REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

3D tiskárny budou stavět budovy na Zemi i na Marsu

3D tisk začíná být běžnou součástí technologie výroby spotřebního zboží, ve strojírenství, při tvorbě architektonických modelů a zcela vážně se s ním experimentuje i při výstavě budov. Nejen zde na Zemi ale i na jiných planetách, konkrétně se s 3D tiskem uvažuje při stavbě základny na Marsu. V dnešním textu přinášíme dva pohledy na budoucnost stavebnictví.

Domy pro první obyvatele Marsu

Dostat se na Mars je jen polovinou vítězství v dlouhé bitvě o kolonizaci této planety. Lidé z NASA se tohoto snu rozhodně nevzdávají, a stále do detailu řeší, nejen jak člověka na tuto planetu dostat, ale také ho tam udržet. Své k tomu mají co říct i stavební inženýři, architekti a designéři, kteří se se účastnili soutěže návrhů o vzhled takové budoucí základny.

NASA je plně odhodlána do budování hypotetické základny na Rudé planetě zapojit technologii trojrozměrných tiskáren, a v říjnu také ohodnotila tři nejúspěšnější návrhy soutěže 3D Printed Habitat Challenge Design Competition. Tři vítězné týmy (vybrané z celkem 165 přihlášených) si dohromady rozdělili 50 000 dolarů, jako odměnu za kreativní přínos k řešení celého problému s kolonizací Marsu. Zadání, tedy vytvoření provozního zázemí a ubytování pro čtyřčlennou posádku vesmírného a planetárního výzkumu, však bylo o poznání komplikovanější.

Vizualizace projektu Teamu Gamma, držitelů druhého místa v soutěži NASA. Team Gamma Zdroj: ArchitectMagazine.com

Nešlo jen o líbivé vizualizace vesmírných domečků: porotci hodnotili kritéria designového přístupu, obyvatelnosti, funkčnosti a také schopnosti tisku zobrazených struktur v 3D módu tiskáren. K problematice se nevyjadřovali jen přizvaní architekti, ale také stavební technici a astrofyzici. Nyní se vítězové budou moci účastnit soutěže „v druhé úrovni“, která bude založena na strukturálních vlastnostech užitého materiálu. Je totiž zapotřebí vyvinout technologie, které umožní vytvoření požadované infrastruktury a dílčích stavebních prvků. A stavět by se na Marsu mělo jen z místních materiálů, nebo recyklovaných dílů dovezených ze Země.

Beton, coby stavební materiál, odvádí na Zemi dobrou práci, a pochopitelně se proto o variacích na beton uvažuje i na povrchu Marsu. Zásadním problémem je ale téměř nulová přítomnost vody. Výzkumníci z MIT nedávno představili model „betonu pro Mars“, který nevyužívá vodu, ale tavenou síru (která je zde v tuhém stavu hojná). Výsledný beton odpovídá technickými parametry tomu pozemskému, ale v případě nízkých teplot je výrazně křehčí. Návrháři a vývojáři se tedy nyní budou muset spojit a přijít s řešením 3D tisku „betonu“, který bude fungovat i ve vesmíru.

3D tiskárna nemá limity využití, tvrdí newyorský architekt

Newyorský architekt Adam Kuschner hodlá se začátkem nového roku odstartovat revoluci v přístupu ke stavbě obytných domů. Pomoci mu v tom má zapůjčená obří vojenská 3D tiskárna, díky které z „písku, štěrku a prachu“ vytvoří luxusní obydlí s bazénem. Jeho myšlenkou je s pomocí právě takových esteticky pokročilých staveb pro movité klienty zpřístupnit rychlé a kvalitní bydlení těm, kteří si jej dovolit nemohou.

Rezidenční komplex s výměrou zastřešených místností o rozloze 225 metrů čtverečních, garáží, centrálním bazénem a malou Jacuzzi vířivkou, obklopených zahradou. Tak má vypadat modelové sídlo, které chce na zakázku vytvořit po jednom exempláři ve Státech, v Holandsku a v Číně. „Samotný proces výstavby je velmi rychlý, stejně jako práce s materiálem,“ říká Kuschner. „Pokud se ale budeme bavit o o sehnání potřebných povolení, a hlavně získání dobrozdání k zapůjčení vojenské 3D-tiskárny, je to už o poznání komplikovanější.“

D-shape enterprises Zdroj: CNN.com

Většina stavebních surovin je k získání přímo na místě stavby, do směsi se přidává pouze vázací směs na bázi hořčíku. Výsledný produkt má prý „konzistenci a odolnost mramoru“. Kuschner sice svým projektem na zakázku cílí na velmi movité klienty, ale obhajuje to humanitárními pohnutkami. „Pokud dokážeme vytvořit a prodat jedno takové luxusní obydlí, mohu s 3D tiskárnou vytvořit desítku nouzových obydlí pro lidi bez domova a potřebné.“

Tiskárna v praxi nemá limity využití. „Pokud se mi podaří vytvořit bazén, není už nemožné vybudovat podmořský útes, na kterém je možné vystavět pilíře mostu.“ Na práci s 3D tiskárnou Kuschner nejvíce oceňuje demokratizaci architektury, která by mohla zcela proměnit komunikaci mezi laiky a profesionály. „S fotoaparátem zabudovaným do mobilu se každý mohl stát fotografem,“ říká Kuschner. „Ne možná nejlepším, ale mohl se o to pokusit. S 3D tiskárnou se bude moci každý stát architektem a navrhnout si bydlení podle vlastního přání.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Prvok - první 3D tiskem postavený dům v ČR (vizualizace)

První český dům z 3D tisku Prvok bude plout na vodě

První český dům stavěný pomocí 3D tisku nese název Prvok. Bude to celoročně obyvatelný dům organické architektury plovoucí na vodě. Za projektem stojí český umělec a sochař Michal Trpák společně se Stavební spořitelnou Buřinkou. Jak bude dům vypadat? Za jak dlouho vznikne? Jaké má tisk výhody pro běžné spotřebitele?…

Bydlení na Marsu, Credit: AI SpaceFactory/Plompmozes

Jak budou bydlet lidé na Marsu? NASA sází na 3D tisk

Mohou se sny vyplnit? Mohou lidé bydlet na jiné planetě? Lidé z NASA nikdy neměli malé sny. Přeci jen, tady se plánují lety do vesmíru, nebo rovnou kolonizace planet. Jak by tedy mohlo vypadat bydlení na jinak nehostinném Marsu? Po otestování série návrhů už prý mají jasno, a vítězem soutěže projektů se stalo obydlí…

Foto: marcorsyscom

3D tisk budov testuje americká armáda v praxi

Vojenské stavby stojí na samém okraji zájmů architektů nebo designérů, a vlastně i profesních stavitelů. Armáda na nějakou vzletnou krásu většinou nesází, netouží po bezvýhradné originalitě, a většinu projektů si hradí a staví ze svého schváleného rozpočtu.

Tisk modelů domů ve 3D není dnes již žádný problém. Masový tisk skutečných budov zatím ale naráží na velké překážky. Zdroj: Fotolia.com - Cybrain

3D tisk budov je lákavý, ale pro stavebnictví zatím nekompatibilní

Výzkumníci Massachusettského technologického institut (MIT) chtěli názorně prezentovat výhody inovativního přístupu při budování staveb s pomocí 3D-tisku. Jenže výsledná diskuze nad projektem šla daleko nad rámec chvály nové metody. Ukázalo se totiž, že trojrozměrný tisk je navzdory svým kvalitám zatím nekompatibilní…

3d tisk

3D tisk objektů vysokých téměř dva metry

Technologie výroby trojrozměrných objektů formou tisku spočívá na principu lepení vhodného materiálu ve vrstvách, nanášeného tiskovou hlavicí. Proces je řízen počítačem na základě 3D modelu. Tato technologie si postupně prošlapává cestu v mnoha odvětvích od strojního průmyslu, přes medicínu až po gastronomii. Záleží…

V Amsterodamu bude most stavět 3D tiskárna

V Amsterodamu bude most stavět 3D tiskárna

Holandská společnost Heijmans se soustředí na inovativní procesy ve stavebnictví. I přes svůj relativně malý obrat a skromnější počet zaměstnanců už zaznamenala dva významné úspěchy na poli praktického designu. Projekty „inteligentních dálnic“, jež ke svému osvětlení využívají zbytkového světla i na stejném principu…

Vytiskneme celé domy! Netušené možnosti 3D tisku

Vytiskneme celé domy! Netušené možnosti 3D tisku

S převratným využitím technologie 3D tisku přišli vědci z Univerzity v jižní Kalifornii. Podle nich bude v budoucnu možné rychle, levně a kvalitně „vytisknout“ celé domy. Metoda nazvaná Contour Crafting by mohla být využita i pro budování základny na Měsíci či Marsu.

REKLAMA