REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Originální vánoční strom připomíná sněhové mraky

Neodmyslitelným symbolem Vánoc v naší kultuře se stal zdobený strom, byť tradice to není tak stará, jak by se mohlo zdát. Zdobení stromu se objevilo zřejmě v šestnáctém století v Německu, odkud se tento symbol dále rozšířil až ve století devatenáctém. Od té doby vzniklo nespočet variací stromů v domácnostech i na náměstích. Vánoční strom posloužil jako téma i mnohým umělcům. Jedno skutečně originální umělecké dílo na toto téma vytvořili v Litvě.

S patnácti dny státních svátků a celkem osmadvaceti dny zákonem dané placené dovolené se Litva řadí mezi první desítku zemí s nejvolnějším pracovním rokem. Je to prostě země stvořená k nejrůznějším oslavám a radovánkám. Nejvíce státních svátků je koncertováno do období Vánoc, a místní lidé opravdu vědí, jak si tyto dny užít. Už nezbytnou součástí vánočních oslav je i tradiční soutěž vánočních stromků na náměstích v Kaunasu.

Z víceméně lidové záležitosti se tu během posledních let stal doslova světový festival, na kterém můžete obdivovat ty nejpodivnější a nejkrásnější vánoční stromky na světě. Na „vánoční maraton“ konvenčních i netradičních dekorací se designéři pečlivě připravují celý rok. Ohromit třistatisícový Kaunas (a skoro jednou tolik zvědavců ze zahraničí, kteří se přijdou na výzdobu podívat) si žádá práci a čas. Originalita je tu totiž na prvním místě. V Kaunasu už byly k vidění stromy poskládané ze 32 000 PET lahví, utkané z bavlny a obháčkované, nebo jako v roce 2015, stvořené z mraků.

Loňský vánoční strom, který je výsledkem práce designérky Jolanty Šmidtienė zanechal skutečně hluboký dojem. „Byla to vlastně obří jedle, stvořená z mraků, ze kterých sněží. A na těch vystupňovaných mracích postávali tři andělé a devět dalších postaviček.“ To vše v kombinaci se světelnými a zvukovými efekty. Příprava takového „stromku“, od návrhu po instalaci na náměstí, zabrala Šmidtienė skoro šest měsíců. Výsledek ale stál za to.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Es Devlin

Zpívající vánoční strom se stává novou tradicí

Vánoční stromy mohou nabývat různých podob. Jako každé Vánoce, i o těch letošních vám představíme designově netradiční dílo, inspirované právě tímto tradičním symbolem Vánoc. Letos tedy zpívající strom z Londýna.

Vánoční výzdoba v Lisabonu: Hvězdy co na zem spadly

Vánoční výzdoba v Lisabonu: Hvězdy co na zem spadly

Návrhář evropského formátu, Pedro Sottomayor, se v roce 2011 stal se svým projektem „Hvězdného shluku“ (Star cluster) jedním ze sedmi vítězů soutěže o finální zpracování vánoční výzdoby města. Na první pohled možná skromně pojaté hvězdy z náměstí Figuera přinesli lidem více bezprostředního dojmu z vánoční atmosféry, ...

Veselé Vánoce: Strom sestavený z 365 sáněk

Veselé Vánoce: Strom sestavený z 365 sáněk

Návrháři z budapešťského studia Hello Wood postavili v roce 2013 obří vánoční stromek, sestavený z 365 sáněk, přímo před budovou paláce umění na dunajském nábřeží. Podařil se jím tím nevšední kousek: spojit na jeden okamžik umění i architekturu dohromady v jeden životaschopný celek, který navíc výtečně zachytil ...

REKLAMA
REKLAMA