REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Potřebujete vstupní protipožární dveře? A jak je vybrat?

Na vstupní dveře do bytu je kladeno mnoho požadavků, kterým dominují bezpečnost a protipožární odolnost. Těmito vlastnostmi se nejvíce liší od standardních interiérových dveří.

Protipožární vstupní dveře jsou povinné v panelových nebo činžovních domech a také u novostaveb bytových domů. Každý byt je totiž podle vyhlášky považovaný za samostatný požární úsek. Protipožární vstupní dveře zamezí rozšíření požáru, ochrání tedy únikovou cestu i obyvatele domu.

Problematiku požárních úseků a protipožární ochrany řeší Zákon č. 133/1985 Sb. o požární ochraně s účinností od 1. 7. 1986. Vstupní bytové dveře musí splňovat certifikaci dle  § 13 zákona č. 22/1997 Sb, ve znění pozdějších předpisů a § 1 odstavec 2 nařízení vlády č. 163/2002 Sb.

Dveře tedy mají Stavební technické osvědčení (STO), kterým autorizovaná osoba (zkušebna) osvědčuje údaje o technických vlastnostech výrobku a také jejich soulad se stanovenými požadavky. V STO jsou uvedeny všechny splněné požadavky – požární odolnost, kouřotěsnost, vzduchová neprůzvučnost, rozměry dveří, odolnost proti vloupání, tepelně izolační vlastnosti, apod. Výrobce důležité vybrané údaje uvádí na identifikačním štítku dveří.

Další normou, která ovlivňuje požadavky na vstupní dveře do bytu je norma ČSN 730834 – Požární bezpečnost staveb – Změny staveb. V této normě je stanoven požadavek, že pokud dojde k výměně vstupních bytových dveří, je nutné tyto dveře vyměnit za dveře požární s odolností EI1 30 DP3.

Toto se vztahuje i na výměnu dveří společných prostor bytového domu, například sklepní kóje, skladovací prostory. Tato povinnost pro protipožární dveře platí v současnosti pro všechny bytové domy. Pokud tedy budete svůj bytový dům rekonstruovat a měnit vstupní dveře, máte povinnost je vyměnit za dveře s požární odolností

Jak poznáte, že jsou dveře skutečně protipožární? 

Vstupní protipožární dveře mají certifikát

Od výrobce nebo prodejce dveří vždy vyžadujte příslušný certifikát, který prokáže, že vstupní dveře jsou protipožární. Možnost kontroly máte i přímo na dveřích, na identifikačním štítku od výrobce.

Základním údajem je požární odolnost, která ukazuje, jak dlouho dveře odolají plamenům nebo vysokým teplotám – po tuto dobu fungují jako protipožární uzávěr. Tento údaj je psaný v minutách a existuje několik tříd, takže najdete dveře, které odolají 30, 45, 60, 90, 120 nebo 180 minut. Dřevěné protipožární dveře splňují většinou odolnost 30 nebo 45 minut.

U číselného údaje najdete také písmena El nebo EW. Označují, kde se měřila teplota sálající ze dveří na druhé straně od plamenů. U třídy EW se měří teplo vycházející ze dveří, u třídy El rozhoduje povrchová teplota dveří. Například když je na dveřích údaj EI 30, znamená to, že dveře vydrží minimálně 30 minut bez prohoření. Údaj EW 30 označuje, že dveře po dobu 30 minut zastaví sálavé teplo, takže nezačnou hořet okolní materiály.

Na identifikačním štítku výrobce Masonite je možno si ověřit protipožární vlastnosti dveří, které odolávají ohni celých 30 minut. Tento druh štítku najdete na dveřích s profilovaným povrchem (modely Quatro, Montana, Oregon, Dakota, Bordeaux, Claudius, Odysseus,Troja)

Kouřotěsné dveře

Některé protipožární dveře bývají zároveň kouřotěsné, tento parametr se označuje jako S. Kouřotěsnost znamená, že dveře jsou odolné vůči studenému i teplému kouři. Současně s těmito dveřmi je nutné použít speciální kovové zárubně s těsněním.

Kouřotěsnost dveří (zde Masonite LUME EXTRA Smoke) si zákazník ověří na identifikačním štítku výrobce.  Označení třídy kouřotěsnosti se označuje jako Sa ( a v dolním indexu ) nebo S 200 ( 200 v dolním indexu).

Protipožární vlastnosti vstupních dveří si vždy ověřte na štítku výrobku. Rozhodovat o nich bude použitý materiál i postupy výroby. Co je pro všechny protipožární dveře shodné, je povinné použití protipožární zpěňující pásky, která oblepuje obvod dveří a v případě požáru díky zvýšené teplotě nabobtná a utěsní požární uzávěr. Někteří výrobci mají zpěňovací pásku viditelnou - přiznanou, firma Masonite má tuto pásku z designových důvodů skrytou pod hranovací páskou.

