Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Veselé Vánoce: Strom sestavený z 365 sáněk

Návrháři z budapešťského studia Hello Wood postavili v roce 2013 obří vánoční stromek, sestavený z 365 sáněk, přímo před budovou paláce umění na dunajském nábřeží. Podařil se jím tím nevšední kousek: spojit na jeden okamžik umění i architekturu dohromady v jeden životaschopný celek, který navíc výtečně zachytil atmosféru vánočních svátků. Lidé z Hello Wood si ale nezakládají jen na koncepčním umění a vizuálně vzletných expozicích, za stavbou sáňkového vánočního stromku stála i sympatická idea. Po skončení svátků byl celý stromek rozebrán a sáňky darovány maďarským SOS vesničkám.

Vánoce se blíží, veselá světla poblikávají v ulicích, lidé se kupí před vyzdobenými obchody a odchází z nich obtěžkáni balíčky. Svátkům se prostě utéct nedá, a plastové dekorace sněžných vloček shlížejí z každého okna. Dárky dostáváte všude, dokonce i v práci, jako by vám měla čokoláda nebo dárkový koš od nadřízených měla přinést více vánoční pohody. Návrháři z Hello Wood ale koukají dál, než za pozlátko uměle vytvořené pohody. Aby dodali svátkům skutečnou příchuť Vánoc, rozhodli se dát vánočnímu stromu originálnější kontext. Postavili proto celý strom z netradičního a přesto pro zimu symbolického materiálu, dřevěných sáněk. Ty pak dva týdny po velké prosincové noci (s pomocí společnosti Hungarian Telekom) rozdali dětem z dětských domovů a SOS vesniček.

"Chtěli jsme vytvořit dočasnou instalaci, která nebude jen spektakulární, ale bude především užitečná," říká Andras Huszar, architect z Hello Wood. "Něco, co může být využito a udělá radost ne jen na pohled. Pro nás je ten projekt symbolem jistého sociálního uvědomění. Nechceme jen ukazovat něco, chceme to dát. Spousta lidí nemá z vánoční pohody nic, protože se jim všeho nedostává, a my jim chtěli tedy něco nadělit. V tom je náš projekt unikátní."

"Hodně jsme přemýšleli o tom, jaké je tajemství původní práce vánoční dekorace," říká David Rady, kreativec z Hello Wood jež je podepsán pod celým konceptem. "Sáňky jsou bezpochyby dobrá volba, protože lidé je mají se zimou a svátky neodlučitelně spjaty. Zároveň nám to umožnilo odbourat často kopírovaná sváteční klišé."

Zdroj: Daniel Domolky

A jak se budoval 10,5 metru vysoký stromek ze sáněk? Samotná konstrukce se na břehu Dunaje rodila jeden týden. Stavebně prvním krokem bylo vytvořený nosné ocelové konstrukce, jež vážila 4,5 tuny. Na ni byly přistaveny čtyři mohutné otesané kmeny (každý vážil 325 kilogramů), které sloužily jako opora pro tesařské práce. Dřevěné rošty k zasazení sáněk se vytvářeli zevnitř, ale na samotné osazení už bylo zapotřebí jiný typ specializace. Ke stromku, jež zatím připomínal podivnou dřevěnou pyramidu, najel jeřáb. Z něj se na laně spustil jištěný horolezec, který do ohrádek zasazoval a přimontovával jednotlivé sáňky. Zatímco hrubá konstrukce vznikala v průběhu dvou dnů, osazení sáněk trvalo čtyři dny. A pak přišly Vánoce.

Ačkoliv je celá stavba těžká a fyzicky mohutná, působí navenek velmi lehkým dojmem. Z dálky vidíte "jen" další vánoční stromek, ale při bližším pohledu před vámi rozrůstá celý "sáňkový" detail. Celá struktura je navíc přístupná zevnitř, kde se nabízí ten nejúchvatnější pohled vzhůru. Madla sáněk totiž vevnitř vytvořily design dokonalé sněhové vločky.

