Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Největší rezidenční mrakodrapy v New Yorku. Jak se dnes staví věže na Manhattanu

Kdo byl v posledních letech v New Yorku, zaregistroval bouřlivou výstavbu nových mrakodrapů na Manhattanu, které výškou pokořují i nové Světové obchodní centrum. Řeč je o štíhlých bytových věžích na 57. ulici, které se začalo přezdívat billionaires' row. O nových mrakodrapech, měnících panorama Manhattanu, jsme hovořili s autorem rozsáhlých článků na toto téma, Ing. Vlastimilem Šrůmou, CSc., MBA.

Poprvé se naši čtenáři a posluchači mohli setkat s panem Vlastimilem Šrůmou na konferenci Požární bezpečnost staveb v roce 2018, kde hovořil o konstrukci a bezpečnosti původního i nového Světového obchodního centra v New Yorku. Letos nám pan Vlastimil Šrůma poskytl rozhovor o nových rezidenčních mrakodrapech na Manhattanu v rámci zářiového živého vysílání.

Hovořili jsme zejména o třech nejvyšších stavbách, které překonaly do té doby rekordmana ve výšce rezidenčních budov One57 s výškou 306 m. První je budova 432 Park Avenue, vysoká 425,5 m s 85 podlažími. Zemní práce u této budovy začaly v roce 2012, konečné výšky stavba dosáhla v roce 2014 a dokončena byla v roce 2015.

Další je věž s názvem 111 West 57th. Stojí v blízkosti 6. Avenue, vysoká 435 m rovněž s 85 podlažími. Práce na stavbě a adaptace historické budovy Stainway Hall, se kterou stavebně souvisí, začaly v roce 2014. Nosná konstrukce byla dokončena v roce 2019, stavba by měla být kompletně dokončena v roce 2021.

Třetí a vůbec nejvyšší rezidenční budova světa je Central Park Tower mezi 7. Avenue a Broadwayí s výškou 472 m a 98 podlažími. Výkopové práce probíhaly od roku 2014, nadzemní práce od roku 2015. Konečné výšky budova dosáhla v roce 2019, dokončená má být rovněž v roce 2021.

Řadu technických, konstrukčních a urbanistických zajímavostí týkajících se výstavby těchto i dalších mrakodrapů se můžete dozvědět v záznamu rozhovoru.

Ing. Vlastimil Šrůma, CSc., MBA, absolvoval Fakultu stavební ČVUT v Praze, obor konstrukce a dopravní stavby. Projektoval v SUDOP Praha, později učil na FSv ČVUT, 1994‒1999 byl technickým ředitelem firmy Stavby mostů Praha. V období 1999 až 2014 řídil Českou betonářskou společnost ČSSI, 2001‒2006 vydavatelství BETON TKS. Od roku 2004 řídí společnost ACONSE CZ. Hlavní náplní odborné činnosti jsou konstrukční beton, betonové mosty a výškové budovy; věnuje se také popularizaci staveb a publikační činnosti.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock - travelview

Empire State Building: 103 podlaží ve stylu art deco slaví 90 let od otevření

Je jedním ze symbolů New Yorku, jehož panoráma dokresluje už 90 let. Empire State Building (ESB), velkolepá věž ze skla, oceli a hliníku ve stylu art deco si svými 381 metry (od úpatí ke špičce antény 443,2 metru), otevřená 1. května 1931, držela až do roku 1972 prvenství mezi nejvyššími stavbami světa. Potom ji…

Na velikosti záleží - jak využitelné jsou nejvyšší budovy světa?

Na velikosti záleží - jak využitelné jsou nejvyšší budovy světa?

Rada pro vysoké budovy a městské prostředí (The Council on Tall Buildings and Urban Habitat, CTBUH), nezisková organizace sdružující profesionály z oblasti designu, konstrukce a provozu vysokých budov a rovněž výstavby „měst budoucnosti“, doznala od roku 1969, kdy byla založena, značných změn.

Nové mrakodrapy mění panorama New Yorku

Nové mrakodrapy mění panorama New Yorku

V bouřlivém městě New York nikdy nespí ani stavební firmy. Ostrov Manhattan mění tvář každým rokem. Dokončované dominanty se předhánějí v dosažené výšce, další se plánují nebo se již začínají stavět. Na podzim roku 2014 svět zaznamenal dvě klíčové události týkající se v současné době dvou nejvyšších věží New Yorku.

Shard

Bitva o oblohu nad Londýnem

Poslední bitva o oblohu nad Londýnem se odehrála více než před sedmdesáti lety. Ta, která běží nyní, si sice nevyžádá oběti na životech, ale bude neméně dramatická. O život statisíců obyvatel metropole tu totiž jde pořád. Řešená otázka zní, jak se do kvality života Londýňanů promítají výškové budovy a mrakodrapy,…

Na návštěvě nejvyšších věží jižní polokoule

Na návštěvě nejvyšších věží jižní polokoule

První dvě nejvyšší věže jižní polokoule se nachází v novozélandském Auckladnu a v australské Sydney. V obou případech jde o neodmyslitelné součásti panoramat a lákavé turistické cíle obou velkoměst.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

HELUZ zavádí výhodné FIRST MINUTE ceny na nákup cihel, zdroj Heluz

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Letní akce s chladničkami LG, foto LG Eletronics CZ

Letní akce s chladničkami LG

Letní akce s chladničkami LG

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA