REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Drobné zahradní stavby pro letní posezení pohledem architektky

Zahrada je kousek naší vlastní přírody. Místo, kde můžete trávit čas mimo stěny domu. Abyste si pobyt na ní mohli co nejvíce prodloužit třeba i v nepřízni počasí nebo zde mohli provozovat činnosti jako v domě, vyplatí se mít na zahradě například kryté posezení, terasu, zahradní kuchyni a podobně.

Letní posezení - to je téma velké fotosoutěže ESTAV.cz a TZBinfo na léto roku 2020. Zapojte se a vyhrajte zajímavé ceny.

Na téma drobných zahradních staveb a jejich návrhů jsme si povídali s architektkou Helenou Hexnerovou.

Jaké myšlenky se do zahradní stavby promítají? Je rozdíl, zda tvoříte dům, interiér či venkovní kuchyni? U zahradních staveb je to taková architektura beze stěn…

Práce architekta či designéra je obdobná ať navrhuje předmět, pokoj, byt, dům nebo čtvrť. Neustále je to práce s hmotou, materiálem a prostorem, to vše v kontextu lidského měřítka. Každá stavba, kterou navrhuj, je výsledkem spolupráce a dialogu s klientem. Snažím dát tvar a podobu jeho přáním a požadavkům. Do každé stavby se promítá můj i klientův vkus a názor, ale zároveň je to reakce na prostředí. Každá stavba či prostor si také o něco říkají, mají své nároky, jiné má stoleté venkovské stavení a jiné moderní novostavba. To vyžaduje od klienta vnímavý přístup a ochotu do projektů investovat, což není samozřejmostí. Každý z nás má rozdílné priority. Optimální je, pokud si stavebník najde architekta, se kterým si rozumí i lidsky a je pro ně důležitá obdobná míra řešení nejen celku, ale i detailů. 

Návrhu samotné zahradní stavby předchází úvaha, co všechno se v ní bude odehrávat, jaké máme na ni požadavky, jaké funkce by měla plnit, jaký styl se mi líbí a jak vhodně doplňuje nebo kontrastuje s okolím. Vzhled by neměl být nadřazen funkci, vždy by měly být vyvážené. Záleží na velikosti pozemku a zákonné možnosti ho zastavět. Důležitým faktorem je i výše rozpočtu.

Zdroj: ateliér mikova-hexnerova

Ohraničení či neohraničení, to už je spíše otázka filozofie návrhu. Práce s prostorem je v zásadě hra. A ne ledajaká. Pokud si rozložím slunečník mohu ho libovolně přemísťovat a když ho odnesu pozemek zůstane netknutý. Jestliže se rozhodnu pro stavbu, může to být zásah který přežije několik generací.

Spolupracujete se zahradními architekty, tak aby stavba a zeleň v zahradě ladila a podporovala se? Jak taková spolupráce probíhá? Kdo má hlavní slovo?

Zahradní architektura je samostatný obor, který se studuje obdobně dlouho jako architektura. Každý sebemenší projekt zahrady minimálně se zahradními architekty konzultuji a výsledky rozhodně stojí za to, většinou však je spolupráce širší. Každá rostlina má své nároky, svůj půvab, který se mění v průběhu ročních období, každá potřebuje jinou intenzitu slunce i zálivky, a ne všechny rostliny mohou být v symbióze se všemi ostatními, to vše zahradní architekti znají.  Spolupráce probíhá tak, že navrhnu koncept zahrady, to znamená cesty, případné schodiště i architektonické či herní prvky, rozmístění rostlin, stromů a rámcově vysvětlím dojem, kterým by zahrada měla působit.

Se zahradními architekty pak koncept společně korigujeme, případně obohacujeme o jejich náměty. Poslední fází je návrh konkrétních rostlin, které vybírají zahradní architekti a znovu společná diskuze, případně mírná korekce. Pak už se může realizovat.

Zdroj: ateliér mikova-hexnerova

Velmi úzkou spoluprací vznikal relaxační prostor u pergoly s lávkou. Původní požadavek klienta byl na jezírko pod pergolou. Klient má rád japonské zahrady, proto chtěl, aby návrh byl tomuto tématu ideově blízký. Prostor však nebyl pro založení jezírka vhodný.  Po konzultaci se zahradními architekty bylo jezírko nahrazeno vyštěrkovanou plochou s kameny, jehličnany a můstkem s červenými sloupky. Zahradní architekti, se kterými spolupracuji a kteří se na tomto návrhu podíleli jsou ze studia Yema.

