REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vánoční výzdoba Madridu aneb Cesta na Měsíc

Dnešní dlouhou noc vám rozzáříme naším článkem. Typická vánoční světla často vychází z myšlenkového principu "hvězdného svitu". Ale v roce 2014 se španělské hlavní město Madrid rozhodlo pro jinou formu ztvárnění kouzla nebeské vánoční pohody. Tvůrčí múzou se madridským v tomto případě stalo designérské studio Brut Deluxe, které ze všech hvězdných těles na bulvár Gran Via nepřeneslo nic menšího než samotný Měsíc.

Brut Deluxe, mnichovsko-madridské studio, které si zakládá na práci "s křehkými prvky" a se světlem, se v tomto konkrétním případě pod vedením Bena Busche rozhodlo soustředit na nekonvenční ideu "rozloženého pohybu". V praxi nám pak na rušné dopravní tepně Madridu předvedli, co vše je možné dokázat z tvůrčího rozpracování návrhu mobilních projektů, jak je známe z Casa del Espinat nebo studia Didomestic.

Co je klíčem k úspěchu expozice MOON? Zachytit v sekvenci záběrů jeden dokonalý moment, jehož síla vynikne teprve při vlastním pohybu.

Cesta na Měsíc

Busch prokázal značnou invenci, když maximalizoval potenciál rovného otevřeného nákupního bulváru (a frekventovanou dopravní tepnu) a přetvořil jej na filmová políčka postupného záznamu oběžnice Země. Prostředkem k ztvárnění se staly panely s LED světly, které zachycují osvětlenou sekvenci snímků představujících Cestu na Měsíc.

I když se jedná o rigidní strukturu, zavěšenou nad ulicí, je dynamická. Pracuje se tu s pohybem samotného diváka, ať už jde pěšky, jede autem či na kole. Ben Busch využívá pro záměr celé instalace specifickou topografii bulváru Gran Vía. Ta je sice přímá, ale na obou koncích zvolna stoupá vzhůru. V těchto dvou klíčových bodech je umocněn efekt přibližování a oddalování, chcete- výstupu a sestup na Měsíc.

Zdroj: Miguel de Guzmán

Kouzlo před vašimi zraky se odehrává na počátku 1300 metrů dlouhé trasy, tam, kde se bulvár Gran Via protíná Plaza España a Alcala Street.  Tady spatříte první okénko Cesty na Měsíc. Podruhé prožijete celý příběh a konci, kde stojí správní budova Telefonica u náměstíčka Plaza de Callao.

Cestovatelem v okamžiku

Osvícené záběry čítají nad Grand Via 31 těchto "filmových záběrů", které se před zraky návštěvníků rozvinou jako dětské kresbičky malované na okraj sešitu. „Namísto listování palcem stránkami se vám tu ale nabízí expresivní kinematografická iluze," říká Ben Busche.

Jste od začátku Gran Via postaveni do pozice onoho člověka listujícího po okrajových stránkách s malbou," ale přitom stojíte pevně nohama na zemi. „Každý z obrazců ukazuje svítící Měsíc v rozdílné velikosti tak, že průchozí jej vidí jako animaci.“ Nápad jde ale ještě dál.

Namísto typické vánoční dekorace, která od začátku do konce vychází z předurčených, a jasně definovaných tvarů jsme vytvořili scenérii, v níž si každý moment svého prožitku můžete přesně načasovat,“ dodává Busche. „Prostě záleží jen na Vás, kdy zvednete oči k nebi. Necestujete palcem, tím cestovatelem v čase a momentu se stáváte vy sami."

PARAMETRIZACE

Název projektu: MOON – Christmas lights
Lokalizace: Gran Via, Madrid, Španělsko
Designérské studio: Brut Deluxe
Vedoucí projektu: Ben Busche
Klient: město Madrid
Stavitelé: Ximenez SA, Ilméx SL
Rok dokončení: dočasná expozice - 2014 (28.11 2014 – 6.1 2015)
Projektový tým: Philip Baumann, Elisa Luda

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

foto: Sebastian Arquitectos

Poslední den v roce: Vzpomínka na oběti pandemie i vánoční odkaz hvězdné naděje

Paseo de la Independencia, jedna z hlavních dopravních tepen aragonské Zaragozy, je místem kudy kráčely dějiny. Doslova. A většinou při tom za sebou zanechávaly mrtvé. Takže ještě dnes je tato ulice, začínající u Plaza de España a končící na náměstí Plaza de Paraíso, bulvárem zasvěceným vzpomínkám. Něco jako naše…

Kam se poděly Vánoce? Hledat je můžete v kouzelném Šeptajícím lese

Kam se poděly Vánoce? Hledat je můžete v kouzelném Šeptajícím lese

Hravé pojetí technicky nenáročné a přitom vizuálně poutavé instalace, obohatilo v roce 2018 vánoční trhy v severoitalském Neumarktu. Návštěvníkům, hlavně těm dětským ale i hravým dospělým, zprostředkovalo zajímavý zážitek, plný koled a překvapení. A o tom přeci Vánoce jsou, ne?

VIDEO: Vánoční světelná výzdoba? Rekord je přes půl milionu LED žárovek

VIDEO: Vánoční světelná výzdoba? Rekord je přes půl milionu LED žárovek

Občas se může zdát, že ve snaze o co nejzářivější výzdobu domů zapomínáme na dobrý vkus, a že určitá umírněnost je odsouvána někam do pozadí. K těmto extrémním osvětlovačům se sluší říct jen to, že světový rekord nejspíš stejně nepřekonají. Již od roku 2014 činí 502 165 světýlek na jediném domě.

Vánoční výzdoba v Lisabonu: Hvězdy co na zem spadly

Vánoční výzdoba v Lisabonu: Hvězdy co na zem spadly

Návrhář evropského formátu, Pedro Sottomayor, se v roce 2011 stal se svým projektem „Hvězdného shluku“ (Star cluster) jedním ze sedmi vítězů soutěže o finální zpracování vánoční výzdoby města. Na první pohled možná skromně pojaté hvězdy z náměstí Figuera přinesli lidem více bezprostředního dojmu z vánoční atmosféry,…

Kaple v Cambridge se stala promítacím plátnem historie vědy

Kaple v Cambridge se stala promítacím plátnem historie vědy

Jelikož jsou Vánoce, přinášíme vám do ještě jednu světelnou podívanou. Dnes i úzce spojenou se sakrální architekturou. Podívejte se na multimediální show, která dohromady spojuje digitální design, práci s konturami staré architektury, hru barev a světel, a mnohem víc. Světlo je pro architekturu alfou a omegou, a s…

REKLAMA