Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Luxusní posed: Dům, kterému prorůstá strom ložnicí

Prapůvodní geneze tohoto projektu trochu připomíná počátek anekdoty. Co se stane, když se v dánském baru potká inženýr lesnické školy, architekt a konzultant pro cestovní ruch? Takový vtip by nicméně gradoval nečekanou pointou, protože na jeho konci stojí počátek v Evropě unikátního hotelu. Jeho příběh zatím zdá se ještě neskončil, protože se dál utěšeně rozrůstá.
Foto: Soeren Larsen

Oním architektem byl Sigurd Larsen, projektant s dánskými kořeny a berlínskou praxí. Člověk, který přírodní architektuře rozumí. A poté co ve spolupráci s partnery navrhl a dohotovil tři první objekty ze série Treetop Hotel Løvtag, jež se setkaly s velkým úspěchem, padl návrh na rozšíření celé kompozice o dalších 6 objektů.

Projekt, který roste

Tím ovšem původně hravě bláhový záměr v dánských lesích na poloostrově Als Odde překročil svůj stín. Domů v korunách stromů už tu pár máme, ale sotva kde jinde jich pohromadě je tolik, aby to vydalo na plnohodnotný hotel.

Foto: Soeren Larsen

Sestava nynějších devíti stromových pokojů Treetop Hotel Løvtag se nachází ve smíšených lesích, nedaleko fjordu Mariager. Cesta k nim vede příjemnou zalesněnou krajinou nevysokých skal a světlých porostů, v dotyku blízkého moře. Na vaše smysly tedy působí chladivý stín korun stromů, svěžest mechových polštářů a splývavých lišejníků, vůně pryskyřic jehličí i slaného vzduchu. Les přitom není vyloženě severskou divočinou: srnku nebo zajíce tu běžně potkáte, ale medvěda nebo vlka nikoliv. Nakonec, ani do restaurace to odtud není daleko. Takže se nemusíte bát.

Strach nemusíte mít ani z výšek a závratí, protože v cíli cesty na stromech usazené obytné apartmány disponují příhodným můstkem, po kterém se dá vystoupat přímo k ubytování. Žádné šplhání ve větvích. Jednotlivé obytné kóje jsou sice usazeny ve výšce 6-8 metrů, ale připevněny jsou na stromech ve svahu, takže výškový rozdíl není tak drasticky patrný. Výsledek lze připodobnit pobývání v pokoji s balkonem v úrovni druhého patra. Dá se ale odtušit, že na takové maličkosti nebudete mít čas. Protože budete ohromeni.

Foto: Soeren Larsen

Skromný kemp? Ne, prostorný apartmán

Apartmány na stromech se sice pyšní legendou skandinávského minimalismu a dánské úpravnosti ve stylu hygge, ale tábornickou skromnost byste v nich hledali marně. Není to alternativní kemp ve výškách, ale přehlídka (vzhledem ke stavebním podmínkám) nebývale komfortního zázemí. Hraničícího až s luxusem. V apartmánu, koncipovaném do tvaru hvězdice, totiž k pohodlí nechybí vůbec nic. Každý hrot oné pomyslné hvězdy v sobě totiž nese prostor o specifickém využití.

Byť se tedy jedná o jednu spojitou místnost, nechybí tu kuchyňský kout s linkou a dřezem, plně vybavenou koupelnu se sprchou, toaletu, úložné prostory pro vybavení, malou jídelnu s kulatým stolem a posezením, obývací pokoj s výhledem do dálek, gauč, a samozřejmě ložnici s dvojpostelí. Vše krásně sladěné, vedené se světlých barvách a přiznaných přírodních materiálech, v zajímavém designu stvořeném na míru tomuto místu. Hladké obklady stěn, lehkost a dostatek světla. Kdyby uprostřed místnosti nestál kmen stromu, těžko uvěřit, že jste v lese. Apartmány původní trojice (nazvané Et, Ro a Ly) mohou každá nabídnout ubytování čtyřem lidem.

Foto: Soeren Larsen

A když už si říkáte, jste ona překvapení dokázali vstřebat? Pak se Sigurd Larsen vytasí s dalšími bonusy. Vnějším ochozem, z něhož se vám nabízí panoramatický rozhled do okolí, střešní rozhlednou/plošinou, z níž jde vidět až na fjord, a terasou/balkonem pod korunami stromů, kde si můžete v klidu posedět ve výškách a probouzet se u kávy do nového dne. Byť se v detailech mohou jednotlivé apartmány lišit, všechny nabízí 31 metrů čtverečních spojitého pokoje pod střechou, 20 metrů střešní terasy plus balkon. Jak to, že to nespadne?

