REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

3D tisk budov je lákavý, ale pro stavebnictví zatím nekompatibilní

Výzkumníci Massachusettského technologického institut (MIT) chtěli názorně prezentovat výhody inovativního přístupu při budování staveb s pomocí 3D-tisku. Jenže výsledná diskuze nad projektem šla daleko nad rámec chvály nové metody. Ukázalo se totiž, že trojrozměrný tisk je navzdory svým kvalitám zatím nekompatibilní s konvenčními stavebními přístupy. A to je problém.

Původní myšlenka týmu odborníků z MIT byla vlastně prostá. Navrhnout „něco víc“ než jen obyčejnou trojrozměrnou tiskárnu. A proto přišli s pokrokovým nápadem mobilní robotické paže, která je schopna nastřikovat pestré spektrum materiálů v kombinaci nebo současně, aby se zvýšila aplikovatelnost celé technologie. Co víc, jejich zařízení dokáže manipulovat s objemnými předměty, a díky druhé, kratší robotické ruce, také svářet a řezat podle zadání. Rovněž umí „číst“ terén, a na základě vložených algoritmů optimalizovat proces celé výstavby. To vše jsou veskrze dobré zprávy, které ale bohužel naráží na strop běžné reality.

Nápad, že by takové zařízení dokázalo v odlehlých končinách světa budovat v rekordním tempu domy, totiž není zrovna původní. Jistě, humanitární výstavba nebo budování nouzového bydlení v místech přírodních katastrof je sice v trendu, ale jen z charitativních úmyslů, které se dobře propagují v tisku, se žít nedá. Julian Leland a Levi Cai, členové týmu MIT Media Lab, začali zkoumat možnosti praktického využití technologie. A zjistili, že skutečný zájem o 3D tisk při stavbě domů je zatím velmi malý. „Po teoretické stránce koncept funguje. Jistě, dokážeme vytvořit základní obvodové zdivo do výšky 3,5 metrů v domě o profilu (průměru) kruhové základny 13 metrů za 14 hodin. Jenže nikdo v takovém domě bydlet nechce, když zrovna nemusí.“

Bydlení v domech vytlačených 3D tiskárnou uvítají ti, co nemají jinou možnost. Ale pokud mohou bydlet v konvenčních domech, dají prostě raději přednost jim. „Zásadním problémem totiž je, že všechny stavební materiály, stejně jako stavební doplňky, jsou navzájem provázané, a posledních pár staletí prakticky stejné.“ Půlkulaté cihly v běžných stavebninách nenakoupíte, a vodovodní potrubí nejsou stavěna tak, aby mohla být zasazena do stěny 3D domu. Starý dům, postavený podle konvenčních metod, neopravíte a nedoplníte s využitím 3D technologie. A těchto starých domů je na světě pochopitelně drtivá většina.

Steven Keating, který se na návrhu stavebního 3D zařízení podílel, k tomu dodává: „Věci se ve stavebnictví dělají pořád stejně, budovy jsou přímočaré, pravoúhlé, převážně z jednoho dominantního materiálu, podle standardizovaných plánů. Je tedy sice hezké mít technologii, která bude stavět domy na Marsu nebo v Antarktidě, ale kdo by chtěl v těchto destinacích bydlet. Kdo by v těchto domech chtěl bydlet uprostřed Evropy nebo USA?“ 3D technologie přichází jako novinka, a proto by si měla umět s tím, co tu už po staletí funguje, poradit. „Jenže zatím naše nová technologie selhává v kontaktu s typologií konvenční budovy.  Okna, podlahy, zdi, ty nejsou se standardem kompatibilní.“

Řešení vidí v MIT v navázaném výzkumu. Je zapotřebí 3D tisk učinit skutečně lákavým. A to nejen po stránce rychlosti výstavby nebo ceny, ale funkčnosti. Zajímavé řešení nabízí systém 3D tisku například při aplikaci izolace. „Dokážeme přímo v terénu vyhodnotit parametry vznikající budovy tak, abychom byli schopni aplikovat silnější izolaci na severních stěnách. Tím se rapidně zlepšuje tepelná bilance stavby, a stává se efektivnější i v oblasti bydlení. Jenže k tomu, aby 3D technologie skutečně prorazila do stavebnictví, bude zapotřebí ještě mnohem více práce.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Michiel van der Kleij

