennou troubou. Dalším zařízením, které v letní kuchyni dobře poslouží, je udírna pro uzení masa či sýrů, jejíž vrchní kamenná deska po nahřátí slouží jako sušárna bylinek, hub či ovoce.“

Součástí každé venkovní kuchyně je přirozeně také pracovní deska pro přípravu pokrmů, rozsáhlé úložné prostory a příslušenství dle výběru (myčka, lednice). Nezbytným doplňkem každé venkovní kuchyně jsou spodní niky pro uskladnění palivového dřeva. Dřevo a kámen se nádherně doplňují. Viditelné je to i v případě polic a úložných prostor. V kuchyni je zavedena elektřina, všechny zásuvky a vypínače jsou ve voděodolném provedení. Nezbytnou součástí bezproblémového vaření je také voda.

Stavby z přírodního kamene mají svoji zvláštní energii, která se dokonale snoubí s každou zahradou a rodinným domem. Vytvářejí pocit útulnosti a bezpečí    Stavby z přírodního kamene mají svoji zvláštní energii, která se dokonale snoubí s každou zahradou a rodinným domem. Vytvářejí pocit útulnosti a bezpečí

Stavba obyčejně začíná nakreslením plánů projektu. Kreslíme jej buď společně s majitelem nebo předkládáme několik návrhů. Pak se určí firma, která vybuduje základy, přivede se na pozemek voda a elektřina, vybuduje se základová deska. Pak přijdou na řadu kameníci. Kámen se většinou opracovává na místě. Z něj se pak vytváří podlaha, obvodové zdi i samotná kuchyně s krbem a udírnou. Součástí sestavy bývají nejčastěji výklenky na dřevo, poličky a niky na nezbytné náčiní a samostatně stojící lavičky. Kamenické práce trvají v průměru asi dva týdny, pak nastupují tesaři. Ti stavbu zaměří, připraví trámy na krov, a nakonec se pokrývá střecha,“ dodává na závěr Tomáš Hrdina a ukazuje některé z realizací. 

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Zdroj: BEST

Stavba plotu z betonových tvarovek. Jak na to? Zvládnete to svépomocí?

Nejjednodušším řešením pro stavbu plotu je stavebnicový zdicí systém, který je tvořen sloupkovými i průběžnými tvarovkami a řešení má i pro čisté zakončení bez řezání. Díky betonovým dílcům vytvoříte pevný a trvanlivý plot od základu až po zákrytové desky. A jak se staví? Váháte, zda to zvládnete sami, svépomocí nebo…

REKLAMA