Jaké máte oblíbené materiály pro tyto stavby? Tradiční je asi dřevo. Nějaké další?

Materiál je opět věc názoru, možností, pocitu, souladu s okolím, ceny, potřeby. Čili nejednoznačná odpověď „jak kdy“. Dřevo je pro tento typ staveb velmi oblíbené, ale stejně tak může posloužit kov, kombinace materiálů, nebo třeba i membránové konstrukce. Můžeme využít i cihly, případně zděné stavby, které již na pozemku máme. Často se využívá bývalých „chlívků“, kurníků, stodol. Variabilita je opravdu velká.

Zdroj: ateliér mikova-hexnerova

Je nutné vždy pro tyto stavby betonovat základy? Jaké další způsoby lze využít?

Betonovat můžeme desku, betonové patky, nebo základové pasy. Pokud se chceme vyhnout betonování, můžeme rovněž použít zemní vruty, případně stavbu jen usadit na betonové tvarovky, či dlaždice.  Vždy však záleží na konkrétní situaci a potřebě, je nutné zvážit základové poměry a teprve na základě všech možností a požadavků se rozhodnout.

Ing. arch. Helena Hexnerová

Je členem asociace pro urbanismus a územní plánování a členem České komory architektů. Od roku 2010 tvoří v ateliéru míková hexnerová. Ve svých návrzích preferuje jednoduchost, účelnost a čistotu stylu. Spolupráce s klientem je pro ni vždy výzvou. Hledání výsledné podoby skrze vzájemnou komunikaci a inspiraci dává možnost vzniknout projektům, které mají přesah a duši.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Stylové zahradní stolování. Zahradní kuchyně pro venkovní vaření

Stylové zahradní stolování. Zahradní kuchyně pro venkovní vaření

Letní kuchyně v zahradě nám umožní trávit celý den ve svém kousku přírody, mimo zdi domu, dokonce i když prší. Kuchyni je nutné dobře umístit, aby nebyla spalována sluncem, aby krb či sporák na dřevo dobře táhnul. Vybavit ji lze mimo místa pro vaření i krbem, plotnou pro sušení bylinek a hub, pecí na chleba či pizzu.…

Foto: TZ Galerie Jaroslava Fragnera

Do veřejného prostoru se vrátil život díky Landscape festival. Prožijte ho podle sebe!

Na čtyři desítky výtvarných či architektonických děl, soch, instalací a nejrůznějších kulturních akcí láká na pražském Žižkově osmý ročník Landscape festivalu. Jeho cílem je zpestřit během letních měsíců městské prostředí, upozornit na široký potenciál metropolí a ukázat možnosti zlepšování kvality života lidí, a to…

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Dešťová voda v zahradě: Pečujte o ni a sucho vaši zahradu nepřekvapí

Ačkoli to na sucho možná právě teď nevypadá, stále je tento problém aktuální. Půda na zahradách i ve volné přírodě s ním totiž bojuje každý rok. V čem je největší problém, co děláme stále špatně, a jak zachránit každou kapku dešťovky? Metod je celá řada, nechte se inspirovat některými z nich.

Letní posezení. Velká fotosoutěž ESTAV.cz a TZB-info pro léto 2020. Zapojte se!

Letní posezení. Velká fotosoutěž ESTAV.cz a TZB-info pro léto 2020. Zapojte se!

Stavební portály ESTAV.cz a TZB-info vyhlašují velkou letní fotosoutěž na téma Letní posezení. Předmětem zájmu letošních záběrů se tak stávají pergoly, terasy, altány, lavičky i přístřešky. Rozhlédněte se kolem sebe na své zahradě nebo při výletech. Mějte oči otevřené a fotoaparát připravený. Vyhrajte zajímavé ceny.

Foto: Ing. Lucie Peukertová

Voda v zahradě: Jezírka a fontány osvěží vzduch a potěší oko

I v oboru zahradní tvorby se ukazuje, že se historie neúprosně opakuje. Už před několika staletími byla voda ukazatelem moci a bohatství a ten, kdo měl na zahradě jezero, fontánu nebo jiný vodní prvek, byl vskutku mocný, protože si tuto „nadbytečnou“ krásu pro potěchu oka mohl dovolit. Dnes je voda luxus hlavně z…

REKLAMA