V Holandsku staví most 3D tiskárna. Nemožné ihned, zázraky do tří dnů

Projektů, které dokazují šíři využitelnosti 3D tisku ve stavebnictví, se vrší jeden na druhý. Jen málokterý alternativní tvůrce se ale zatím odhodlal vstoupit na „mokrý“ terén. Prázdný prostor mezi dvěma břehy teď ale dost originálním způsobem vyplnil nizozemský architekt a designér Michiel van der Kley.

Prvok - první 3D tiskem postavený dům v ČR (vizualizace)

První český dům z 3D tisku Prvok bude plout na vodě

První český dům stavěný pomocí 3D tisku nese název Prvok. Bude to celoročně obyvatelný dům organické architektury plovoucí na vodě. Za projektem stojí český umělec a sochař Michal Trpák společně se Stavební spořitelnou Buřinkou. Jak bude dům vypadat? Za jak dlouho vznikne? Jaké má tisk výhody pro běžné spotřebitele?…

Bydlení na Marsu, Credit: AI SpaceFactory/Plompmozes

Jak budou bydlet lidé na Marsu? NASA sází na 3D tisk

Mohou se sny vyplnit? Mohou lidé bydlet na jiné planetě? Lidé z NASA nikdy neměli malé sny. Přeci jen, tady se plánují lety do vesmíru, nebo rovnou kolonizace planet. Jak by tedy mohlo vypadat bydlení na jinak nehostinném Marsu? Po otestování série návrhů už prý mají jasno, a vítězem soutěže projektů se stalo obydlí…

Foto: marcorsyscom

3D tisk budov testuje americká armáda v praxi

Vojenské stavby stojí na samém okraji zájmů architektů nebo designérů, a vlastně i profesních stavitelů. Armáda na nějakou vzletnou krásu většinou nesází, netouží po bezvýhradné originalitě, a většinu projektů si hradí a staví ze svého schváleného rozpočtu.

3D tiskárny budou stavět budovy na Zemi i na Marsu

3D tiskárny budou stavět budovy na Zemi i na Marsu

3D tisk začíná být běžnou součástí technologie výroby spotřebního zboží, ve strojírenství, při tvorbě architektonických modelů a zcela vážně se s ním experimentuje i při výstavě budov. Nejen zde na Zemi ale i na jiných planetách, konkrétně se s 3D tiskem uvažuje při stavbě základny na Marsu. V dnešním textu přinášíme…

3d tisk

3D tisk objektů vysokých téměř dva metry

Technologie výroby trojrozměrných objektů formou tisku spočívá na principu lepení vhodného materiálu ve vrstvách, nanášeného tiskovou hlavicí. Proces je řízen počítačem na základě 3D modelu. Tato technologie si postupně prošlapává cestu v mnoha odvětvích od strojního průmyslu, přes medicínu až po gastronomii. Záleží…

Vytiskneme celé domy! Netušené možnosti 3D tisku

Vytiskneme celé domy! Netušené možnosti 3D tisku

S převratným využitím technologie 3D tisku přišli vědci z Univerzity v jižní Kalifornii. Podle nich bude v budoucnu možné rychle, levně a kvalitně „vytisknout“ celé domy. Metoda nazvaná Contour Crafting by mohla být využita i pro budování základny na Měsíci či Marsu.

3D tisk a jeho využití v architektuře a designu

3D tisk a jeho využití v architektuře a designu

Technologie výroby trojrozměrných objektů formou tisku spočívá na principu lepení vhodného materiálu ve vrstvách, nanášeného tiskovou hlavicí. Proces je řízen počítačem na základě 3D modelu. Tato technologie si postupně prošlapává cestu v mnoha odvětvích od strojního průmyslu, přes medicínu až po gastronomii. Záleží…