REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Empire State Building: 103 podlaží ve stylu art deco slaví 90 let od otevření

Je jedním ze symbolů New Yorku, jehož panoráma dokresluje už 90 let. Empire State Building (ESB), velkolepá věž ze skla, oceli a hliníku ve stylu art deco si svými 381 metry (od úpatí ke špičce antény 443,2 metru), otevřená 1. května 1931, držela až do roku 1972 prvenství mezi nejvyššími stavbami světa. Potom ji překonala severní věž Světového obchodního centra.
Zdroj: AdobeStock - travelview

Po zřícení těchto budov při teroristických útocích 11. září 2001 se ESB znovu stala nejvyšší budovou New Yorku -, až do roku 2013, kdy byla dostavěna náhrada za dvojčata, nové One World Trade Center. V roce 1986 se budova ESB zařadila na seznam amerických kulturních památek.

Tento mrakodrap se tyčí se nad rohem 34. ulice a páté avenue a svůj architektonický půvab zdůrazňuje mimo jiné i kombinacemi nočního barevného nasvícení, kterým připomíná významné i méně důležité události. Zeleným a modrým osvětlením slaví Den Země, barvami ze státních vlajek třeba nezávislost Indie a na počest narozenin animované postavičky Pepka Námořníka a jeho oblíbeného špenátu se může rozzářit zeleně. Z vyhlídky v 86. patře ve výšce 320 metrů se pak mohlo kochat už více než 110 milionů lidí.

Zdroj: AdobeStock - kasto

Ani Velký krach nezastavil rozhodnutí o stavbě

Projekt byl architektům zadán téměř na den současně s krachem newyorské burzy v říjnu 1929. John Jakob Raskob, bývalý prezident firmy General Motors, chtěl investovat do výstavby nemovitostí a přitom nemohl připustit, aby ho předběhl jeho největší konkurent Walter Chrysler. Raskob se spojil s bývalým guvernérem státu New York Alfredem Smithem a založili společnost na financování projektu. Oslovili architekty ze společnosti Sherve, Lamb & Harmon, kteří věžák ve tvaru tlusté dlouhé tužky navrhli. Původně měla mít ESB 80 poschodí, ale když se ukázalo, že by byl Chryslerův mrakodrap vyšší, přidali dalších pět. Náskok pár metrů ale vyvolával v Raskobovi obavy, že ho Chrysler napálí a těsně před koncem stavby přistaví ještě kousek. A tak nakonec ESB dostala do vínku celá 103 patra.

Raskob koupil pozemek na Mannhatanu, na kterém stál starý hotel Waldorf-Astoria, a 13. března 1930 se začalo stavět. Protože nájemní smlouvy většiny kanceláří v New Yorku vypršely k 1. květnu, musela být stavba do toho data připravena k pronájmu. Stavební materiál byl kompletován už v továrnách, aby na místě stavby samotné zabral co nejméně času i místa. Jednotlivé fáze prací se překrývaly - zatímco se boural hotel Waldorf-Astoria, začaly výkopové práce. ESB se podařilo dokončit v rekordně krátkém čase 13 měsíců, každý týden vyrostla průměrně o čtyři a půl podlaží. Jméno dostala podle přezdívky domácího státu - Empire State (Císařský stát). Na prvního máje 1931 prezident Spojených států Herbert Hoover ve své pracovně v Bílém domě ve Washingtonu stiskl tlačítko a ve 430 kilometrů vzdáleném New Yorku se rozsvítila světla na dlouhou dobu nejvyššího mrakodrapu na světě.

Zdroj: AdobeStock - elnur

I do Empire State Building narazilo letadlo

Také ESB zažila náraz letadla. V červenci 1945 pilot středního bombardéru B-25 Mitchell, mířícího na cvičném letu z Bedfordu ve státě Massachusetts na letiště Newark v New Jersey, zabloudil v husté mlze a v plné rychlosti narazil do 78. a 79. poschodí mrakodrapu. Bombardér - naštěstí bez nákladu v pumovnici - se v mrakodrapu zaklínil, část jednoho z jeho dvou motorů spolu s půltunovým podvozkem prorazila sedm zdí, vypadla jižní stěnou budovy a prorazila střechu sousedního domu. Mrakodrap ale díky své konstrukci vydržel a nezřítil se. Výsledkem nehody byla smrt nejen tříčlenné posádky, ale i dalších 11 lidí v budově.

Budova ESB, která nedávno prošla rozsáhlou renovací, je také dějištěm tradičního běhu do schodů, který je nejslavnější akcí svého druhu na světě a koná se už od roku 1978. Její účastníci musejí zdolat 1576 schodů a 320 výškových metrů. Cílem je dosáhnout vyhlídkové plošiny v 86. poschodí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj:Fotolia.com - francois-roux

Největší rezidenční mrakodrapy v New Yorku. Jak se dnes staví věže na Manhattanu

Kdo byl v posledních letech v New Yorku, zaregistroval bouřlivou výstavbu nových mrakodrapů na Manhattanu, které výškou pokořují i nové Světové obchodní centrum. Řeč je o štíhlých bytových věžích na 57. ulici, které se začalo přezdívat billionaires' row. O nových mrakodrapech, měnících panorama Manhattanu, jsme…

Zdroj: AdobeStock - Rastislav Sedlak SK

Nejvyšší stavby světa? Egypt, Evropa, Amerika. Již dlouho vládne Asie

Výškové budovy jsou asi nenápadnějším výtvorem v městské architektuře. Jsou výkladní skříní bohatství a prosperity města. Staví se po celém světě, dokonce i tam, kde není výstavba vynucena nedostatkem prostoru, také v České republice. Prvenství patří ovšem již dlouho Asii.

Central Park Tower: Nejvyšší obytná budova světa

Central Park Tower: Nejvyšší obytná budova světa

Nejvyšší obytná budova světa roste v New Yorku na okraji Central Park. Pokud máte zájem si zde pořídit byt, pospěšte si, první uzávěrky se chystají na rok 2020. A připravte si naditou peněženku, ceny aktuálně dostupných bytů v Central Park Tower začínají na 6,9 milionu USD.

Na velikosti záleží - jak využitelné jsou nejvyšší budovy světa?

Na velikosti záleží - jak využitelné jsou nejvyšší budovy světa?

Rada pro vysoké budovy a městské prostředí (The Council on Tall Buildings and Urban Habitat, CTBUH), nezisková organizace sdružující profesionály z oblasti designu, konstrukce a provozu vysokých budov a rovněž výstavby „měst budoucnosti“, doznala od roku 1969, kdy byla založena, značných změn.

Nové mrakodrapy mění panorama New Yorku

Nové mrakodrapy mění panorama New Yorku

V bouřlivém městě New York nikdy nespí ani stavební firmy. Ostrov Manhattan mění tvář každým rokem. Dokončované dominanty se předhánějí v dosažené výšce, další se plánují nebo se již začínají stavět. Na podzim roku 2014 svět zaznamenal dvě klíčové události týkající se v současné době dvou nejvyšších věží New Yorku.

Na návštěvě nejvyšších věží jižní polokoule

Na návštěvě nejvyšších věží jižní polokoule

První dvě nejvyšší věže jižní polokoule se nachází v novozélandském Auckladnu a v australské Sydney. V obou případech jde o neodmyslitelné součásti panoramat a lákavé turistické cíle obou velkoměst.

REKLAMA