Protipožární dveře Masonite mohou mít i další vlastnosti, například mohou velmi dobře izolovat hluk. Parametry dveří lze snadno kombinovat. I tento parametr si můžete zkontrolovat na štítku dveří – v případě dveří LUME EXTRA Acoustic je hodnota vzduchové neprůzvučnosti 34-35dB.

Potřebujete dveře odolávající ohni?

V roce 2017 hořelo v Česku podle statistik hasičů 16 757 požárů, zahynulo při nich 92 osob. Některým neštěstím přitom mohly zabránit bezpečné protipožární dveře. U novostaveb jsou už povinností, u rekonstrukcí záleží na rozhodnutí projektanta, zda protipožární dveře navrhne. Protipožární odolnost by se ale měla stát klíčovým kritériem. Mimo jiné jsou požadovány i pojišťovnami. Nehrajte si proto s ohněm a zvyšte bezpečnost své domácnosti.

Vlastnosti vstupních dveří můžete libovolně kombinovat, při jejich výběru oceníte on-line konfigurátor vstupních dveří. Navštívit můžete showroom společnosti Masonite v Praze, kde si dveře můžete prohlédnout a zároveň využít odborného poradenství.  Další vzorkovny najdete na masonite.

DOORNITE s.r.o.

logo
Hruškové Dvory 82
586 01 Jihlava

telefon: +420 567 121 411
e-mail: info@doornite.cz

web: www.doornite.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat a sestavit ideální dveře do bytu?

Jak vybrat a sestavit ideální dveře do bytu?

Dveře jsou důležitý prvek v interiéru, protože dotváří jeho vzhled. Vstupní dveře zase udávají ráz domu nebo bytu. Kromě designu je důležité zohlednit vlastnosti dveří, především jejich bezpečnost, zvukotěsnost nebo protipožární odolnost. Naštěstí už nemusíte dělat kompromisy. Moderní dveře umí požadované vlastnosti…

Jak vybrat vstupní dveře? 8 otázek a odpovědí, které potřebujete znát

Jak vybrat vstupní dveře? 8 otázek a odpovědí, které potřebujete znát

Rozhodli jste se pro změnu a vybíráte interiérové vstupní dveře do bytu nebo do domu? Materiály a technologie se neustále zlepšují. Vyznat se ve dveřích proto může být náročné. Na co si dát konkrétně pozor? Jak vybrat bezpečnostní dveře? A jak poznat, že jste nekoupili „zajíce v pytli“? Na vaše nejčastější otázky…

Potřebujete bezpečnostní dveře do bytu? 5 důvodů, proč jim říci ano

Potřebujete bezpečnostní dveře do bytu? 5 důvodů, proč jim říci ano

Bezpečnostní parametry dveří se stále zlepšují. Nikoli náhodou. Za dveřmi bytů a domů je celý náš majetek a pocit ochrany je tak k nezaplacení. Navíc pokud domácnost pojišťujete, většina pojišťoven na bezpečnostních dveřích trvá. Proč se pro ně rozhodnout?

5 zásad při výběru vstupních dveří do bytu

5 zásad při výběru vstupních dveří do bytu

Prioritou při výběru vstupních dveří je bezpečnost a protipožární odolnost. Protože vstupní dveře budou vítat nejen vás, ale i vaše hosty, je důležitý také jejich design. Bezpečnostní parametry dveří se stále zlepšují, a tak může být náročnější se v nich vyznat. Ukážeme vám, na co se při jejich výběru zaměřit v pěti…

Speciální dveře na míru: Kombinujte vlastnosti podle svých představ

Speciální dveře na míru: Kombinujte vlastnosti podle svých představ

Každá domácnost je jedinečná. Žádný nově postavený bytový dům nebo zrekonstruovaný byt nejsou stejné. A je pochopitelné, že se mohou lišit i požadavky na vstupní dveře. Dnes je možné vlastnosti dveří kombinovat – můžete si proto na míru vytvořit například dveře, které budou protipožární, bezpečnostní a zároveň budou…

Tmavé dekory dveří v kontrastu nebo v tónu?

Tmavé dekory dveří v kontrastu nebo v tónu?

Dveře interiér podtrhují, dotváří nebo s ním splývají. Pokud zvolíte tmavé dekory dveří s dřevěným nebo barevným povrchem, upřednostňujete kontrast nebo raději splynutí s barvami stěn a podlah?

Dveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiér

Dveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiér

Dveře, které neruší design místnosti žádnými hranami a viditelnými panty, sluší moderním interiérům. Nazývají se bezfalcové nebo bezpolodrážkové. Znamená to, že dveřní křídlo nemá žádný přesah (tedy hranu neboli zub) přes zárubeň. Dveřní křídlo je hladké a zavře se do stejné roviny se zárubněmi. Panty, které dveře…

S jarním vánkem do domovů přichází i svěží barvy dveří

S jarním vánkem do domovů přichází i svěží barvy dveří

Jarní vzduch nám přinese do života nejen nové vůně, ale i barvy. Pokud použijeme svěží barvy i v našich domovech, vneseme do nich také jinou energii. Využití barev na větší plochy stěn nebo na interiérové dveře jejich vliv ještě znásobí.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA