REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Moderní alternativy tepelných čerpadel vzduch-voda

Z výhod splitového řešení tepelných čerpadel, tedy umístění větší části jejich konstrukce s kompresorem, ventilátorem a výparníkem mimo prostředí domu, těží tepelná čerpadla Viessmann typů Vitocal 200-S a Vitacal 222-S. Protože jejich venkovní jednotka obsahující ventilátor je mimořádně tichá, jsou vhodná i do malých stavebních parcel s hustou zástavbou rodinných domů.

Proto jsou vhodná jak pro novou výstavbu, kde lze umístění venkovní jednotky s ohledem na sousední domy optimalizovat, tak i pro modernizace, kde tyto možnosti nejsou. 

Vitocal 200-S

Splitová tepelná čerpadla vzduch-voda Vitocal 200-S disponují výkonem 4,0 až 12 kW pro vytápění. Požadavek na přípravu teplé vody lze řešit doplněním o externí zařízení. Jsou reverzní, to znamená že mohou být zdrojem tepla, ale i chladu pro chlazení obytných prostorů. Tato reverzibilita umožňuje jedním tepelným čerpadlem napojeným na vhodnou soustavu řešit všechny úkoly pro komfortní bydlení jak v zimě, tak v létě. Tou soustavou může být například velkoplošné chlazení a vytápění stropy, částečně podlahové vytápění atd.

Nízká úroveň hluku venkovních částí tepelných čerpadel je zásadní pro jejich instalaci v hustě obydlených oblastech. Viessmann své jednotky řeší s nadčasovým designem, dle výkonu s jedním nebo dvěma ventilátory. Velmi nízké hlukové emise během dne lze v nočním režimu snížit až na 35 dB(A) ve vzdálenosti pouhých 3 m, tedy zpravidla na nejmenší možnou vzdálenost od dalšího chráněného obytného prostoru a splnit tak požadavky ležící i pod současným hygienickým limitem.

Zásadním kritériem jsou vysoké výkonové parametry a vynikající kvalita „Made in Germany“ – vyrobeno v Německu. Kvalita i technická úroveň se opírají o osvědčené kompresory Scroll s řízením výkonu.

Maximální výstupní teplota těchto otopných čerpadel je až 55 °C (při venkovní teplotě -15 °C), která zaručí, pokud je instalována, i plně hygienickou přípravu teplé vody.

Provozovatel při volbě teploty v domě ocení intuitivní regulaci Vitotronic se srozumitelným textem a grafickým displejem. Bude-li mít zájem, může regulaci doplnit modulem pro ovládání přes internet pomocí aplikace ViCare a běžnými chytrými telefony. Výhodou je propojitelnost regulace tepelného čerpadla s řízením větracího systému Viessmann.

Splitová tepelná čerpadla vzduch-voda Vitocal 200-S lze pro větší objekty spojovat do kaskád až pěti jednotek.

Vitocal 200-S a Vitocal 222-S: moderní alternativy tepelných čerpadel vzduch-voda

Z výhod splitového řešení tepelných čerpadel, tedy umístění větší části jejich konstrukce s kompresorem, ventilátorem a výparníkem mimo prostředí domu, těží tepelná čerpadla Viessmann typů Vitocal 200-S a Vitocal 222-S. S jejich instalací lze počítat především v rodinných domech. Venkovní jednotka obsahující ventilátor je mimořádně tichá, a proto jsou tato tepelná čerpadla vhodná i do malých stavebních parcel s hustou zástavbou rodinných domů.  Proto jsou vhodná jak pro novou výstavbu, kde lze umístění venkovní jednotky s ohledem na sousední domy optimalizovat, tak i pro modernizace, kde tyto možnosti nejsou. 

Vitocal 222-S 

Tepelná čerpadla Vitocal 222-S a Vitocal 200-S jsou podobné technické koncepce. Vitocal 222-S zahrnují navíc přípravu teplé vody v integrovaném zásobníku teplé vody o objemu 220 litrů. Základní parametry Vitocal 222-S s výkonem 2,6 až 11,6 kW jsou tyto:

  • jmenovitý tepelný výkon 3,0 až 5,6 kW, třídy energetické účinnosti A++ / A+ *
  • jmenovitý tepelný výkon: 7,7 až 11,6 kW, třídy energetické účinnosti A++ / A++ *

*podle nařízení EU č. 811/2013 Vytápění, průměrné klimatické poměry, nízkoteplotní (35 °C) / středně teplotní aplikace (55 °C)

Tepelná čerpadla Vitocal 222-S lze volitelně použít jako zdroj tepla, ale i jako zdroj chladu pro chlazení. Výhodná je kombinace s bytovou větrací jednotkou Vitovent 300-F (na obrázku jde o zařízení stojící vedle tepelného čerpadla těsně vpravo s přívodem a odvodem vzduchu) zajistí komfortní temperování místností a současně dostatečnou výměnu vzduchu. Z provozního hlediska tato kombinace dokáže zpětně využít až 98 % tepelné energie, která by jinak jako nevyužitá odešla ven s odváděným odpadním vzduchem.

Provozovatel má k dispozici intuitivně pracující systémovou regulaci Vitotronic, kterou lze rozšířit o vzdálené ovládání přes internet.

Každého zájemce o tepelné čerpadlo musí zajímat úroveň servisu. V případě tepelných čerpadel Vitocal 200-S a Vitocal 220-S ji garantuje společnost Viessmann a její servisní pracovníci je také uvádějí do provozu a tím zajišťují splnění podmínek pro plnou garanci s možností rozšíření na 5 let.

VIESSMANN, spol. s r.o.

logoPlzeňská 189
252 19 Chrášťany

telefon: 257 090 900, fax: +420 257 950 306
e-mail: viessmann@viessmann.cz

web: www.viessmann.cz, www.facebook.com/Viessmann.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Smartphone a ViCare řídí vytápění

Smartphone a ViCare řídí vytápění

Téměř každý majitel otopné soustavy požaduje její ovládání pomocí svého smartphone. Nikomu se nechce chodit ke kotli, tepelnému čerpadlu, a často ani k programovatelnému termostatu pověšenému na ...

REKLAMA
REKLAMA