Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Léto - nejvyšší čas na servis komína

Hromadná otrava 25 lidí v Plzni, dvojnásobné úmrtí na Jihlavsku, vyhoření rodinného domu na Vsetínsku nebo zkáza jedné z nejstarších dřevěných chalup na Frýdecko-Místecku. To je jen několik argumentů z uplynulé topné sezóny pro zodpovědnější péči o komíny a kouřovody. A nejvyšší čas udělat maximum pro své bezpečí před tou následující nastal právě teď – v době, kdy se už netopí.
Léto - nejvyšší čas na servis komína

Je to snadné, stačí jeden telefonát kominíkovi a pár set korun za pravidelnou roční kontrolu spalinové cesty.

„Zima byla opět mírná, takže se opakuje situace z loňského roku. Spotřebiče neběžely na optimální výkon, a proto zanášely spalinovou cestu paradoxně více, než kdyby bylo chladněji, a majitelé by museli topit vydatněji. Zároveň lidé podlehli určitému klamu, že nezvykle teplé počasí snížilo riziko požáru či otravy oxidem uhelnatým. Ve skutečnosti jsme však napočítali podobný počet tragických případů jako každý rok,“ říká Jaroslav Schön, soudní znalec a prezident Společenstva kominíků České republiky.

Jeho slova potvrzuje například hromadná otrava 25 lidí oxidem uhelnatým, k níž došlo vloni v listopadu v jednom plzeňském činžovním domě. Třináct lidí včetně dětí museli záchranáři převézt do nemocnice. Příčinou neštěstí byla pravděpodobně porucha karmy v jednom z bytů. Ironií osudu je, že příslušný dům se nachází v ulici jménem Plynární.

Listopad 2014 byl na otravy vůbec „výživný“ a bohužel si vyžádal i oběti na životech. Rodina na Brněnsku a dvě pražské rodiny z Nového Města a Žižkova měly ještě štěstí, muž z Holešovic však už smrtícím spalinám podlehl. Tragický a zároveň bizarní příběh se odehrál na Jihlavsku, kde zemřeli starší manželé. Dvaašedesátiletý muž nejprve našel ve vaně mrtvé tělo své o 2 roky starší manželky. Až při soudní pitvě se však přišlo na to, že příčinou byla otrava oxidem uhelnatým. Když se po zjištění této informace kriminalisté vrátili na místo, našli mrtvého i muže.

Že uplynulá topná sezóna byla plná i plamenů, o tom by mohli vyprávět hasiči na Vsetínsku. V obci Oznice je zaměstnal rozsáhlý komínový požár, který úplně zničil rodinný dům. Poslední odhady škody činí 3,5 milionu korun. Smutný pohled nabídla i nejvýchodnější výspa ČR. V Hrčavě na Frýdecko-Místecku vyhořela kvůli závadě na komínu jedna z nejstarších dřevěných chalup.

Nedokonalé spalování spotřebiče, nedostatečně odvětrané prostory, špatná funkce spalinové cesty – to bývají nejčastější příčiny nehod v souvislosti s vytápěním. Kominíci proto dlouhodobě upozorňují na nezbytné kontroly spalinové cesty podle nařízení vlády č. 91/2010 Sb. A jedním dechem dodávají, že řádnou péči vyžaduje také samotný spotřebič. Jediným dokumentem, který ji specifikuje, však zatím zůstává prostý návod k použití.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Vícevrstvé kovové komíny

Vícevrstvé kovové komíny

Zatřídění komínů se řídí materiálem komínové vložky. Vícevrstvé kovové komíny mají vždy kovovou komínovou vložku. Komínový plášť může být kovový, ale může být i z jiného materiálu, například keramický nebo z betonu.

Kam umístit v domě komín a jaký zvolit typ?

Kam umístit v domě komín a jaký zvolit typ?

V současné době zásadně převažují komíny vícevrstvé, kde spaliny jsou odváděné odpovídající komínovou vložkou tepelně a dilatačně oddělenou od komínového pláště. Podle materiálu použitého na komínovou vložkou se používají komíny keramické, kovové a plastové. Pro komínový plášť se většinou používají lehčené cihelné…

Značení komínu napoví jeho vlastnosti a vhodné použití

Značení komínu napoví jeho vlastnosti a vhodné použití

Pokud se stavěly jednovrstvé zděné komíny pro odvod spalin spotřebičů na pevná paliva, třídily se tyto komíny pouze podle velikosti komínových průduchů. Při odvodu spalin spotřebičů na plynná paliva se začaly tyto komíny vlivem kondenzátů spalin rozpadat a začaly se používat komíny vícevrstvé, kde odvod spalin byl…

Po zimě volejte kominíka!

Po zimě volejte kominíka!

Ranč v Málkově na Berounsku, vyhlášené dějiště festivalů, svateb, dětských táborů či westernového divadla, před začátkem hlavní sezóny lehl popelem. Podle posledních šetření shořela střecha budovy kvůli závadě na komínu.

Postup montáže komínu YTONG EKO

Postup montáže komínu YTONG EKO

Třísložkový komínový systém s keramickou vložkou, tepelnou izolací a pórobetonovým pláštěm. Komín je určený pro výstavbu suchých komínů (bez trvalé kondenzace spalin) s přirozeným tahem. Komín je vhodný pro všechny druhy paliv.

Prohlídky kotlů a komínů

Prohlídky kotlů a komínů

Obranou proti zimě je bezesporu si zatopit. Ale máme na to připravený svůj dům? Pro vytápění potřebujeme ve většině případů komín a kotel. Víte jak často je musíte nechat kontrolovat?