Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nové trendy ve fasádních probarvených omítkách

Svět stavebních materiálů zažívá za posledních deset let poměrně výrazný kvalitativní posun vpřed. Pokud vezmeme například oblast tenkovrstvých probarvených fasádních omítek, tak jejich dnešní charakteristika už se nedá posuzovat výhradně podle použitého druhu pojiva, a to od minerálního, přes silikátové či disperzní až k silikonovému.

Změnu přineslo ekonomické oživení přibližně před zmíněnými deseti roky. Ke slovu se tak dnes dostaly vyvážené kombinace pojiv v probarvených omítkách a s tím i určité prolnutí jejich vlastností. Výrobky na této bázi mají dnes u investorů z řad majitelů rodinných domů velkou oblibu a zařadily se svými vlastnostmi do prémiové třídy.  

Prémiové výrobky

Za vším hledejme pragmaticky ekonomiku. Právě v dobách minulých, kdy bylo stavebnictví pod tíhou recese, byl kladen důraz na minimální výrobní náklady. V případě pastovitých omítek byla optimalizace nákladů možná především díky použitému obsahu pojiva. Proto začal trh preferovat low-end výrobky, které dokázaly plnit pouze zákonné požadavky na zkušebnictví. Naštěstí tato doba ve stavebnictví pominula a dnes jsou na výsluní nové prémiové typy fasádních omítek, které mají právě obsah pojiva zvýšený. Možná se sami sebe ptáte, co tato proměna vlastně sebou přináší? Jednou z výhod je aplikace takových omítek u architektonicky složitých detailů, jakými jsou římsy, bosáže, šambrány či parapety. Právě u těchto detailů nabízí prémiové fasádní omítky, díky vyššímu obsahu pojiva, vyšší odolnost a celkovou životnost v mikroklimaticky náročnějších podmínkách. Výhody u těchto omítek však hledejme také ve vyšší pigmentaci, která následně umožňuje tenkovrstvou fasádní omítku odstínově intenzivně probarvit. To je dnes poměrně módním trendem. Cenově dostupné prémiové fasádní omítky se tak vrací zpět k hodnotnějšímu složení a nabízí mimo jiné majitelům rodinných domů jistotu v podobě nejlepší povětrnostní stability a resistence proti nechtěnému žloutnutí omítky.     

Ukázky aplikací Baumit

Je samočistící fasáda kouzlem?

Rozhodně není! Ač se to zdá skoro neuvěřitelné, omítka dnes dokáže mimo jiné vykazovat samočisticí schopnosti, což je vlastnost v současných podmínkách jistě žádaná. Nejedná se však o žádnou magii, odborně se procesu říká fotokatalýza. S využitím zakomponovaných fotokatalyticky aktivních nanočástic (tzv. katalyzátorů) do omítky dochází k tzv. Nanopor efektu neboli rozkladu nečistot v podobě řas, hub a jiných mikroorganismů, vznikajících vlivem působení dopadu slunečního světla. Právě takovou užitečnou schopnost vykazuje samočistící fasádní omítka Baumit NanoporTop. Laicky vysvětleno, zatímco na běžné vodoodpudivé omítce bere stékající voda při dešti s sebou pouze povrchové nečistoty, u zmíněného produktu dochází nejprve k nasáknutí vlhkosti do vrchní hydrofilní vrstvy. Poté se za působení slunečního svitu vlhkost z této vrstvy vrací spodní hydrofobní vrstvou zpět na povrch omítky a případný déšť tak smývá nejen povrchové nečistoty, ale rovněž nečistoty usazené uvnitř povrchové struktury omítky. Výsledkem je rychle suchá, čistá a dlouhodobě krásná fasáda.

Ukázky aplikací Baumit

Boj s mikroorganismy

Dnešní fasádě však škodí kromě prachových nečistot i již zmíněné biologické napadení, které je způsobeno dlouhotrvající vlhkostí fasády. I v tomto případě lze nalézt poměrně jednoduché řešení, které představuje fasádní omítka Baumit StarTop. Nová speciální plniva, která tato prémiová omítka obsahuje, dokáží svoji jemnou pórovitou strukturou velmi efektivně absorbovat zkondenzovanou vlhkost na povrchu fasády. Tomuto procesu se v odborné terminologii říká Drypor efekt. Po změně mikroklimatických podmínek, např. přechodu ze sychravého rána do slunného odpoledne, se vlhkost absorbovaná omítkou snadno a beze škod odpaří. Veliký a členitý povrch speciálního plniva napomáhá i k rychlejšímu osychání fasády po dešti.

Hra barev

Dnešní prémiové omítkové produkty však neřeší pouze praktickou stránku údržby fasády, ale dávají prostor pro maximální kreativitu, co se týká jejího zvoleného barevného odstínu. Hlavní roli zde sehrávají použité nové druhy pigmentů. Oproti minulosti, kdy docházelo velmi často k přehřívání tmavých fasád vlivem intenzivního slunečního svitu, se dnes tepelně odrazivými pigmenty v omítce dosahuje zcela jiných parametrů. Současné nové pigmenty v omítkách, využívající tzv. Brilliant efekt, dokáží udržet při působení slunce nižší teploty, což brání tepelné roztažnosti a také celkovému dlouhodobému stárnutí.  Příkladem je prémiová omítka Baumit PuraTop, umožňující prakticky nekonečný výběr libovolných odstínů, včetně těch nejintenzivnějších ze vzorníku Baumit Life. Díky svým výrazně sytým a jasným barvám dodává každé fasádě výjimečný a velmi individuální charakter.

