Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nejsledovanější hvězda vánočního stromku? Ta Rockefellerova. Září už 88 let!

Žádný vánoční stromek se neobejde bez hvězdy, která září na jeho vrcholu. Je to symbol naděje, společné radosti. Hluboký význam má pro osoby věřící i nevěřící. Hvězda totiž přináší pozitivní poselství. A nejinak je tomu i u hvězdy na vánočním stromku v Rockefellerově centru, která je na jeho vrchol usazována už od roku 1931.

Američané si na reputaci svých miliardářů a nejrůznějších železných baronů dost zakládají, byť příběh o vzniku Rockefellerova centra spíš zpočátku připomíná pohádku o padouchovi, který ukradl Vánoce. Pozemky ke stavbě prvních čtrnácti budov osobního okrsku (dnes jich je devatenáct) v překrásném artdeco stylu totiž vyzískal John D. Rockefeller od Univerzity Columbia už v roce 1928. Veřejnosti je obvykle prezentován jako štědrý mecenáš, který se mimo jiné postaral o rozkvět zmíněné vzdělávací instituce. Že jejich pozemky nejprve vykoupil a teprve pak jim „postavil novou“ se už obvykle neříká.

A stejně tak je opomínáno, že na uvolněných pozemcích měla nejprve vzniknout stavba pro celé město přínosná a patřičně honosná. Metropolitní opera. Rockefeller ale původní záměr brzy přehodnotil, a raději tu vybudoval mrakodrapy a administrativní centra, z nichž valnou část tvořilo zázemí pro jeho soukromé mediální impérium. Rádio-rozhlas, noviny i televize, všechno hezky v jedné kapse. Když už nic jiného, nikdo se v New Yorku nemohl o tomhle jeho kroku dočíst nějakou kritiku, protože noviny sídlily v jeho domech. Jako záporný hrdina pak zapůsobil Rockefeller ještě jednou, a to když svým zaměstnancům v okrsku v roce 1931 „zakázal“ Vánoce.

Muž, který zakázal Vánoce, a pak změnil názor

Respektive, nehodlal je uznat jako mimořádný sváteční den, ať už kvůli příplatkům nebo dovoleným, nu, možná také kvůli probíhající Velké krizi. (tady, ale to už je trochu spekulace, bychom asi narazili na jeho vlastní minulost a to, že Vánoce se u Rockefellerů za jeho dětství neslavily). Zaměstnanci, kteří museli do práce ve sváteční den, se ale rozhodli, že si Vánoce vzít nenechají. A tak uspořádali sbírku, za kterou sami nakoupili obří vánoční strom. Stranou ponechme, že tehdy to byla aktivita odborů, hrozilo za ni propouštění ze zaměstnání a podobné kratochvíle.

Kouzlo Vánoc nakonec zapůsobilo, a Rockefeller nakonec sám osadil na strom první hvězdu. Tak jasnou a zářivou (a hlavně nákladnou), že se jí podivil každý. Aspoň se zapomnělo na vzájemné třenice. Zrodila se tak tradice, která dostala oficiální rámec v roce 1933, a běží dodnes. Kromě let 1944-1945, kdy se stromeček v Rockefellerově centru nerozsvěcel (byla válka), se pak zvyk rozvíjel dál. V jednapadesátém roce bylo zorganizováno první televizí přenášené rozsvěcení stromku. A od roku 1955 se podoba hvězdy pravidelně mění, návrh jejího designu se stal předmětem celonárodního významu.

Nejsledovanější vánoční hvězda

Hvězda nabývala podoby útvaru s 1,2 metrů dlouhými rameny, byla vyrobena z podsvíceného plastu, skleněných vláken i ze zlatých lístků. To podle toho, jak se měnil vkus komisařů její návrh schvalující. V roce 2004 opanoval soutěž rakouský výrobce broušeného skla, společnost Swarovski, který chytrým re-designem známých tvarů v poněkud neočekávaných dimenzích vytváří opravdu krásné vánoční hvězdy. Nejprve se prosadili s hvězdou krystalickou, posléze s podsvícenou zevnitř (návrh designéra Michaela Hammnonda) a s LED světly ve skleněných tubusech.