Stromy i vnější opora

Dá se říct, že architekt tu trochu podváděl, a byť v každém apartmánu uprostřed nechal vyniknout jeden kmen, zužitkoval jich k opoře stavby víc. Nosná konstrukce je tedy upevněna k vícero stromům a navíc si ještě vypomáhá čtveřicí tenkých ocelových pylonů, spuštěných až k zemi. Na efektu to ale výsledku rozhodně neubírá. Orientace průhledů, oken a scénických teras u každého objektu metodicky zhodnocuje to, co je v těsném okolí k vidění. Můžete se tedy těšit výhledem na mechovou dolinku, zurčící potůček nebo rozbrázděnou skálu. Případně výhledem na Kattegat nebo Mariager.

Foto: Soeren Larsen

Materiálové řešení tu pochopitelně podléhá požadavkům na stabilitu konstrukce, nízkou hmotnost stavebního materiálu a přitom odolnost vůči klimatickým podmínkám, protože počasí tu není vždy vlídné. I proto se tvůrce projektu shlédl v TermoWood, upraveném dřevu z lokálních zdrojů. Vnitřní klima ovlivňuje převládající jiho-západní orientace oken, která je kompromisem mezi přirozenou klimatizací a nepřehříváním. Zapracované přírodní materiály jsou neošetřené, aby s postupem času získávaly patinu a splynuly s lesem. Počítá se přímo s tím, že jednou dočista obrostou mechem.

Ne každý dobrý nápad funguje

Největší výzva pro stavitele? „Zpočátku jsme měli spoustu brilantních nápadů o tom, jak z prefabrikovaných částí vytvoříme dvě poloviny jednoho apartmánu, a připevníme je ke kmeni stromu. Ani jedna z nich ale nefungovala,“ říká Larsen. „Hodně jsme přitom zápasili s tím, že pro takovou manipulaci by bylo zapotřebí těžké techniky, jeřábu, přičemž hrozilo poškození okolních stromů. Takže nakonec apartmány vznikaly z materiálu přímo na místě, a byly sestavovány kus po kusu místními tesaři.“

Foto: Soeren Larsen

Apartmány sice ustojí stálé obývání, ale počítá se s tím, že ubytovaní je budou využívat jen k přespávání, zatímco volný čas budou trávit projížďkami na kole, kajaku nebo rybařením. Netradičně nastavená spolupráce mezi architektem, konzultantem cestovního ruchu a inženýrem lesnické školy přinesla své ovoce. Za první rok po otevření nebyl v Treetop Hotel Løvtag jediný termín volný. Apartmány v korunách stromů jsou prostě senzací, kterou chce vidět každý.

Údaje o projektu

Název projektu: Treetop Hotel Løvtag Denmark
Typ projektu: hotel v korunách stromů
Architektonické studio: Sigurd Larsen
Lokalizace: Hadsund, Mariager, Als Odde, Dánsko
Dodavatel stavby: BB Bygge & Entreprenørfirma
Inženýring stavby: LB Consult Rådgivende Ingeniør AS
Design nábytku: Hay, Sigurd Larsen
Klient: Løvtag IVS
Rok dokončení (finalizace): 2019 – první tři apartmány
Užitná plocha: 153 m2 – první tři apartmány

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Stephen Ball, courtesy of Bovis-Koala JV

Skywalk: vyhlídka na rozhraní dvou kontinentů

Příroda jako součást turistické atrakce? Rozpačitý popis ve skutečnosti vystihuje mimořádný projekt, konstrukci vyhlídkové plošiny na naprosto unikátním místě. Přijměte pozvání na procházku s nebem na dosah ruky.

Foto: Máté Lakos

Malá dřevěná chata s velkým oknem. Milá i útulná

Budapešťské studio Hello Wood je věrné svému názvu, dřevo ve stavební praxi je u nich skoro základní charakteristikou a podstatou jejich tvůrčí práce. To, že se soustředí téměř výhradně jen na tento materiál, jim ale nikterak nezužuje profesní záběr. Pouští se do realizací nejrůznějších typů architektury a…

Foto: Tor Even Mathisen

Želví krunýře za polárním kruhem. Stavba, která odolá arktickému klimatu

Turistické destinace, které vzbuzují respekt i u zkušených norských horalů: Hora Tyven a záliv Storfjellet za polárním kruhem. Právě tady se teď nachází dvě unikátní „organické“ stavby, turistické útulny, které jsou designovány k tomu, aby odolaly těm nejnáročnějším arktickým podmínkám. Jaký je příběh jejich vzniku?

Ubytování na hladině jezera připomíná nenápadná hnízda v rákosí

Ubytování na hladině jezera připomíná nenápadná hnízda v rákosí

Jak postavit ubytování pro hosty v chráněné krajině, tak aby všichni měli své soukromí, pěkný výhled na vodní hladinu, přitom se nerušili vzájemnými pohledy do pokojů? Schovat hotel v hustém rákosí bylo úkolem pro architekty z Atelier LAVIT. Přírodní apartmány do krajiny krásně zapadly.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

HELUZ zavádí výhodné FIRST MINUTE ceny na nákup cihel, zdroj Heluz

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Letní akce s chladničkami LG, foto LG Eletronics CZ

Letní akce s chladničkami LG

Letní akce s chladničkami LG

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA