REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Na návštěvě nejvyšších věží jižní polokoule

První dvě nejvyšší věže jižní polokoule se nachází v novozélandském Auckladnu a v australské Sydney. V obou případech jde o neodmyslitelné součásti panoramat a lákavé turistické cíle obou velkoměst.

Sky Tower

Nejvyšší věž jižní polokoule stojí na Novém Zélandu a nese jméno Sky Tower. Věž byla otevřena veřejnosti v roce 1997. Její stavba trvala dva roky a devět měsíců. Je postavena ze železobetonu. V horní části věže jsou pak některé konstrukce ocelové. Průměr věže je 12 metrů. Uvnitř se nacházejí tři výtahy a schodiště. Hlavní vyhlídkové patro se nachází 186 metrů nad zemí. Má částečně prosklenou podlahu, sklo má tloušťku přibližně 4 cm. Nejvyšší vyhlídkový bod je ve výšce 220 metrů hned pod hlavní anténou.

Sydney Tower

Druhá nejvyšší věž stojí v Sydney a v současné době je pojmenována po městě samotném - Sydney Tower. V minulosti nesla název Centre Point Tower. Vysoká je 309 m, ale její vyhlídková plošina je na jižní polokouli nejvyšší - 268 m nad zemí. Stavba započala roku 1975, přičemž její příprava probíhala již v šedesátých letech. Originální siluetu věže charakterizuje štíhlý centrální pylon obklopený lany napnutými do tvaru jednodílného rotačního hyperboloidu.

Věže a vyhlídky z nich můžete obdivovat ve fotogalerii. O nejvyšších stavbách u protinožců obecně si můžete podrobně přečíst v článku Jaká je nejvyšší stavba jižní polokoule?

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Výtahem až do nebes a dál

Výtahem až do nebes a dál

Světový lídr v průmyslu výtahů a eskalátorů – společnost KONE dodá super výtahy do mrakodrapu Kingdom Tower (Věž království). Ta se s výškou přes jeden kilometr stane po dokončení nejvyšší budovou ...

Nové mrakodrapy mění panorama New Yorku

Nové mrakodrapy mění panorama New Yorku

V bouřlivém městě New York nikdy nespí ani stavební firmy. Ostrov Manhattan mění tvář každým rokem. Dokončované dominanty se předhánějí v dosažené výšce, další se plánují nebo se již začínají stavět. ...

REKLAMA