REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zónování domu a bytu je důležité pro pohodlné bydlení

Prostory pro bydlení se nejčastěji rozdělují na dvě zóny – společenskou a klidovou nebo také v jiném názvosloví – denní a noční. Jak už názvy napovídají, ve společenské zóně trávíte čas „společně“ a přes den a v klidové zóně samostatně a spíše v noci.
Zdroj: Fotolia.com - SolisImages

Společenská zóna

Do společenské zóny patří vstupní část, obývací pokoj, jídelna a s tím související obslužné místnosti jako kuchyně, komora, toaleta nebo venkovní terasa.

Vzhledem k tomu, že případnou návštěvu si pozvete právě do společenské zóny, je vhodné, aby byla přístupná hned ze vstupní haly. V případě vícepodlažního domu nebo mezonetového bytu by denní zóna měla být umístěna ve vstupním podlaží – nejčastěji tedy v přízemí, kdežto noční zóna v patře.

Je žádoucí, aby byla denní část co nejvíce otevřená, vzdušná a plná denního světla, takže je vhodné ji orientovat směrem na jih. V optimálním případě by společenská zóna měla také nabízet přímý přístup do venkovního prostoru, tedy na balkón, terasu nebo zahradu. Mít možnost tuto zónu flexibilně rozšířit v případě příjemného počasí je pak velkým bonusem dobře navrženého bydlení.

Zdroj: Fotolia.com - Christian HillebrandZdroj: Fotolia.com - Christian Hillebrand

Klidová zóna

Klidová zóna zahrnuje místnosti, které neslouží primárně všem obyvatelům bytu, ale jen některým z nich. Jde tedy o ložnici rodičů, dětský pokoj nebo pokoj pro hosta a opět k nim přináležející zázemí, jako jsou koupelny, šatny nebo pracovna.

Noční část domu může být spíše menší, protože není tak intenzivně využívaná jako denní zóna. Například zbytečně velké ložnice bývají častou chybou při navrhování nového domu.

Kvůli požadovanému klidu a soukromí je potřeba, aby byla tato část bydlení dostatečně oddělena od společenské zóny a ty se tak navzájem nerušily. Místnosti by měly být od sebe jasně odděleny vizuálně i akusticky a samozřejmě by měly být neprůchozí, aby tak svým uživatelům poskytly dostatek soukromí.

Zdroj: Fotolia.com - Photographee.euZdroj: Fotolia.com - Photographee.eu

Forma následuje funkci

Na pomezí těchto dvou zón bývá vstupní hala, respektive chodba. Je velmi dobré, aby v těchto prostorech bylo na první pohled zjevné, kudy jít do které zóny, aby se náhodou nestalo, že místo do obývacího pokoje zavítá host dítěte do ložnice překvapených rodičů. Nejen kvůli tomu je vhodné, aby vstup do společenské zóny byl nějakým způsobem přirozeně zvýrazněn. Prostor by měl být vizuálně čitelný. Určitě pomůže, pokud jsou dveře do denní zóny přímo naproti hlavním vstupním dveřím bytu, nebo pokud jsou prosklené, širší nebo například posuvné a tím pádem často otevřené. Vstupy do intimnějších místností mohou být proti tomu méně nápadné.

Zónování jednotlivých místností podle aktivit

Mimo sociálního (časového) rozdělení na společenskou (denní) a klidovou (noční) část, se můžete setkat i s rozdělením bytu podle aktivit, a to na prostory pro komunikaci, činnosti a úložné prostory. Toto dělení se týká spíše logiky řešení jednotlivých místností než bytu jako celku. Při návrhu řešení interiéru je důležité přemýšlet nad tím, jak se budete v bytě (nebo místnosti) pohybovat, co a kde v něm budete dělat za činnosti, a které části vymezíte pro skladování věcí.

Z pohledu komunikace je vhodné, abyste v bytě nemuseli příliš kličkovat, zbytečně obcházet nevhodně umístěný nábytek nebo mít provozně blízké místnosti příliš daleko od sebe, například ložnici a koupelnu. Je také potřeba myslet na to, abyste nevytvořili komunikační prostor někde, kde by mohl překážet některé z činností – například mít průchozí kuchyni nebo průchozí prostor mezi pohovkou a televizí.

Zóny činností, tedy například vaření v kuchyni, práce ve studovně nebo praní v koupelně, je opět dobré promyslet tak, abyste měli vše co nejdříve po ruce, zbytečně nechodili víc, než musíte nebo měli například optimální denní osvětlení pracovní plochy.

Úložných prostor většinou není nikdy dost (i když je někdy lepší, když jich máte záměrně málo), a proto je dobré je rozvrhnout tak, aby vám nepřekážely (tedy byly spíše skryté) a abyste jich měli co nejméně, ale s co největší kapacitou. Výhodné jsou tak především vestavěné skříně, které jsou na celou výšku místnosti nebo využívají zbytkové prostory, jako například pod schodištěm nebo v podkroví.

Bydlení je zcela individuální záležitost

Zónování je základním schématem, kterého je dobré se při řešení vašeho bydlení držet. Konkrétní rozmístění místností, určení jejich velikostí a jejich vzájemných provozních vazeb je složitý úkol, a proto je dobré se obrátit na zkušeného odborníka, který vám může chytrým návrhem najít optimální řešení podle vašich potřeb, vašeho způsobu života, dle vašich koníčků i životních plánů.

Ing. arch. Tomáš Horalík

Studoval na VUT v Brně a University of Brighton v Anglii. Po pracovních zkušenostech v Amsterdamu a Praze, zakládá svůj ateliér www.horalik.at. Zabývá se hledáním kvalitních a chytrých řešení v oblasti novostaveb, rekonstrukcí, interiérů a atypického nábytku, a to především pro bydlení a kanceláře.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - slavun

Bude vám vyhovovat interiér vašeho nového bydlení? Poradí architekt či designér

Investice do vlastního bydlení je věc, kterou řešíte párkrát za život, většinou ne více jak třikrát. Koupě vlastního bydlení je nákladná a pro mnoho z nás znamená se zadlužit nejčastěji hypotékou na dlouhou dobu. Nevyplatí se ji podceňovat, a je dobré ověřit si všechny aspekty bydlení, zda nám bude skutečně…

Architekt: co pro vás udělá a kolik to stojí?

Architekt: co pro vás udělá a kolik to stojí?

Cena za projektové práce, tedy za přípravu, povolení a dozor stavby, odpovídá zhruba 10% ze stavebních nákladů, což se může zdát na první pohled jako vysoká částka. Je si však třeba uvědomit, co všechno tyto práce zahrnují.

Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - lidské proporce

Ergonomie, věda o rozměrech a poměrech - lidské proporce

V předcházejících dílech jsme si podrobně prošli pojmy zlatý řez a kompozici. Ukázali jsme si, že hledání souvislostí rozměru lidského těla a věcí okolo nás, dráždí lidskou mysl už odpradávna. Ale jak to všechno skutečně souvisí s každodenní realitou okolo nás?

REKLAMA