Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Dělí je od sebe více než polovina století i použitý materiál, přesto inspiraci baťovskou architekturou nezapřou. Patrový model, letošní novinka české společnosti Freedomky, vsází podobně jako zlínské půldomky na efektivní využívání prostoru.

Vize Bati 21. století

Patrový Freedomek poskytuje více obytné plochy na stejném půdoryse. Do rozměru 4 × 11,5 m se nyní vejde více než 60 m² užitné plochy. Domek má navíc v patře terasu o rozloze 13 m². Rozšiřuje tak nejen vnitřní, ale i venkovní prostor. „Inspirací pro mne byla baťovská architektura a zlínský půldomek, který jsem navštívil a měl možnost v něm i přespat. Tam i u nás je to o efektivitě využívání prostoru, zároveň má dům i svůj jasný estetický rozměr, promyšlené proporce a kompozici jednotlivých otvorů ve fasádách,“ vysvětluje autor Freedomků, architekt Marek Jan Štěpán.

Největší technickou svízelí podle něj bylo, jak zefektivnit usazování domu na místě. „Nejvíce času zabralo vymyslet návaznost obou modulů. Dům je totiž složen z většího modulu M, na kterém leží menší typ S,“ doplňuje architekt Štěpán.

„Nafukovací“ dům

Nový patrový model má tři obytné místnosti – dvě v přízemí a jednu v prvním patře. Domov v něm najde pár, mladá rodina nebo může sloužit jako ateliér.

Freedomek je ale modulový dům, který žije a roste se svými obyvateli. Pokud se změní rodinná situace nebo si třeba chcete vybudovat kancelář doma, jednoduše si vyberete další modul, který se stane přirozenou součástí vašeho původního domku. Dům je tak možné postupně rozšiřovat.

Na parcelu přijede již hotový dům

Další výhodou Freedomku je rychlost stavby – postavit jej podle vašich přání zabere zhruba tři měsíce. Na parcelu již přijede hotový, instalace jednoho modulu zabere asi 4 hodiny. Odpadají tím týdny a měsíce starostí jako u běžné stavby.

Má to i nevýhody?

Pozor na to, zda vám Freedomek dovolí postavit všude, kde si vymyslíte, vždy bude záviset na místních regulativech. Jako na každou trvale usazenou stavbu musíte mít příslušná povolení úřadů minimálně o umístění stavby. Taktéž se musíte ztotožnit s unifikací architektonické vize, dispozic a vzhledu. Pravdou je, že výrobce nabízí různý standard vnitřního vybavení, díky kterému si barevnost a materiálové řešení interiéru nadiktujete dle své představy.

Na některé pozemky je škoda tvořit unifikované stavby, architektonický návrh spjatý s duchem místa může přinášet i vyšší hodnoty. Oproti individuálně navrženému domu jsou Freedomky stále „typovkou“. Vyvážení výhod a nevýhod je na prioritách každého stavebníka.

Freedomky v číslech

  • Po dopravení Freedomku na místo určení trvá jeho umístění na zemní vruty necelé 4 hodiny.
  • Freedomek je postavený z 95 % ze dřeva. Tepelně-izolační stěna odpovídá vlastnostem cihlové stěny o šířce 3,6 metru, čímž se při vytápění dosahuje výrazných energetických úspor
  • Na výrobu jednoho Freedomku (modul M) se použije 12 m³ dřeva
  • Průměrné náklady na provoz v modulu M se dvěma obyvateli jsou cca 1500 Kč
  • Freedomek je vyroben max. 3 měsíce od objednání
  • Váha jednoho modulu Freedomku se pohybuje od 13 do 20 tun
  • Nejvzdáleněji umístěný Freedomek je ve Švýcarsku a ujel celkem 850 km

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Minimalistická soběstačná chata z prefabrikovaných dřevěných panelů

Minimalistická soběstačná chata z prefabrikovaných dřevěných panelů

Prosté výrazové prostředky a jednoduchost, která vás posune blíže k přírodě. Taková je myšlenka, která stojí za projektem plně soběstačné chaty. S hledáním její lokalizace čas neztrácejte: tohle obydlí totiž (z technického hlediska) může stát všude tam, kam si jej dovezete.

Dřevěný domek vestavěný do vnitrobloku

Dřevěný domek vestavěný do vnitrobloku

Máme tady opět jednu z londýnských inspirací, jak může vypadat malý domek ve vnitrobloku. Dřevěný domek, který architekt nazývá „Temný klenot“, slouží jako pracovna, místo pro cvičení jógy a dětská herna.

Soběstačné bydlení na vodě

Soběstačné bydlení na vodě

Tým zkušených inženýrů, lodních techniků, nápaditých návrhářů i mladých architektů z portugalské Univerzity Coimbra, sdružených ve společnosti Friday, uveřejnil první set fotografií originálního plovoucího domu vyrobeného z prefabrikátů. Ze své podstaty univerzální plovoucí platforma a bezpočet nabízených modifikací…

Počet dokončených dřevostaveb by se měl letos zvýšit

Počet dokončených dřevostaveb by se měl letos zvýšit

Počet v ČR dokončených dřevostaveb v posledních dvou letech stagnuje na úrovni 1250 za rok. Letos má ale přijít růst o pět až deset procent. Na stavebních veletrzích v Brně řekl předseda Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Vratislav Blaha.

Originální pracovna v dřevěném zahradním domku

Originální pracovna v dřevěném zahradním domku

Na zahradě domu v Nizozemském Voorburgu vybudovalo holandské architektonické studio Bloot Architecture rozměrově malou dřevostavbu. Ta slouží svým majitelům jako pracovna nebo „pokoj" pro hosty. „Použít pro takové zadání dřevostavbu bylo nasnadě vzhledem k limitám, které zadání muselo splňovat," říká architekt Tjeerd…

Dřevěný dům tančící mezi stromy

Dřevěný dům tančící mezi stromy

Návrh zahradního domu, elegantně se vinoucího mezi vzrostlými stromy v zahradě, je odpovědí na požadavky matky rodiny upoutané na invalidní vozík, která se díky svému hendikepu cítila omezena na svůj malý jednolůžkový pokoj.

Dřevo(do)stavba rodinného domku ve Francii

Dřevo(do)stavba rodinného domku ve Francii

Ateliér MJ Architects11 dostal poblíž francouzského města Marseille zajímavou zakázku. Mladá rodina si po narození potomka uvědomila, že malý domeček, ve kterém žijí, jim přestává stačit. Se svým nápadem, vybudovat obývací pokoj s jídelnou v těsné blízkosti domu, se svěřili do rukou odborníků. Přestože si přístavbu…

REKLAMA