Ukázky aplikací Baumit

Speciální aditiva

Vývoj prémiových omítek se však orientuje také směrem k jednoduchosti jejich aplikace v praxi. Použitím speciálních aditiv v omítkách lze dosáhnout jejich lepší skladovatelnosti a stejně tak příznivé zpracovatelnosti. Omítka se proto dobře natahuje a snadno strukturuje s jen malým úsilím. Na hladítko není nutné tlačit a pro zpracovatele je tudíž práce méně namáhavá, snazší a je možné tak docílit kompaktnější a rovnoměrnější struktury. Speciálním aditivem v některých omítkách jsou také nové generace účinných biocidů. S jejich pomocí dosáhneme ekologicky šetrnější a účinné ochrany proti biologickému napadení fasády.  

Jak vybrat správnou omítku?

Doporučit jednu jedinou omítku jako univerzálně nejlepší pro všechny aplikace možné není. Každý si musí vybrat podle svého. Dobrým postupem ale bývá:

  1. Zvažte, co všechno od omítky očekáváte a které její vlastnosti jsou pro vás naopak nadbytečné. Požadujete-li např. fasádu vzhledu surového šedého betonu, nemá pro vás samočisticí efekt takový význam, jako u fasády zářivě bílé. Stejně tak má-li být omítka na závěr přetírána nějakým efektním nátěrem, např. metalickým nebo lazurou, nejsou speciální povrchové vlastnosti omítky tak důležité, jako vlastnosti dotyčného finálního nátěru. V těchto případech typicky nevyužijete ani vysokou paropropustnost omítky, protože výsledná prodyšnost bude dána především nátěrem.
  2. Nešetřete na nesprávném místě. Uvědomte si, jak malou částku tvoří cena materiálu na povrchovou úpravu fasády ve srovnání s cenou celku a cenou prací. Uvědomte si, že na fasádu budete hledět skoro každý den po dobu nejméně deseti let, než bude třeba ji osvěžit nátěrem.
  3. Zajímejte se o reference. Nespokojte se jen s líbivými fotografiemi z prospektů, ale shlédněte skutečnou fasádu ve vašem okolí.

Baumit, spol. s r.o.

logo
Průmyslová 1841
250 01 Brandýs nad Labem

telefon: 326 900 400
zelená linka: 800 100 540
e-mail: info@baumit.cz

web: baumit.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Baumit open: zateplení, které dýchá

Baumit open: zateplení, které dýchá

Využijte nabídky a zateplete svůj dům prodyšným systémem Baumit open! Kotvy Baumit StarTrack zajistí dokonalé zateplení bez tepelných mostů a ve spojení se samočisticí omítkou Baumit NanoporTop získá fasáda dlouhotrvající krásu.

Baumit zve na výstavu Země živitelka 2019

Baumit zve na výstavu Země živitelka 2019

Společnost Baumit představí v rámci mezinárodního agrosalónu Země živitelka 2019 své produktové portfolio na Výstavišti v Českých Budějovicích, a to v termínu 22. - 27. srpna.

Zdroj: Baumit.cz

Proč je důležité, aby fasáda domu propouštěla vodní páru?

Běžná čtyřčlenná rodina svými činnostmi, jako jsou praní, žehlení, vaření, koupání a také dýchání, vyprodukuje denně až 6 litrů vodních par. Tyto vodní páry procházejí v zimním období obvodovými stěnami domu do exteriéru a nekondenzují v konstrukci. Paropropustnost (nízká hodnota difuzního odporu - µ) ­obvodových…

Úžasné léto se společností Baumit

Úžasné léto se společností Baumit

Chceme vás potkávat osobně a proto budeme potěšeni, pokud s námi strávíte prázdninové soboty plné slunce, skvělé muziky a dobré nálady.

Zateplujete? Chtějte jen to nejlepší!

Zateplujete? Chtějte jen to nejlepší!

Každý, kdo plánuje zateplení svého domu, si pokládá otázku: Použiji fasádní polystyren nebo minerální vatu? Vnější omítka bude silikonová nebo silikátová? Jaké mám použít hmoždinky, aby se mi na hotové fasádě následně neprokreslovali?

Baumit ve světě moderního umění

Baumit ve světě moderního umění

V prostorách Veletržního paláce Národní galerie Praha se otevřela od 13. listopadu tradiční prestižní výstava Cena Jindřicha Chalupeckého 2018, která potrvá až do 6. ledna 2019. Mezi pěti letošními nominovanými umělci na nejvýznamnější české ocenění pro vizuální umělce je také Lukáš Hoffman, student Akademie…

REKLAMA