Projekt sáňkového stromku se dočkal ještě několika repríz. Loni, byť v trochu pozměněné podobě, vznikl na stejném místě strom vyrobený z dřevěných kulatin. 5000 koláčů ve struktuře vážící 15 000 kilogramů posloužilo jako malá uzavřená kaple ve vánočním shonu, a použité dřevo bylo po skončení akce rozdáno "potřebným". Letos je zase projekt sáňkového stromu Hello Wood oživen v Londýně, ve spolupráci s městskými dekoratéry a osvětlovači.

Hello Wood není ani tak studio, jako spíše ucelený mezinárodní program vzniklý v Budapešti, který se na poli umění, vědy, designu a architektury volně rozšířil po Evropě. Klade důraz na senzitivitu, vnímání událostí celospolečenského charakteru a zprostředkování bezprostředních dojmů a zkušeností. Lidé sdružení kolem Hello Wood si zakládají na inovativnosti, vývoji nových přístupů a myšlenek a otevřenosti.

Prohlédněte si i panoramatické snímky denní, nebo panoramatické snímky noční.

Parametrizace

Název projektu: Hello Wood Christmas instalation/ Christmas Tree
Architektonický plán: Andras Huszar, Peter Pozsar, Adam Fogarassy
Design: Benjamin Szilagyi
Statika: Gabor Csefalvay
Realizace: studio Hello Wood
Osvětlení: Tamas Kiraly, Gabor Agocs (Philips Hungary)
Partner projektu: Gabor Zoboki

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Jim Stephenson

Nekonvenční vánoční strom z Londýna. Připomíná druidský hvozd, ale tak trochu jinak

Atmosféru vánočních svátků u londýnského King´s Cross naleznete vždy, ale klasické vánoční stromky v ulicích byste tu hledali marně. Tradicí se tu už dávno staly stromky řekněme netradiční, nejrůznější skulptury, stylizované instalace a odvážné vizuální projekty, které sice nesou svátečního ducha, ale vyjadřují ho…

Nejsledovanější hvězda vánočního stromku? Ta Rockefellerova. Září už 88 let!

Nejsledovanější hvězda vánočního stromku? Ta Rockefellerova. Září už 88 let!

Žádný vánoční stromek se neobejde bez hvězdy, která září na jeho vrcholu. Je to symbol naděje, společné radosti. Hluboký význam má pro osoby věřící i nevěřící. Hvězda totiž přináší pozitivní poselství. A nejinak je tomu i u hvězdy na vánočním stromku v Rockefellerově centru, která je na jeho vrchol usazována už od…

Foto: David Cleveland

Vánoční stromek z krajky. Potřeba bylo pět kilometrů vlákna

Designéry a návrháře trápí ta otázka každý rok. Čím ještě může vánoční stromek zaujmout? Symbolika pojetí je ovlivněna tvaroslovím představeného objektu, proporce musí být zachovány. Takže co jiného? Kreativnímu zpracování se podbízí jen materiál a neotřelé provedení. A právě v téhle dimenzi se v roce 2011 prosadili…

Foto: Es Devlin

Zpívající vánoční strom se stává novou tradicí

Vánoční stromy mohou nabývat různých podob. Jako každé Vánoce, i o těch letošních vám představíme designově netradiční dílo, inspirované právě tímto tradičním symbolem Vánoc. Letos tedy zpívající strom z Londýna.

VIDEO: Vánoční světelná výzdoba? Rekord je přes půl milionu LED žárovek

VIDEO: Vánoční světelná výzdoba? Rekord je přes půl milionu LED žárovek

Občas se může zdát, že ve snaze o co nejzářivější výzdobu domů zapomínáme na dobrý vkus, a že určitá umírněnost je odsouvána někam do pozadí. K těmto extrémním osvětlovačům se sluší říct jen to, že světový rekord nejspíš stejně nepřekonají. Již od roku 2014 činí 502 165 světýlek na jediném domě.

Originální vánoční strom připomíná sněhové mraky

Originální vánoční strom připomíná sněhové mraky

Neodmyslitelným symbolem Vánoc v naší kultuře se stal zdobený strom, byť tradice to není tak stará, jak by se mohlo zdát. Zdobení stromu se objevilo zřejmě v šestnáctém století v Německu, odkud se tento symbol dále rozšířil až ve století devatenáctém. Od té doby vzniklo nespočet variací stromů v domácnostech i na…

REKLAMA