REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Prohlídky kotlů a komínů

Obranou proti zimě je bezesporu si zatopit. Ale máme na to připravený svůj dům? Pro vytápění potřebujeme ve většině případů komín a kotel. Víte jak často je musíte nechat kontrolovat?
Prohlídky kotlů a komínů

Komín musí vidět odborník

V případě komínů je už čtvrtým rokem zákonem vyžadováno provedení pravidelné roční kontroly, a to osobou k tomu odborně způsobilou. Ta ji dle legislativy musí zaznamenat formou „Zprávy o provedení kontroly anebo čištění spalinové cesty“. S pravidly pro údržbu komína se můžeme podrobně seznámit v NV 91/2010 Sb. §4, kde jsou stanoveny intervaly pro čištění komína i celé spalinové cesty.

Čištění spalinové cesty si teoreticky může provádět každý uživatel sám, ale obecně se to nedoporučuje. Vždy je lepší tuto činnost přenechat odborníkovi, jinak může dojít k nevratným škodám. U komínů větších rozměrů je vhodné opatřit je nejlépe trvalou stříškou. Do komína totiž může za zimu vniknout poměrně velké množství vody, což se obvykle projevuje skvrnami na omítce vnitřních stěn.

Topný systém vyžaduje pravidelnou údržbu

Ať již tepelnou pohodu našeho bydlení zajišťujeme plynem, elektřinou či tuhými palivy, před zimní sezónou bychom rozhodně měli zkontrolovat kotel. Podobně jako u údržby komína, pozornost bychom měli věnovat odvodu spalin, a to zejména v případě plynových kotlů. Ty by měly ideálně už s nastupujícím podzimem projít odbornou revizí, nejlépe v autorizovaném servisu, který se specializuje přímo na tu značku kotle, jenž vlastníme. Velmi vyhledávané jsou v současnosti kondenzační kotle, které lze označit za velmi úsporná, avšak zároveň složitá technická zařízení.

Každý rok by je proto měl stejně jako další typy topných těles prohlédnout revizní technik, který prověří stav hořáku, výměníku, těsnost spalovací komory a odvodu spalin a provede správné seřízení kotle. Díky odborné kontrole budeme mít jistotu, že kotel bude v zimě pracovat bezpečně, čímž také výrazně prodloužíme jeho životnost.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Závady na komínech a jejich důsledky - často jde o život

Závady na komínech a jejich důsledky - často jde o život

Pro revizi a kontrolu spalinových cest platí nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Informace šířené některým tiskem, že toto nařízení vlády se nevztahuje na spotřebiče na plynná paliva, jsou mylné. Neprovádění revizí a kontrol přináší řadu závažných…

Léto - nejvyšší čas na servis komína

Léto - nejvyšší čas na servis komína

Hromadná otrava 25 lidí v Plzni, dvojnásobné úmrtí na Jihlavsku, vyhoření rodinného domu na Vsetínsku nebo zkáza jedné z nejstarších dřevěných chalup na Frýdecko-Místecku. To je jen několik argumentů z uplynulé topné sezóny pro zodpovědnější péči o komíny a kouřovody. A nejvyšší čas udělat maximum pro své bezpečí…