REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Problémy s kondenzací a plísněmi více o tématu

Plesnivé stěny a kouty místností - kde je příčina?

Plíseň v koutech stěn, za kuchyňskou linkou nebo u podlahy se vyskytuje v mnoha domácnostech. Je to problém, který je nutné řešit, jelikož se jedná o naše zdraví. Plísně produkují nebezpečné výtrusy, které při dlouhodobém dýchání způsobují chronické potíže. Proč a kde vznikají a jak se jim bránit?

Pro pochopení problematiky rosení a následné plísně na površích v interiéru je základem stavební fyzika, rozebíraná v samostatné kapitole tématu. Stručně řečeno výskyt plísní a kondenzace na zdech interiéru bude všude tam, kde necirkuluje vzduch a kde je chladný povrch, většinou pod 12 °C. Nejčastěji za skříněmi, kuchyňskou linkou a podobně.

Plíseň tvořící se na stěnách sousedících se světlíkem. Stěny jsou ochlazovány venkovním vzduchem a zevnitř je před stěnami instalována vestavěná skříň. Zdroj: IKA Buildog

Není to však pravidlem. Přesnou příčinu pomůže odhalit odborník, stavař, inspektor nemovitostí. Často se nejedná jen o jednu příčinu ale o kombinaci problémů. Nebudeme se zde zaobírat plísněmi a vlhkostí způsobenými špatně provedenou nebo chybějící hydroizolací a tím vzlínající vlhkostí ze země nebo vlhkostí způsobenou porušeným potrubím. To je povídání na celé další jiné téma.

Na stěnách se plísně způsobené kondenzující vlhkostí mohou vyskytnout na těchto místech:

  • u podlahy či stropu
  • v koutech stěn
  • v ploše stěny
  • u oken a dveří

Co je to tepelný most?

Tepelný most je místo, které je oproti okolním konstrukcím daleko méně zatepleno, kde skrze zateplení prochází konstrukce, která se jinde v ploše nevyskytuje. Může jím být balkon jehož konstrukce je vytažena ze stropní desky, kotvení zábradlí, drobné tepelné mosty představují i kotvy zateplovacího systému apod.

Vlhkost a plíseň u podlahy

Pokud se jedná o problém vyskytující se jen v chladných obdobích, pak zřejmě nepůjde o špatnou hydroizolaci ale o kondenzaci. Ta je způsobena špatným, nezatepleným provedením detailu soklu (v případě podlahy na terénu) nebo chybějícím zateplením pozedního věnce (v případě podlahy v patře), popřípadě prochládáním stropu vlivem vykonzolování balkonu či lodžie.

Studená pata zdiva je ideálním místem pro vznik plísní. Zdroj: IKA Buildog

Vlhkost a plíseň v koutech místností

Dřevěné obložení v rohu vstupní haly je prostoupeno plísní. V koutě je pravděpodobně tepelný most a dochází k promrzání. Zdroj: IKA Buildog

Kouty místností tvořené obvodovými stěnami bývají chladnější než zbytek místnosti. Proč tomu tak je ukazuje obrázek.

Obrázek ukazuje, že na velkou plochu ochlazovaného povrchu připadá menší plocha povrchu ohřívaného, proto mívají kouty nižší teplotu vnitřního povrchu.

Jde o ochlazovanou plochu v poměru k ohřívané ploše. Tím se nám studená oblast přibližuje k interiéru. Pokud je v koutě místnosti méně jak 12 °C dochází ke kondenzaci. Rohy místností jsou také oblíbeným místem pro umístění skříní a tím se ještě více omezí cirkulace vzduchu a celý proces to usnadní.

Vlhkost a plíseň v ploše stěny

Pokud se nám vyskytne plíseň či vlhkost lokálně v ploše stěny, musíme se ptát, co je v tomto místě jinak než jinde v ploše. Pokud vyloučíme vznik vlhkosti od prasklého vodovodního potrubí či netěsného svodu kanalizace (pozor i na nedostatečně zateplené vodovodní potrubí - i to značně ochlazuje stěnu), bude příčina opět v prochládání stěny z exteriéru.

Vliv na to může mít tepelný most (např. silné šrouby nějaké konstrukce na fasádě) nebo jiný materiál ve stěně, který vede teplo lépe než okolní použitý (například kus betonu místo keramických bloků). Pokud plesnivé fleky nápadně kopírují zavěšené poličky, máme nedostatečně zateplenou stěnu a vysokou vlhkost v interiéru.

Netěsné rozvody vody, neustálé zatékání, vznik plísní. Zdroj: IKA Buildog

Problémy okolo oken a dveří

Tento problém je rozebrán v samostatné kapitole tématu.

Co s tím?

Všechny zde řečené chyby mají společné řešení. Základem bude vždy správná diagnostika (často nebývá jen jedna příčina problému). Pokud vyloučíme vady způsobené vzlínající vlhkostí (z důvodu chybějící nebo dožilé hydroizolace) nebo třeba vady jako prosakující potrubí bude řešení vždy podobné: správně zvolené a odborně provedené zateplení v kombinaci s větráním interiéru. Pokud se nám plísně již více rozšířily, nevyhneme se komplexnímu sanačnímu opatření (výměna omítek a pod.) Jedině díky odborné diagnóze a správnému technickému řešení stavby se zbavíme dlouhodobě plísní a nenaletíme rádoby zázračným řešením. Provizorní kutilská řešení či pouhé hubení plísní chemicky nebývají v delším časovém horizontu efektivní.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Problémy s kondenzací a plísněmi

  1. Základy fyziky vlhkého vzduchu přehledně a srozumitelně
  2. Vlhkost a plísně na oknech a v jejich blízkosti
  3. Plesnivé stěny a kouty místností - kde je příčina?
  4. Tepelně technické problémy podkroví
  5. Máme doma plíseň - co s tím?
  6. Měření termokamerou není jen pořízení barevné fotografie
  7. Jaké druhy plísní vás doma ohrožují. Jaký je rozdíl mezi černou, bílou či zelenou plísní

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA