REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Počet dokončených dřevostaveb by se měl letos zvýšit

Počet v ČR dokončených dřevostaveb v posledních dvou letech stagnuje na úrovni 1250 za rok. Letos má ale přijít růst o pět až deset procent. Na stavebních veletrzích v Brně řekl předseda Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Vratislav Blaha.
Počet dokončených dřevostaveb by se měl letos zvýšit

V Česku v celkových počtech klesá zahájená výstavba rodinných domů, to se logicky projevuje i na počtu dřevostaveb. Zatímco celkový počet dokončených rodinných domů loni klesl na 13.500 z 15.013 v roce 2013, počet dřevostaveb prakticky stagnoval a jejich podíl na trhu překročil devět procent.

"Podíl dřevostaveb na trhu roste a získávají čím dál větší oblibu. Ještě to není konečný stav, v nejbližších pěti letech bychom mohli dosáhnout podílu na trhu kolem 15 procent," myslí si Blaha. V Rakousku podle něj tvoří dřevostavby zhruba třetinu všech dokončených domů, v Německu je to 15 procent.

Dřevostavby jsou podle Blahy kvalitní domy. Kladem je rychlost výstavby v řádu několika dnů, přitom náklady jsou se zděnými stavbami srovnatelné.

Rodinný dům s obytnou plochou 120 metrů čtverečních v hrubé stavbě vyjde na 2,5 milionu korun, a pokud je dřevostavba na klíč, tak stojí tři miliony. "Investicím aktuálně nahrávají příznivé podmínky z hlediska ceny a financování, některé banky dávají výhodné úvěry a úrokové sazby," uvedl Blaha. Na trhu je aktuálně kolem 200 firem, včetně menších tesařských.

Podle Blahy by měli ale lidé pečlivě vybírat dodavatele stavby a orientovat se na zavedené společnosti. "Doporučil bych orientovat se na firmu, co má reference, certifikáty na požární odolnost, statiku, akustiku stěny, stabilitu stavby," uvedl Blaha.

Počty dokončených domů v dřevostavbách

RokDřevostavbyPodíl dřevostaveb na trhu rodinných domů (%)
2010 1332 6,87
2011 1465 8,61
2012 1699 9,94
2013 1285 8,56
2014 1246 9,23

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Dřevo a dřevostavby

Dřevo a dřevostavby

Dřevo je jedním z nejstarších stavebních materiálů. Díky jeho výhodným vlastnostem se stalo důležitým produktem nejen pro výstavbu obydlí, ale i dopravních, hospodářských či pomocných konstrukcí. Dřevo se používá na různé typy stavebních konstrukcí nejen rodinných domů a drobných staveb. Ve světě nalezneme i velké…

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Dělí je od sebe více než polovina století i použitý materiál, přesto inspiraci baťovskou architekturou nezapřou. Patrový model, letošní novinka české společnosti Freedomky, vsází podobně jako zlínské půldomky na efektivní využívání prostoru.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA