Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Minimalistický dům v Jinonicích. Málo nebo moc?

Málo, nebo už hodně? Při prohlížení fotogalerie nově komplexně rekonstruovaného domu v pražských Jinonicích se člověk nezbrání jistým rozpakům. Na jedné straně kouká na perfektně odvedenou práci architektů, kteří dokázali velmi chytře rozpracovat plán nestejnorodého shluku stavení. Ale také tu zůstává jistý dojem toho, jestli svým poněkud honosným pojetím dům přeci jen nevybočuje příliš z řady. Určitě je to ale dům, který si zaslouží pozornost.

Pro uklidnění a lepší pochopení celého záměru není od věci podívat se na základní parametry a přehledový plán. A vyčíslení hovoří o 318 metrech čtverečních využitelné plochy, při zastavěné ploše 193 m2. Není to tedy žádný extrém rozmařilosti, ale spíše logické řešení příslušné stavební situace. A ta tu byla, slušně řečeno, dost komplikovaná. Architekti z Ateliéru 111 ji velmi trefně popsali jako neurčitý hmotový slepenec. Nesouvisle propojenou masu starých objektů, které se (jistě s velkým funěním) plazí do strmého svahu stráně za domem. Popis zní dramaticky: „Úzká ulice s částečně dochovaným ospalým charakterem starých Jinonic se v jednom místě rozevírá v plácek se studní…“ Dohromady nic, co by mohlo na první pohled potěšit.

Zvlášť při zvážení, že tyto dodatečné přístavby a přílepky postupně převyšovaly původní přízemní objekt, ústící do ulice. Bylo to přeplácané, a ztrácelo se to v zarůstající zahradě. Před-projekční stav popisoval celý objekt jako zanedbaný, neobyvatelný. Přání klientů bylo prosté: vykřesat z téhle nesourodé skládačky rodinný dům (pro čtyřčlennou rodinu), který by plně vyhovoval jejich přáním.

Foto: Jakub Skokan + Martin Tůma / BoysPlayNice

Kontakt s ulicí zůstává zachován

A autoři návrhu, Jiří a Babrbora Weinzettlovi a Veronika Indrová, kteří k jeho řešení přistoupili v roce 2016 (jako třetí oslovený ateliér v pořadí), se mohli směle dát do díla. Rozhodli se prosvětlit celý plán, dodat mu uživatelský smysl a přidanou hodnotu estetických kvalit. „V návrhu nakonec ponecháváme pouze nejstarší kamennou část domu, orientovanou do ulice,“ popisují architekti. Skrze ní je totiž možné vystoupat do hlavního obytného podlaží, které se usadilo v úrovních “nad“, ve dvou nových hmotách. Nejzazší, od ulice nejdále vzdálená část, je pak v tomto uspořádání vyhrazena dětem. Mají tak dostatek soukromí i klidu, což platí i navenek.

Síla nezastavěného středu

Plán úprav chytře zužitkoval onu terasovitost stavby. Jednotlivé místnosti obytných prostor, a to včetně podkrovních pokojů, díky němu mají přímou návaznost na prosluněnou svažitou zahradu, přitom od ulice odcloněnou vlastním domem. Podstatným rysem je tu i syntéza stavebně nesourodých částí: starou a novou část spojuje z vnějšku v celek jednotná barevnost štukové omítky i režná keramická taška na střeše. „O stáří jednotlivých částí domu napoví zejména detail; s původním tvaroslovím lehce kontrastuje současné minimalistické pojetí,“ zmiňují architekti.

Foto: Jakub Skokan + Martin Tůma / BoysPlayNice

Praktická ukázka prosvětelní

Minimalistické? To je právě to: původní informace o slepenci tří objektů, více než 300 stovkách metrů čtverečních zastavěné plochy nebo do svahu zasazené nádrži bazénu v nás dojem minimalismu příliš nevyvolává. Chce to ale odstup a správný úhel pohledu, protože se architekti snažili postupovat ve velmi lidských měřítcích, kdy onu minimalistickou složku podporuje spíše zpracování jednotlivých místností.

Od obývacího pokoje s trámovím nad hlavou, přes krásně světlou kuchyň vedenou ve dřevě (byť je vlastně uzavřená dvorem, ale pomáhají tu střešní okna), praktickou pracovnu s propracovaným vestavěným úložným systémem až po fantastický nápad s „absencí“ stropu (nahrazeného skleněnou výplní) v knihovně.

Foto: Jakub Skokan + Martin Tůma / BoysPlayNice

Minimalismus tu vychází z chytré a přirozené organizace pokojů, ve kterých nic nechybí a současně nic nepřebývá. Dřevěné obklady mu přitom dodávají vřelý pocit důvěrnosti domova, a celý realizovaný projekt je povedenou ukázkou možností, jaké se nabízí k prosvětlení interiéru. Málo, nebo už hodně? Kdepak: Rodinný dům v Jinonicích je přesně akorát.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

foto: Piotr Krajewski, Rafał Barnaś

Propojili stodoly a vytvořili příjemné rodinné bydlení

Nezvyklý příklad kreativní rekonstrukce historického domu a okolní hospodářské zástavby, původně určené k demolici. Výsledkem je propojený soubor objektů, který sice zachovávají původní objem i materiál, ale vypadají naprosto jinak, než jejich předloha. Z hospodářského zázemí se tu stalo moderní bydlení na venkově.

Foto: BoysPlayNice

Nenápadné vilce s fontánou vrátili architekti její důstojnost

Prvorepublikové vilky patří k dědictví české architektury podobně, jako vcelku unikátní fenomén víkendových chatiček. A stejně tak jako ty chaty – malé, velké, prostorné, áčkové, srubové - jsou vily a vilky ve své podobě nekonkrétní a nepostižitelné obecnou definicí.

Sídlo firmy LASVIT

Česká cena za architekturu zná svého vítěze: Skleněná chaloupka firmy Lasvit

Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu (ČCA) streamovaném z Divadla Archa na web ČT art byly v pondělí 23. listopadu vyhlášeny výsledky 5. ročníku této soutěžní přehlídky realizovaných staveb organizované Českou komorou architektů (ČKA). Hlavní cenu získali Jiří Opočenský a Štěpán Valouch z ateliéru ov…

Foto:Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Současný český vesnický dům. Co to je? Architekti našli odpověď

Bydlení v novém domě na vesnici? Proč by ne. Otázkou ovšem zůstává, jak by vlastně takový dům měl vypadat. Je nepochybné, že mezi komfortním bydlením (splňujícím veškeré nároky mladých obyvatel) a prostředím vesnice musí existovat nějaký kompromis, vnitřní rovnováha, dosažená za cenu jistých ústupků.

Foto:  Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Dům pro Markétku. Tradiční forma ukrývá moderní interiér s výhledem do kraje

Při pohledu na tuto stavbu se skoro chce zanotovat: „Stál na stráni dům…“. Stejně jako zlidověla melodie písně, působí i tento objekt příjemně důvěrným dojmem. Sedlová střecha, dřevěný obklad, tvary a proporce, vše na svém místě. Pro interiér této moderně provedené stavby to ale neplatí. A chyba to určitě není.

Foto: Filip Dujardin

Při rekonstrukci statku nespěchali. Moderní dům připomíná staré dobré časy

Belgičani mají rádi klid a pořádek, váží si dědictví minulosti. V praxi to odráží i rozsáhlá rekonstrukce farmy na zdejším venkově, jejíž provedení je přitom velmi civilní. Do nově vytvořených i opravovaných částí byly zapuštěny původní prvky, a celkové vyznění bylo zachováno v nenápadném a formálním designu.

Foto:  Arménio Teixeira

Zchátralé kamenné stodoly přestavěné na příjemné prázdninové bydlení

Nahradit devět opuštěných a lehce zchátralých venkovských domů stejným počtem turistických obydlí si vyžádalo od portugalského architekta Andrého Tavarese invenci. Necitlivý zásah by totiž mohl pozměnit charakter celé vesnice, který ze sezónního cestovního ruchu těží. Kamenné domy se díky promyšlené přestavbě staly…

Kamenný dům? Rekonstrukce, která představuje výzvu

Kamenný dům? Rekonstrukce, která představuje výzvu

Co je zapotřebí pro realizaci citlivé rekonstrukce "domu s minulostí"? Práce s dobovým materiálem a znalost původních stavebních postupů je jen základ. Od skutečně schopného řešitelského týmu se navíc očekává i správné pochopení historického kontextu a také vhodné nastavení projektových priorit. Proč? V rámci úprav…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA