Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak vybrat a sestavit ideální dveře do bytu?

Dveře jsou důležitý prvek v interiéru, protože dotváří jeho vzhled. Vstupní dveře zase udávají ráz domu nebo bytu. Kromě designu je důležité zohlednit vlastnosti dveří, především jejich bezpečnost, zvukotěsnost nebo protipožární odolnost. Naštěstí už nemusíte dělat kompromisy. Moderní dveře umí požadované vlastnosti kombinovat. Jak si je sestavit?

Požadavky na interiérové a vstupní dveře se v jistých ohledech liší. Zatímco u venkovních dveří bude na prvním místě bezpečnost, u vstupních dveří je klíčové, aby ladily s interiérem. Neznamená to ale, že vstupní dveře by zároveň nemohly být designově přitažlivé, a naopak – vnitřní dveře bezpečné nebo kouřotěsné. Záleží především na vás, jaké máte preference a jak si dveře pomocí on-line konfigurátoru sestavíte.

S jakými parametry při výběru dveří pracovat?

  • Bezpečnost
  • Protipožární odolnost
  • Kouřotěsnost
  • Zvuková izolace
  • Design a dekor

Bezpečnost (vstupních) dveří

Hlavně u vstupních dveří je důležitým parametrem bezpečnost. V některých případech mohou mít vyšší třídu bezpečnosti i vnitřní dveře, pokud to charakter interiéru vyžaduje. Nejnižší odolnost proti snahám zlodějů vykazují dveře zařazené do bezpečnostní třídy 1.

Už dveře ve třídě RC 2 značí vyšší odolnost proti vloupání. Ještě vyšším bezpečnostním standardům odpovídají bezpečnostní třídy 3 a 4. Vstupní dveře ve vyšších třídách třídách jsou podmínkou většiny pojišťoven. Čím vyšší třída, tím vyšší odolnost vůči různým pokusům o vloupání, jako je odvrtání, vylomení nebo vyhmatání.

Bezpečnostní dveře od výrobce Masonite jsou běžně dodávané v bezpečnostní třídě RC 2 a RC 3.

Dveře odolné vůči ohni

Většina moderních dveří má protipožární vlastnosti. To znamená, že po určitou dobu dokážou udržet oheň před sebou nebo za sebou, aby se nerozšířil do dalších částí bytu nebo domu. Umožňuje to jejich speciální vnitřní konstrukce a použité materiály.

Také protipožární odolnost je, podobně jako bezpečnost, odstupňovaná podle jednotlivých tříd. Dveře na českém trhu většinou odolají ohni 30 až 45 minut. Některé dveře splňují zároveň požadavky na kouřotěsnost.

Kouřotěsné dveře

Ne vždy platí, že protipožární dveře jsou také kouřotěsné, tedy že zamezí průniku studeného nebo teplého kouře do interiéru. Kouřotěsnost dveří je zajištěna speciální konstrukcí, materiály a úpravou. Používají se například kovové zárubně s těsněním a padací lištou.

Protipožární dveře mají specifickou vnitřní konstrukci. Při jejich výběru se řiďte certifikátem.

rámové interiérové dveře v dekoru Caledonia sklo ořech rustikální

Zvuková izolace dveří

Zavření dveří znamená pomyslný krok, který nás odděluje od venkovního světa. Dveře za sebou zavřete, když chcete mít klid.

Protihlukové dveře na českém trhu dokážou ztlumit průchod zvuku o 27 až 38 dB. Schopnost dveří izolovat hluk ukazuje tzv. koeficient vzduchové neprůzvučnosti – jím se při výběru dveří můžete řídit.

Podle české normy se nejvíce používají dveře s útlumem 27 dB, kterou výrobce dveří Masonite garantuje u dveří LUME EXTRA.

Design a dekor dveří

Každý byt je jedinečný, a tak mu sluší jiné dveře. Záleží také na tom, v jakém stylu interiér ladíte, zda je ryze moderní, rustikální nebo nadčasový. Výhodou je, že v současné době můžete vybírat z celé řady různých dekorů a designů dveří.

K aktuálním trendům patří hlavně dekory přírodního dřeva, například borovice finská, buk přírodní, borovice švédská nebo dub přírodní. Tyto světlé dekory jsou příjemné, působí čistě a nadčasově. Snadno je zkombinujete s ostatním vybavením bytu.

Zvolit můžete také tmavé barvy dveří, které budou kontrastovat se světlou výmalbou. V kontrastu se světlými barvami, sklem či lesklými prvky tak vytvoříte zajímavý interiérový prvek. Další možností je vybrat dveře takzvaně „tón v tónu“, kdy neruší a s interiérem splývají.

Stále častěji se používají také výrazné barvy dveří, například chilli červená, limetkově zelená nebo tyrolská modrá. Výrobce dveří Masonite doporučuje syté barvy v povrchové úpravě HPL laminátu, který je vysoce odolný vůči poškrábání.

Jak dveře nakombinovat?

Při výběru dveří, ať už vstupních nebo interiérových, se nemusíte omezovat. Výše jsme představili klíčové parametry. Finální rozhodnutí je na vás – a je skutečně z čeho vybírat! Portfolio dveří společnosti Masonite obsahuje přes 1 500 druhů dveří s různými povrchy a dekory a každý rok představuje další novinky.

Pokud před on-line konfigurátorem dáváte přednost osobnímu poradenství, můžete navštívit některou vzorkovou prodejnu Masonite.

DOORNITE s.r.o.

logo
Hruškové Dvory 82
586 01 Jihlava

telefon: +420 567 121 411
e-mail: info@doornite.cz

web: www.doornite.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vstupní dveře? 8 otázek a odpovědí, které potřebujete znát

Jak vybrat vstupní dveře? 8 otázek a odpovědí, které potřebujete znát

Rozhodli jste se pro změnu a vybíráte interiérové vstupní dveře do bytu nebo do domu? Materiály a technologie se neustále zlepšují. Vyznat se ve dveřích proto může být náročné. Na co si dát konkrétně pozor? Jak vybrat bezpečnostní dveře? A jak poznat, že jste nekoupili „zajíce v pytli“? Na vaše nejčastější otázky…

Potřebujete bezpečnostní dveře do bytu? 5 důvodů, proč jim říci ano

Potřebujete bezpečnostní dveře do bytu? 5 důvodů, proč jim říci ano

Bezpečnostní parametry dveří se stále zlepšují. Nikoli náhodou. Za dveřmi bytů a domů je celý náš majetek a pocit ochrany je tak k nezaplacení. Navíc pokud domácnost pojišťujete, většina pojišťoven na bezpečnostních dveřích trvá. Proč se pro ně rozhodnout?

5 zásad při výběru vstupních dveří do bytu

5 zásad při výběru vstupních dveří do bytu

Prioritou při výběru vstupních dveří je bezpečnost a protipožární odolnost. Protože vstupní dveře budou vítat nejen vás, ale i vaše hosty, je důležitý také jejich design. Bezpečnostní parametry dveří se stále zlepšují, a tak může být náročnější se v nich vyznat. Ukážeme vám, na co se při jejich výběru zaměřit v pěti…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA