REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Po zimě volejte kominíka!

Ranč v Málkově na Berounsku, vyhlášené dějiště festivalů, svateb, dětských táborů či westernového divadla, před začátkem hlavní sezóny lehl popelem. Podle posledních šetření shořela střecha budovy kvůli závadě na komínu.
Po zimě volejte kominíka!

Rozsáhlý požár si naštěstí nevyžádal oběti na životech, majitelé však počítají škody až do 10 milionů korun a statek museli až do konce roku uzavřít.

V návaznosti na toto neštěstí kominíci upozorňují obyvatele ČR, aby nezanedbávali péči o spalinové cesty, tj. komíny a kouřovody. Blíží se konec topné sezóny a to je ideální čas na objednání kominických služeb.

„Závady komína jsou poměrně častou příčinou požáru, obzvláště na konci topné sezóny, kdy spalinová cesta může vykazovat značnou známku provozního opotřebení či zanesení. K požárům od vadných či neudržovaných komínů by nedocházelo, kdyby majitelé domů respektovali nařízení vlády č. 91/2010 Sb. a v pravidelných lhůtách si objednávali kominíka na čištění a kontrolu spalinových cest. Pokud by v tomto i podobných případech byl dodržen řádný postup, dovoluji si usoudit, že k neštěstím by nedošlo,“ říká Jaroslav Schön, soudní znalec a viceprezident Společenstva kominíků České republiky.

Na vesnicích stojí kontrola zhruba 300-500 Kč, ve větších městech 700-1000 Kč

Podle nařízení vlády č. 91/2010 Sb. vyžaduje každý spotřebič paliv, tedy kamna, krb, karma či kotel, pravidelnou každoroční kontrolu spalinové cesty. Tu musí provést odborně způsobilý kominík s příslušným oprávněním. Ceny jsou smluvní, o žádné vysoké částky však nejde. Na vesnicích stojí kontrola zhruba 300-500 Kč, ve větších městech 700-1000 Kč. Výše ceny za kontrolu nebo čištění se samozřejmě odvíjí od počtu užívaných spotřebičů paliv (přičemž na každou spalinovou cesty je nutné také vystavit zprávu). Obecně však platí, že účty za požár mívají o 3 až 4 nuly navíc. Kdo chce přesto šetřit právě na kontrolách, měl by si uvědomit, že v případě nehody je za škodu plně odpovědný a většinou se k němu obrátí zády i pojišťovna.

„Pozdní jaro či léto jsou k údržbě otopné soustavy nejlepší, protože už se netopí. Říkáme to lidem každý rok, ale většinou je to marné a všichni nám volají zase až na podzim, kdy nevíme, kam dřív skočit. Péči o spalinovou cestu často rád přirovnávám k péči o auto – tu řidiči také většinou řeší hned po zimě. Takže až budete volat do autoservisu, vzpomeňte si, že je třeba zavolat i kominíkovi,“ říká Emil Morávek, prezident Společenstva kominíků České republiky.

Bohužel v ČR už řadu let platí, že není kominík jako kominík. Kvůli příliš benevolentnímu živnostenskému zákonu fušují těm poctivým do řemesla podvodníci bez odborných znalostí a potřebného vybavení. Typickým znakem jsou letáky ve schránkách, které se vyznačují věcnými chybami, například záměnou kontrol za revize. „Falešných kominíků je stále hodně, proto doporučuji dbát na reference a důvěřovat spíše místním kominíkům než firmám z druhého konce republiky. A pokud si nevíte rady, obraťte se na naše Společenstvo,“ říká František Jiřík, soudní znalec a viceprezident Společenstva kominíků ČR.

 

Následky vyhoření sazí v komíně.

Společenstvo kominíků ČR

logo
Učňovská 100/1
190 00 Praha 9

telefon: 224 321 080, 602 285 022
e-mail: sk.cr@volny.cz

web: www.skcr.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Závady na komínech a jejich důsledky - často jde o život

Závady na komínech a jejich důsledky - často jde o život

Pro revizi a kontrolu spalinových cest platí nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Informace šířené některým tiskem, že toto nařízení vlády se nevztahuje na spotřebiče na plynná paliva, jsou mylné. Neprovádění revizí a kontrol přináší řadu závažných…

Rekonstrukce komína vložkováním

Rekonstrukce komína vložkováním

Pokud se do jednovrstvých zděných komínů ve stávající bytové i občanské zástavbě namontuje odpovídající komínová vložka, vytvoří se vícevrstvý komín pro odvod spalin spotřebičů na plynná, kapalná nebo pevná paliva. Rekonstrukce komínu vyvložkováním je podmíněna dostatečnou velikostí stávajícího komínového průduchu,…

Léto - nejvyšší čas na servis komína

Léto - nejvyšší čas na servis komína

Hromadná otrava 25 lidí v Plzni, dvojnásobné úmrtí na Jihlavsku, vyhoření rodinného domu na Vsetínsku nebo zkáza jedné z nejstarších dřevěných chalup na Frýdecko-Místecku. To je jen několik argumentů z uplynulé topné sezóny pro zodpovědnější péči o komíny a kouřovody. A nejvyšší čas udělat maximum pro své bezpečí…

Zásady pro návrh komínů

Zásady pro návrh komínů

Spalinová cesta musí být navržena a provedena tak, aby za všech provozních podmínek připojených spotřebičů paliv a místně obvyklých povětrnostních podmínek byl zabezpečen bezpečný odvod spalin komínem nad střechu budovy. Nesmí dojít k ohrožení bezpečnosti a zdraví osob nebo zvířat a musí být zabezpečena požární…

REKLAMA