REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vánoční stromek z krajky. Potřeba bylo pět kilometrů vlákna

Designéry a návrháře trápí ta otázka každý rok. Čím ještě může vánoční stromek zaujmout? Symbolika pojetí je ovlivněna tvaroslovím představeného objektu, proporce musí být zachovány. Takže co jiného? Kreativnímu zpracování se podbízí jen materiál a neotřelé provedení. A právě v téhle dimenzi se v roce 2011 prosadili lidé ze Studio Roso, se svým „štíhle vláknitým“ stromem.

Nelehkou situaci s návrhem co nejoriginálnějšího přístupu pro vytvoření vánočního stromku komplikovalo dvojici dánských designérů ze Studio Roso (Sophie Nielsenové a Rolfa Knudsena) hned několik věcí. Prvním bylo už místo, respektive „královské“ Victoria and Albert Museum. Je to výstavní prostor, už od roku 1852 specializovaný na dekorativní umění. Tedy pro lidi z oboru je to skutečný Mt. Everest. A vědomí, že právě váš výtvor bude všem na očích hned při vstupu do galerií, je svou odpovědností hodně svazující.

Autoři se navíc řadili k úspěšným absolventům Royal College of Art, takže se od nich očekávala odpovídající prezentace. Úspěch je diplomem, osvědčením jejich dovedností, ale praxe?  Navíc tu bylo i vědomí, že vánoční stromky od designérů z let předchozích (vystavil ho tu například Tord Boontje, Alexander Mc-Queen, Jasper Conran, Matthew Williamson), což dodávalo expozici jak prestiže, tak náročnosti.

Foto: David Cleveland

Oba dánští tvůrci jsou přitom vyhlášení svým funkčním přesahem z oblasti umění, historie i architektury, a z jejích vánočního stromku to muselo být znát. A výsledek? Autoři se přes sérii konceptů s prototypů dobrali „podstaty“ a zúročili své zkušenosti. Z hybridních prvků pak vytvořili dílo, které upozorňuje na pomíjivost krásných okamžiků v nestálém prostředí, a zafixovali působivý moment vánoční atmosféry. S pomocí elastického vlákna. Ano.

Na stromek, který má 4,3 metrů na výšku, ho použili neuvěřitelných 5 kilometrů délky. Nečekejte ale žádný nevkus umělosti. Naopak se inspirovali tradiční technikou, paličkovou krajkou, která má nejen ve vánočních dekoracích přesah až do 16. století. S pomocí 1500 dílčích uzlů vykouzlili napjatý objem celého stromu, propletený pravidelnými geometrickými tvary. Těmi pak připomněli tradiční ornamentální a ozdobné prvky vánočních stromků, nabídli inspirativní náhradu krystalků sněhových vloček i řetězů, oddělených v jednotlivých girlandách.

Foto: David Cleveland

Projekt přitom zrcadlí jak pochopení pro architekturu, vytvářející vnější povrch, stejně tak pro designérský detail drobných prvků v uzavřeném objemu. Současně je ukázkou schopnosti vidět smysl tam, kde se ho na první pohled nedostává. V pěti kilometrech elastického vlákna spatřit originální a velmi vkusný „štíhlý“ vánoční stromek, to už chce oko profesionála. Vánoční stromek od Sophie Nielsenové a Rolfa Knudsena pak nabízel tuto nevšední perspektivu i všem divákům, kteří do galerie zavítali.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Andy Singleton

Křehký papírový vánoční strom. Připomíná stuhu zamrzlou v čase a prostoru

Nespoutaná fantazie, exkluzivita a přepestré tvary, inspirace. Jestli něco z toho oslovuje, určitě byste před Vánoci neměli vynechat návštěvu v anglickém Harewoodu. Nejen proto, že tu stojí architektonicky pozoruhodné šlechtické sídlo, otevřené veřejnosti. Když se nachýlí ten správný čas, lidé se…

foto: estudio BD

Digitální vánoční strom předvedl, že barvy nemají hranice

Naprosto imerzní, pohlcující zážitek, nabídla v roce 2019 vánoční světelná instalace v Denveru. Město ve spolupráci s mezinárodně uznávanými mistry ve hře světel, designéry studia BrutDeluxe, nabídli vpravdě brutální orgie světel. A také podívanou, jež můžete vnímat i dalšími smysly.

Foto: Jim Stephenson

Nekonvenční vánoční strom z Londýna. Připomíná druidský hvozd, ale tak trochu jinak

Atmosféru vánočních svátků u londýnského King´s Cross naleznete vždy, ale klasické vánoční stromky v ulicích byste tu hledali marně. Tradicí se tu už dávno staly stromky řekněme netradiční, nejrůznější skulptury, stylizované instalace a odvážné vizuální projekty, které sice nesou svátečního ducha, ale vyjadřují ho…

Foto: Es Devlin

Zpívající vánoční strom se stává novou tradicí

Vánoční stromy mohou nabývat různých podob. Jako každé Vánoce, i o těch letošních vám představíme designově netradiční dílo, inspirované právě tímto tradičním symbolem Vánoc. Letos tedy zpívající strom z Londýna.

Netradiční vánoční strom, který neexistuje

Netradiční vánoční strom, který neexistuje

Tento víkend se na mnoha našich náměstích rozsvítí vánoční strom. Ale co kdybyste přišli na obecní slavnost a tam vám řekli, že budou rozsvěcovat strom, který neexistuje? Alternativní pojetí tohoto symbolu Vánoc představili loni v Dánsku. Umělecká struktura je ztvárnění stromu dle architekta Jørna Utzona.

Originální vánoční strom připomíná sněhové mraky

Originální vánoční strom připomíná sněhové mraky

Neodmyslitelným symbolem Vánoc v naší kultuře se stal zdobený strom, byť tradice to není tak stará, jak by se mohlo zdát. Zdobení stromu se objevilo zřejmě v šestnáctém století v Německu, odkud se tento symbol dále rozšířil až ve století devatenáctém. Od té doby vzniklo nespočet variací stromů v domácnostech i na…

Veselé Vánoce: Strom sestavený z 365 sáněk

Veselé Vánoce: Strom sestavený z 365 sáněk

Návrháři z budapešťského studia Hello Wood postavili v roce 2013 obří vánoční stromek, sestavený z 365 sáněk, přímo před budovou paláce umění na dunajském nábřeží. Podařil se jím tím nevšední kousek: spojit na jeden okamžik umění i architekturu dohromady v jeden životaschopný celek, který navíc výtečně zachytil…

REKLAMA