REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Počet dokončených dřevostaveb by se měl letos zvýšit

Počet v ČR dokončených dřevostaveb v posledních dvou letech stagnuje na úrovni 1250 za rok. Letos má ale přijít růst o pět až deset procent. Na stavebních veletrzích v Brně řekl předseda Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Vratislav Blaha.
Počet dokončených dřevostaveb by se měl letos zvýšit

V Česku v celkových počtech klesá zahájená výstavba rodinných domů, to se logicky projevuje i na počtu dřevostaveb. Zatímco celkový počet dokončených rodinných domů loni klesl na 13.500 z 15.013 v roce 2013, počet dřevostaveb prakticky stagnoval a jejich podíl na trhu překročil devět procent.

"Podíl dřevostaveb na trhu roste a získávají čím dál větší oblibu. Ještě to není konečný stav, v nejbližších pěti letech bychom mohli dosáhnout podílu na trhu kolem 15 procent," myslí si Blaha. V Rakousku podle něj tvoří dřevostavby zhruba třetinu všech dokončených domů, v Německu je to 15 procent.

Dřevostavby jsou podle Blahy kvalitní domy. Kladem je rychlost výstavby v řádu několika dnů, přitom náklady jsou se zděnými stavbami srovnatelné.

Rodinný dům s obytnou plochou 120 metrů čtverečních v hrubé stavbě vyjde na 2,5 milionu korun, a pokud je dřevostavba na klíč, tak stojí tři miliony. "Investicím aktuálně nahrávají příznivé podmínky z hlediska ceny a financování, některé banky dávají výhodné úvěry a úrokové sazby," uvedl Blaha. Na trhu je aktuálně kolem 200 firem, včetně menších tesařských.

Podle Blahy by měli ale lidé pečlivě vybírat dodavatele stavby a orientovat se na zavedené společnosti. "Doporučil bych orientovat se na firmu, co má reference, certifikáty na požární odolnost, statiku, akustiku stěny, stabilitu stavby," uvedl Blaha.

Počty dokončených domů v dřevostavbách

RokDřevostavbyPodíl dřevostaveb na trhu rodinných domů (%)
2010 1332 6,87
2011 1465 8,61
2012 1699 9,94
2013 1285 8,56
2014 1246 9,23

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Dřevo a dřevostavby

Dřevo a dřevostavby

Dřevo je jedním z nejstarších stavebních materiálů. Díky jeho výhodným vlastnostem se stalo důležitým produktem nejen pro výstavbu obydlí, ale i dopravních, hospodářských či pomocných konstrukcí. Dřevo se používá na různé typy stavebních konstrukcí nejen rodinných domů a drobných staveb. Ve světě nalezneme i velké…

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Dělí je od sebe více než polovina století i použitý materiál, přesto inspiraci baťovskou architekturou nezapřou. Patrový model, letošní novinka české společnosti Freedomky, vsází podobně jako zlínské půldomky na efektivní využívání prostoru.