Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

České vánoční trendy

Nejen v zahraničí, ale i u nás se již prezentují vánoční trendy. Letos tomu bylo poprvé a prezentace vánočních trendů a aranžmá proběhla v září na veletrhu For Decor & Home.

Půvab okázalosti

Tento trend je inspirován elegancí a přepychem historických dob a připravil je Jan Karnet.

Půvab glamour odráží svébytnost a lesk konce předminulého století. Snoubením starých, historických a luxusních dekorací nás přesouvá do salonů a budoárů velkých honosných paláců. Kombinací zdánlivě odlišných barev, a to zlaté, stříbrné a černé s doplnění tónů bordó až hnědé, vytváří kouzelný dojem, který nás přenáší do jiného, tajemného světa.

Kombinace matných a lesklých barev, zlaté, stříbrné a černé s doplnění tónů bordó až hnědé, vytváří neotřelou kombinaci.

Já les - ty člověk

Tento směr oslavuje samotnou podstatu lesa a pohledy do něj, jeho autorem je Přemysl Hytych.

Foto: ABF, a.s.

Báze je postavena na typických prvcích vyskytujících se téměř v každém lesním společenstvu.

Pro nás zažité zvířecí motivy, částečně navazující na loveckou sezónu pevně spjatou s prostředím lesa, dominují a vytváří přírodní kontrast materiálům, jako je sklo, porcelán, zrezivělý kov, nebo textil. Introdukované prvky tohoto charakteru letmo vyjadřují jakýsi vzdor člověka a jeho snahu si les přizpůsobit k obrazu svému. Proto lze tento trend přímo napasovat na prostřední horských chat, hájenek, chalup nebo míst, kde převaha přírody přebíjí samotnou dominanci člověka a jeho industrialismus. Co se týče barev, je dovoleno vše. Základem každé kompozice tohoto trendu ovšem musí být zelená barva a její odstíny v kooperaci se zemitými tóny přírodních materiálů.

Vánoce v tónech

Zde je hlavní inspirací design ze skandinávských zemí a s myšlenkou přišel Michal Hrušecký.

Foto: ABF, a.s.

Jedním z charakteristických prvků, kterým se skandinávský design liší je jednoduchost a používání přírodních materiálů. Seveřané sice preferují jednoduchost, ale nešetří barvami. Severský den není na světlo štědrý a odtud pramení záliba v zajímavých barevných kombinacích. Interiéry skandinávských zemí se liší preferencí barev, typickými vzory na textiliích a do jisté míry nábytkem a bytovými doplňky. Vhodná volba barevnosti interiéru umožní provádět s prostorem přímo kouzla. Významným faktorem pro volbu barvy je její působení na uživatele interiéru. Proto je expozice laděna do přírodních barev s kombinací pastelových barev, jako je červená, zelená a růžová. Převládá čistá bílá barva představující čistotu a nejvyšší dokonalost. Každá barva má v interiéru své opodstatnění a ladí s designem pokoje.

V zahradách

Nálada slunečných dnů v rozkvetlých zahradách je hlavní inspirací posledního trendu. Autorem je opět zkušený florista Petr Sikora.

Foto: ABF, a.s.

Styl trendu „V zahradách“ je svěží, čistý, plný ženskosti a elegance. Jeho úkolem je působit klidným a svěžím dojmem. Trend díky použitým barvám, nepůsobí na první pohled příliš vánočně. Není to také jeho cílem, přesto že je trendem vánočním! Má spíše než atmosféru Vánoc, připomenout letní dny plné slunce, květin a vůní, a tím pomoci navodit klid v hektické době adventu a Vánoc. Trend je jemný, elegantní, hravý a zároveň lehce extravagantní. Ve své podstatě popírá tradiční atributy Vánoc jako je červená barva, zimní motivy a podobně. Snaží se vyhýbat většině rustikálních materiálů, které by ubíraly z jeho elegance a čistoty. Přírodní materiály typu větví sice v trendu nalezneme, ale vždy se stříbrnou nebo bílou povrchovou úpravou. Barevnost je kombinací pastelových odstínů barev, které jsou doplněny bílou a stříbrnou barvou, dodávající klid a harmonii.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Nejsledovanější hvězda vánočního stromku? Ta Rockefellerova. Září už 88 let!

Nejsledovanější hvězda vánočního stromku? Ta Rockefellerova. Září už 88 let!

Žádný vánoční stromek se neobejde bez hvězdy, která září na jeho vrcholu. Je to symbol naděje, společné radosti. Hluboký význam má pro osoby věřící i nevěřící. Hvězda totiž přináší pozitivní poselství. A nejinak je tomu i u hvězdy na vánočním stromku v Rockefellerově centru, která je na jeho vrchol usazována už od…

Vianočný EKO stromček: Skrýva sa v každej domácnosti

Vianočný EKO stromček: Skrýva sa v každej domácnosti

Ekologický prístup k vianočným stromčekom môže mať viacero podôb. Malý ihličnan v kvetináči alebo stromček umelý. Ľudia, ktorí nechcú každý rok vyhadzovať živý strom ku kontajnerom sú otvorenejší myšlienke, že vianočným stromčekom nemusí byť len ten skutočný, vyrúbaný v lese. A že tento tradičný symbol Vianoc môže…

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená

Barevné nálady, kombinace, inspirace: Červená

Tato barva symbolizuje vášeň, krev, nebezpečí. V celém spektru je nejvýraznější, je velmi dominantní a dramatická. V interiéru s červenou musíme zacházet opatrně, protože ve velkých plochách může rušit, vyvolávat neklid a nesoulad. V malé ploše však úžasně rozzáří i fádní interiér a navíc je nadčasová a elegantní.

Interiéry lze ladit podle trendů

Interiéry lze ladit podle trendů

Již třetím rokem proběhla v rámci veletrhu For Furniture a Design Shaker speciální expozice o interiérových trendech Scéna: Inspirace & Trendy. Stejně jako ročníky předešlé šlo o představení čtyř stylů inspirovaných zahraničními veletrhy uzpůsobenými pro český trh. Změnou však byla reakce návštěvníků.

Čtyři trendy pro vánoční dekorace

Čtyři trendy pro vánoční dekorace

K interiéru v tento čas neodmyslitelně patří vánoční dekorace. Věděli jste, že i to řeší designéři, a že Vánoce mají své trendy? Vánoční interiér, byť je často obohacen o spoustu sezónních barevných doplňků nemusí být jen kýčovitý, ale může být sestaven s elegancí a vkusem.