REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Černý Petr v Polance. Dům vsadili do mezery mezi ostatní. Překvapí světlým interiérem

Navenek je nenápadný. Vypadá skoro obyčejně. Přesto dosahuje na pasivní standard a svým přebohatým interiérem překvapí. To, jak je uzavřený do ulice, pak zdařile kompenzuje otevřeností k zahradě. Dům z Moravského Krumlova je příjemným překvapením.
Foto: Tomáš Slavík

Rodinný dům, který nebourá rekordy ani se nesnaží za každou cenu zaujmout, a strhávat k sobě divoce pozornost. Je skoro až fádní, chtělo by se říct. Ale pozor, to bychom téhle rozhodně nepodceněné realizaci křivdili. Vyniká svým vnitřním charakterem.

Spíš by se tedy vyplatilo říct, že zůstává solidní jistotou, důstojným obydlím, bezpečným přístavem a poklidným hájemstvím. Je to prostě domov, jak se sluší a patří. A přestože se nevzpěčuje okolní zástavbě svým tvaroslovím, na předměstí trošku ospalejšího Moravského Krumlova se určitě neztratí.

Lokalita – Polánka – má také své osobité kouzlo. Tím, že všechno je odtud vlastně jen kousek -„dole“ ve městě. Nevzdat se obslužnosti a vybavenosti a stát přitom stranou a mít svůj klid je nedoceněnou pozitivní veličinou rodinného bydlení. Příroda, Floriánek, řeka, i k těm je to nedaleko.

Foto: Tomáš Slavík

Obyvatelé si tak mohou žít ve svém rytmu, aniž by je okolí nějak omezovalo. Kdyby žili přímo v Moravském Krumlově, bylo by to asi o dost jiné. Navíc si architekti ze studia CL3, jmenovitě Radek Pasterný, dal záležet na tom, aby jim v novém nic nechybělo.

Místo díry neprostor

Novostavba domu o rozloze zastavěné plochy 175 metrů čtverečních vstoupila na pozemek v uliční zástavbě, v němž už delší dobu zela „díra“. Tedy, prostor tu v linii vyplňovala kontura neobydleného a ne zrovna vzhledného starého domu. Motiv proluky, mezery či díry, se tu ale vcelku zažil.

Architekti jej rozvedli v barevném pojetí novostavby, která svou tmavou barvou evokuje neprostor. A sympaticky, protože zvolený odstín šedočerné – doplněný o sytě černou falcovanou krytinu střechy tu vlastně nepůsobí nikterak pochmurně a rušivě, dotváří navenek uzavřenou tvář domu.

Foto: Tomáš Slavík

Když začneme doslova od základů: stavba je založena na betonových základech a desce, vyzděná z vápenopískových cihel. Na ni navazuje stropní konstrukce tvořená s pomocí železobetonu. Je to poměrně masivní dílo. Krov je řešen pomocí dřevěných „I“ vazníků. Provozně je celá novostavba řešena jako dva základní celky – průjezdná garáž s půdou, a k ní přiléhající část určenou k bydlení.

Myslelo se tu od počátků i na udržitelnost, nikdo nechce za energie platit víc, než je třeba. Proto je vnější plášť a krov domu dostatečně zateplen tak, aby spolu s technickým řešením zdravotně-technických instalací energeticky splňoval požadavky pro pasivní dům. Tmavá barva stěrkové fasády, přijímající sluneční paprsky a akumulující teplo, tím hned dostává hlubší smysl.

Foto: Tomáš Slavík

Šetrný, úsporný, chytrý

Jinak je ale celý dům vytápěn pomocí tepelného čerpadla systému země-voda. Je to jako z reklamy – večer chutná, ráno pomáhá – čerpadlo totiž dokáže nejen v zimě topit, ale v létě pasivně dům chladí. Vytápění tepelným čerpadlem si říkalo o pokročilejší práci s již ohřátým vzduchem, a tak je v objektu instalována funguje řízená rekuperace vzduchu. Teď už dům nevypadá tak fádně, že?

Je toho ale víc, čím dokáže zaujmout. Například překvapuje svou až nadstandardní prostorností. To, co vypadá při pohledu z ulice usedle, se totiž v podlažích rozvíjí až do podoby užitné plochy 257 metrů čtverečních. A to je formát, s nímž se obvykle u českých domácností neshledáme.

Jinak na skladbě interiéru - členění denních a nočních zón, cirkulaci mezi místnostmi, detailech designu – jde znát, že nevznikal nahodile, a podstoupil velmi rigorózní rozplánování. Je velmi prakticky před-chystán, upraven pro život. Potěší, že interiér je barevně a materiálově postaven na materiálové textuře, přiznané a odhalené základní konstrukci objektu.

Foto: Tomáš Slavík

Upřímnost vyznění se cení, navíc to dodává moderní (až ne-vesnicky industriální ráz).  Celému prostoru dominují cementové stěrkové podlahy, pohledové betony na stropě a klasická bílá výmalba na stěnách. Toto barevné spektrum pak doplňuje vestavěný nábytek, z nějž výrazněji vystupují dubové masivní prvky.

Charakteristiku s tmavou fasáda a prostorným interiérem pak doplňuje ještě třetí rys. Otevřenost směrem do dvora, zahrady. K ní se dům ze svého týlu obrací prostřednictvím velkých prosklených ploch. Je to protipól tomu, jak uzavřeně působí zvenčí.

Rodinný dům v Polánce u Moravského Krumlova nenabourává zažité konvence tím, že by se snažil vyniknout. Obsadil uprázdněný prostor a onu „díru“ vyplnil svou existencí. Která je – tmavou barvou – nenápadná a jaksi skromná. Ale překvapuje svou propracovaností zevnitř.

Foto: Tomáš Slavík

Údaje o projektu

Název projektu: Rodinný dům v Polánce
Typ projektu: novostavba rodinného domu, pasivní standard
Architektonické studio: CL3
Lokalizace: Polánka, Moravský Krumlov, Česko
Vedoucí architekt: Radek Pasterný
Osvětlení: ATEH lighting
Statika: Petr Ducháč
Zahrada: Stanislav Schwarz
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2021
Zastavěná plocha: 175 m2
Hrubá podlahová plocha: 295 m2
Užitná plocha: 257 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Tomáš Dittrich

Na špatné parcele postavili skvělý rodinný dům. Nemají zahradu, ale krásný výhled

Přejete-li si ke svému bydlení dům, který nemusí nutně vynikat, ale nechcete, aby se vyloženě v okolní husté zástavbě ztrácel? Toužíte po domácnosti plné světla, obydlí, jež není slepé a opájí se bohatými výhledy, ale tísní vás střechy domů v sousedství? Rádi byste dům prostorný a přehledný, ovšem na stavební…

Foto: Alex Shoots Buildings

Moderní dům složili z torza starších historických staveb. Získali cenu za architekturu

Původně se mělo jednat o běžnou rekonstrukci malého venkovského domu, nakonec vznikl krásný domov propojením dvou sousedních domů spojených přes dvorky s domem třetím. Dům na Kozině v Trhových Svinech získal hlavní cenu na loňské soutěžní přehlídce realizovaných staveb České ceny za architekturu (ČCA) organizované…

Foto: Pedro Napolitano Prata

Úzkou parcelu dokonale zabydleli. Architekti vymysleli levná řešení

I když nemáte peněz nezbyt, neznamená to, že byste nemohli žít jako v ráji. Interiér, který si dnes ukážeme je velmi alternativní záležitost, která do značné míry naplňuje definici parazitické struktury. U nás by nejspíš podobný stavební počin neprošel, ale ve slunné Brazílii se fantazii meze nekladou.

Zdroj: BoysPlayNice

Úplně obyčejná dřevostavba. Nebo ne?

Když budete podvečer projíždět Blanským lesem na Karlovy Vary, tenhle dům prostě minete. Svou siluetou se totiž nevymyká průměru, zapadá do předlohy venkovských stavení, kterých cestou přes Andělskou horu potkáte desítky. Vypadá jako další obyčejný dům, ale není jím. Pokud mu totiž budete věnovat více než jen letmou…

Rodinný dům Maxičky: novostavba, která se cítí být rekonstrukcí

Rodinný dům Maxičky: novostavba, která se cítí být rekonstrukcí

Staré zbourat a nahradit novým, zapomenout na to, co bylo? Snadný a poměrně častý přístup, který s sebou nese komplikace. Při stavbě rodinného domu v Maxičkách to zkusili trochu jinak. Starý dům sice zmizel, ale jeho moderní nástupce plně zachoval jeho původní proporce. Pro starousedlíky se tak nic nezměnilo, a…

REKLAMA