REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak vyprovodit plísně provždy z domu

Nepříjemný zápach, načernalá a navlhlá zeď - tak to vypadá, když k vám domů zavítá plíseň. Neměli bychom ji vůbec podceňovat, jelikož boj s plísní bývá obvykle vleklý a mnohdy se může zdát i nekonečný. Tento nešvar nejenže hyzdí náš domov a často i zapáchá, ale především je zdraví nebezpečný. Na nic nečekejte a co nejdříve dejte plísni sbohem! Přinášíme vám několik rad a tipů, jak s nevítaným hostem zatočit!
Jak vyprovodit plísně provždy z domu

Plíseň je vytrvalý nepřítel

Plíseň je mikroskopická houba, které se výborně daří všude, kde je vlhkost a teplota okolo 20 - 25 °C.  A právě proto s ní nejčastěji bojujeme v domácnostech od podzimu do jara. V této době lidé kvůli chladu moc často nevětrají, a tak se v obytných prostorách zvyšuje vlhkost a nezvaný host na sebe nenechá dlouho čekat. Častým místem výskytu plísně jsou i koupelny, kde se objevuje díky nahromaděné vlhkosti celoročně. Není ale také vyloučeno, že se vyskytne tam, kde je teplota pod
10 °C. Zde je ale na vině špatně provedená izolace střechy nebo zateplení zdi. Bohužel v tomto případě je potřeba odstranit příčinu vzniku plísně. S její likvidací nečekejte! Jelikož plíseň uvolňuje nebezpečné spory, které jsou příčinou dráždivého kašle, slzení, rýmy, kýchání a dalších alergických reakcí. A právě z tohoto důvodu je důležité ji v případě výskytu ihned odstranit a zamezit tak jejímu rozšíření.

Jak plíseň odhalit?

Plíseň je všude. Je to druh houby, který může vyrůst téměř kdekoliv, stačí jen ideální teplota a vlhké místo. Snadno poznáte druh plísně vyskytující se na zdi: ze začátku se objeví malé černé tečky či skvrny, ale později se rozrůstá do velkých ploch. Vidět je často na zdi v koupelně, ve spárových liniích ve sprše či v kuchyni. Ale může ji prozradit i nepříjemný zatuchlý zápach – v tom případě bývá plíseň skrytá za nábytkem. Bohužel v tomto případě je už velmi rozšířená a rada odborníka je tak na místě.

Pět tipů, jak plísni předcházet:

  1. Větrejte! V zimních měsících jsme zvyklí náš domov vytápět a větrání omezujeme na minimum. To je ale chyba! Nedostatečné větrání je právě jedním z nejčastějších důvodů vzniků plísně
  1. Omezte sušení prádla uvnitř domova! Ano, tohle se dá jen stěží omezit, když doma bydlí pětičlenná rodina. A právě proto je pro vás nejlepší volbou sušička prádla, díky které nedáte plísni šanci,
    a zároveň zejména ženy ocení volný čas navíc, který předtím trávily sušením prádla a pracným žehlením.
  1. Máte doma rybičky nebo hodně květin? Pořiďte si odvlhčovač vzduchu! Nejen sušení prádla doma zvyšuje vlhkost vzduchu. Na vině může být i chov rybiček nebo pěstování květin. V tomto případě je nejlepší, abyste si pořídili odvlhčovač vzduchu, který sníží vlhkost v bytě. Díky tomu předejdete vzniku plísně a nebudete muset tolik větrat.
  1. Více členů v domácnosti, rovná se více vlhkosti. Jste-li početná rodina, vlhkost vzduchu roste rychle, a tak je ideální skloubit častější větrání a odvlhčovač vzduchu.
  1. Kontrolujte vlhkost vzduchu! Mnohdy nám ani nepřijde, že žijeme „jako v deštném pralese“ – vlhkost vzduchu překročí 70% a my se divíme, že nám na zdi vyskočí černé tečky a objeví se plíseň. Meteostanice je proto ideálním pomocníkem, který nejenže změří teplotu uvnitř a venku, ale často vám ukáže i vlhkost vzduchu v daném pokoji. V případě, že vlhkost přesáhne 50 - 60%, je načase ji snížit, a to ihned!
Varování: Plísně jsou vysoce nebezpečné pro lidský organismus. Nepodceňujte je a snažte se je odstranit co nejrychleji!

