Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Vánoční světelná výzdoba? Rekord je přes půl milionu LED žárovek

Občas se může zdát, že ve snaze o co nejzářivější výzdobu domů zapomínáme na dobrý vkus, a že určitá umírněnost je odsouvána někam do pozadí. K těmto extrémním osvětlovačům se sluší říct jen to, že světový rekord nejspíš stejně nepřekonají. Již od roku 2014 činí 502 165 světýlek na jediném domě.

Lehce přes půl milionu LED žárovek. Zhruba takový je Guinessův světový rekord v počtu vánočních světel na soukromém obydlí, kterého v roce 2014 dosáhli manželé Janeana a David Richardsovi. Rodina, žijící ve Forrest (jedno z předměstí australské Canberry), navíc tímto počtem překonala svůj rekord z roku 2011. Tehdy svůj dům vyzdobili „jen“ 331 038 světly. Rekord z roku 2014 přitom můžeme popsat i jinými čísly: jen rozvodné kabely měřily na délku 49,8 kilometrů, a k usměrnění světelných pásů bylo zapotřebí 520 domácích trafostanic.

Osvětlen byl přitom vlastně jen osmnáct metrů vysoký strom, stojící na kraji pozemku, a z něj se vinoucí světelné kaskády vytvořily průchod až k domu. Všechna světla navíc byla vzájemně synchronizována, a sladěna s hudbou. „S výzdobou jsme začali na začátku října,“ prozradil Richards. „Celá práce si vyžádala týden čistého času. Nechtěli jsme, aby nám letos rekord utekl.“ V roce 2012 totiž světové prvenství získali Gayovi, rodina z newyorského Lagrangeville (s počtem 350 000 světel).

Do prací se světelnou výzdobou se od října zapojila jak Richardsova žena, tak i jejich tři děti, přátelé a sousedi. A jistě je namístě otázka, nakolik takový světelný park přijde. Za jediný měsíc provozu (připomínáme, že se jedná o úsporné LED žárovky) zaplatí Richardsovi 2291 dolarů, tedy podle aktuálního kurzu přibližně 57 000 korun českých. Opravdu by vám za to světové prvenství stálo?

Víte, že…

Vánoční světelná výzdoba, v níž si tak libují americké domácnosti, spotřebovává víc energie, než kolik spotřebují za rok celé země - například Salvador nebo Etiopie. Informovala o tom agentura AFP, která se odvolala na údaje Střediska pro globální rozvoj.

Jasná světla rozvěšená po stromech, střechách a trávnících amerických domů každý rok spotřebují zhruba 6,63 miliardy kilowatthodin (kWh). Například celý Salvador ročně spotřebuje 5,35 miliardy kWh, Etiopie 5,3 miliardy kWh a Tanzanie 4,81 miliardy kWh.

Vánoční osvětlení ve Spojených státech odčerpává z celkové roční spotřeby elektřiny 0,2 procenta.

(Zdroj: ČTK)

Válka o vánoční světla na pokračování

Američané rádi soutěží, ale jen neradi prohrávají. Loni tedy americkou rodinku Gayových podpořila firma RITZ Crackers zapůjčením 200 000 dalších světel, a v USA tím posunuli světový rekord na 601 736 ozdobných světýlek. Australané (Richardsovi) se ale nechtějí nechat zahanbit. Letos by měli vystavit 1 194 380 světel.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Kaple v Cambridge se stala promítacím plátnem historie vědy

Kaple v Cambridge se stala promítacím plátnem historie vědy

Jelikož jsou Vánoce, přinášíme vám do ještě jednu světelnou podívanou. Dnes i úzce spojenou se sakrální architekturou. Podívejte se na multimediální show, která dohromady spojuje digitální design, práci s konturami staré architektury, hru barev a světel, a mnohem víc. Světlo je pro architekturu alfou a omegou, a s…

Veselé Vánoce: Strom sestavený z 365 sáněk

Veselé Vánoce: Strom sestavený z 365 sáněk

Návrháři z budapešťského studia Hello Wood postavili v roce 2013 obří vánoční stromek, sestavený z 365 sáněk, přímo před budovou paláce umění na dunajském nábřeží. Podařil se jím tím nevšední kousek: spojit na jeden okamžik umění i architekturu dohromady v jeden životaschopný celek, který navíc výtečně zachytil…

Vánoční výzdoba Madridu aneb Cesta na Měsíc

Vánoční výzdoba Madridu aneb Cesta na Měsíc

Dnešní dlouhou noc vám rozzáříme naším článkem. Typická vánoční světla často vychází z myšlenkového principu "hvězdného svitu". Ale v roce 2014 se španělské hlavní město Madrid rozhodlo pro jinou formu ztvárnění kouzla nebeské vánoční pohody. Tvůrčí múzou se madridským v tomto případě stalo designérské studio Brut…

REKLAMA