Poslední novinkou ve vývoji nejsledovanější vánoční hvězdy za oceánem je zákrok Daniela Libeskinda, světově uznávaného návrháře a designéra, jeho práce jsme mohli obdivovat v nejrůznějších kulturních centrech, svého času třeba ve WTC, denverském Muzeu umění, Židovském muzeu v Berlíně.

Jeho slova, kterými své aktuální provedení hvězdy pro vánoční strom s Rockefellerově centru doplňuje, jsou jistě motivující: „Hvězda zprostředkovává poselství míru, pospolitosti ve světě, štěstí. Hvězda je takový univerzální symbol, něco, co jako radostné mohou vnímat všechny kultury a náboženství. Dílem proto, že na ně všechny působí trochu nevysvětlitelně a zázračně.“

Vánoční hvězda v číslech

Aktuální trojrozměrná hvězda z kolekce Swarovski váží 408 kilogramů, jejích 70 nepravidelných paprsků s hliníkovým jádrem má rozpětí 2,7 metrů a je vytvořena ze tří milionů krystalů (6mm ESG Glass w). Prosvětluje ji 104 LED zářivek, a oslňující efekt celé hvězdy se dá vyjádřit sumou 106 400 lumenů. To je opravdu hodně svíček. Struktura byla sestavena v Rakousku, doladěna v dílnách na Rhode Island. Trvalo to dvě léta. Poté byla slavně osazena v Rockefellerově centru.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Jim Stephenson

Nekonvenční vánoční strom z Londýna. Připomíná druidský hvozd, ale tak trochu jinak

Atmosféru vánočních svátků u londýnského King´s Cross naleznete vždy, ale klasické vánoční stromky v ulicích byste tu hledali marně. Tradicí se tu už dávno staly stromky řekněme netradiční, nejrůznější skulptury, stylizované instalace a odvážné vizuální projekty, které sice nesou svátečního ducha, ale vyjadřují ho…

Kam se poděly Vánoce? Hledat je můžete v kouzelném Šeptajícím lese

Kam se poděly Vánoce? Hledat je můžete v kouzelném Šeptajícím lese

Hravé pojetí technicky nenáročné a přitom vizuálně poutavé instalace, obohatilo v roce 2018 vánoční trhy v severoitalském Neumarktu. Návštěvníkům, hlavně těm dětským ale i hravým dospělým, zprostředkovalo zajímavý zážitek, plný koled a překvapení. A o tom přeci Vánoce jsou, ne?

Foto: Es Devlin

Zpívající vánoční strom se stává novou tradicí

Vánoční stromy mohou nabývat různých podob. Jako každé Vánoce, i o těch letošních vám představíme designově netradiční dílo, inspirované právě tímto tradičním symbolem Vánoc. Letos tedy zpívající strom z Londýna.

Netradiční vánoční strom, který neexistuje

Netradiční vánoční strom, který neexistuje

Tento víkend se na mnoha našich náměstích rozsvítí vánoční strom. Ale co kdybyste přišli na obecní slavnost a tam vám řekli, že budou rozsvěcovat strom, který neexistuje? Alternativní pojetí tohoto symbolu Vánoc představili loni v Dánsku. Umělecká struktura je ztvárnění stromu dle architekta Jørna Utzona.

Originální vánoční strom připomíná sněhové mraky

Originální vánoční strom připomíná sněhové mraky

Neodmyslitelným symbolem Vánoc v naší kultuře se stal zdobený strom, byť tradice to není tak stará, jak by se mohlo zdát. Zdobení stromu se objevilo zřejmě v šestnáctém století v Německu, odkud se tento symbol dále rozšířil až ve století devatenáctém. Od té doby vzniklo nespočet variací stromů v domácnostech i na…

České vánoční trendy

České vánoční trendy

Nejen v zahraničí, ale i u nás se již prezentují vánoční trendy. Letos tomu bylo poprvé a prezentace vánočních trendů a aranžmá proběhla v září na veletrhu For Decor & Home.

Veselé Vánoce: Strom sestavený z 365 sáněk

Veselé Vánoce: Strom sestavený z 365 sáněk

Návrháři z budapešťského studia Hello Wood postavili v roce 2013 obří vánoční stromek, sestavený z 365 sáněk, přímo před budovou paláce umění na dunajském nábřeží. Podařil se jím tím nevšední kousek: spojit na jeden okamžik umění i architekturu dohromady v jeden životaschopný celek, který navíc výtečně zachytil…