Pět tipů, jak s plísni bojovat a vyhrát

  1. Najděte příčinu! Když už se plíseň objeví, je důležité zjistit příčinu. Jestliže máte doma vysokou vlhkost vzduchu, začněte větrat, nebo si pořiďte odvlhčovač vzduchu. Ale v případě, že vysoká vlhkost v bytě není, je na vině špatná izolace zdi či střechy. Problémem může být také samotná zeď a její konstrukce, případně tepelné mosty. Pak je lepší poradit se s odborníkem.
  1. Na větší plochy nakažené plísní nepoužívejte chemické přípravky. Plíseň sice po nich docela rychle zmizí, ale než se nadějete, máte ji zpět, a to v ještě větším rozsahu. Kromě toho se vám při častém používání začne loupat malba, odér vznikající použitím chemikálií není zdraví prospěšný a navíc v zimním období ho jen tak nevyvětráte.
  1. Neumisťujte nábytek ke stěnám, kde už se jednou objevila plíseň. Nechte zdi „dýchat“. V případě, že nemáte nábytek kam umístit, ponechejte mezi nábytkem a stěnou mezeru 5-10 cm.
  1. Jestliže se plísně dlouhodobě nemůžete zbavit, oškrábejte malbu. Oškrábejte pokud možno větší plochu, než kde se plíseň znova vyskytovala. Poté ji natřete vápennou malbou s přísadou protiplísňového přípravku. Vyhněte se tapetování!

REKLAMA

Mezi nechemické přípravky patří např. přípravek z Chytré houby (Bio Repel), který je ojedinělý díky svému složení mikroorganismů, které potlačují nežádoucí plísně ze zdí obytných místností. Je v něm obsaženo Pythium oligandrum, které se živí plísněmi na zdech, po jejich eliminaci se nemá čím živit a z ošetřeného zdiva tak vymizí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jak poznat vlhkost v objektu a jak škodí?

Jak poznat vlhkost v objektu a jak škodí?

Dům vlhne a vysychá v závislosti na ročních obdobích nebo velkých deštích. Například zima je navzdory sněhu spíše suchá díky nižší teplotě vzduchu. Důsledkem je, že teď suchý sklep může být za půl roku vlhký a za rok zase suchý. Nadměrná vlhkost je pro objekty nebezpečná, urychluje rozklad materiálů, dává životní…

Jak koupit bydlení – jaký je pomocník z portálu ESTAV.cz?

Jak koupit bydlení – jaký je pomocník z portálu ESTAV.cz?

Kupujete bydlení? Moderní technologie nabízí mnohé benefity, které přispívají k vyššímu komfortu bydlení a zároveň šetří energii a vodu, přispívají ke zdravějšímu bydlení, jsou šetrnější k životního prostředí apod. Umí si o ně ale investoři říci? Ví o nich?

Plesnivé stěny a kouty místností - kde je příčina?

Plesnivé stěny a kouty místností - kde je příčina?

Plíseň v koutech stěn, za kuchyňskou linkou nebo u podlahy se vyskytuje v mnoha domácnostech. Je to problém, který je nutné řešit, jelikož se jedná o naše zdraví. Plísně produkují nebezpečné výtrusy, které při dlouhodobém dýchání způsobují chronické potíže. Proč a kde vznikají a jak se jim bránit?

Vlhkost a plísně na oknech a v jejich blízkosti

Vlhkost a plísně na oknech a v jejich blízkosti

Okna jsou velké téma posledních let. Je jedno zda máme okna plastová, dřevěná, hliníková - dojít ke kondenzaci může u kteréhokoli z nich. Kondenzace má ale v interiéru za následek i růst plísní a v takovém případě nejde ani o to co vydrží okno, ale spíše o to co vydrží naše zdraví.

Základy fyziky vlhkého vzduchu přehledně a srozumitelně

Základy fyziky vlhkého vzduchu přehledně a srozumitelně

Pochopení problematiky rosení na vnitřním (interiérovém) líci stavební konstrukce – ať už to jsou okna, dveře či stěny, se úzce odvíjí od znalosti stavební fyziky. Pokusíme se zde alespoň o základní exkurzi do světa, který hýří zaklínadly jako rosný bod, kondenzace či relativní vlhkost vzduchu.

Máme doma plíseň - co s tím?

Máme doma plíseň - co s tím?

Rosí se vám okna, máte plíseň za skříněmi a v rozích místnosti, nevíte co s tím jelikož na drahé zateplení nemáte prostředky či zrovna není stavební sezóna? Určitě se nenechte obalamutit slovy, že „je to normální, to má dnes každý druhý“. I kdyby to byla pravda nemění to nic na faktu, že ve svém bytě riskujete…