REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Školka bude umístěná pod zemí. Konzultace architektů a firem usnadní přípravu stavby

Městská část Praha 22 připravuje výstavbu nové, atypicky řešené, mateřské školy, která bude realizována v pasivním standardu (energetický štítek A). Ještě před dokončením dokumentace ze strany architektonické kanceláře chce MČ provést předběžnou tržní konzultaci projektu s odborníky a potenciálními zhotoviteli, od které očekává návrhy na úpravu či změnu některých stavebních řešení, které mohou přinést finanční optimalizaci celé investice. Návrhy ze strany zhotovitelů pak budou na základě diskuze investora s autory projektu zaneseny do dokumentace.

MČ chce tímto postupem dosáhnout nejvýhodnější nabídky na výstavbu a postupovat tak odpovědně při zadávání veřejných zakázek a vynakládání veřejných prostředků. Konzultace se uskuteční 28. listopadu od 9 hodin v Uhříněveském muzeu (Nové náměstí 1251, Praha-Uhříněves).

V současné době je architekty dokončována dokumentace pro sloučené územní a stavební řízení. Ještě před její finální podobou proběhne setkání – tzv. předběžná tržní konzultace. Přítomní odborníci a zástupci firem, které budou usilovat o získání veřejné zakázky na realizaci stavby, budou nejprve se stavebním řešením podrobně seznámeni autorskou dvojicí Tomáš Veselý a Martin Hajný a projektanty ze studia Lambda. Následně na projekt mohou reagovat připomínkami, doporučeními, alternativními způsoby řešení a samozřejmě pokládat dotazy. Pokud z diskuze vzejdou doporučení k úpravě projektu a investor spolu s autory potvrdí přínos daných doporučení, budou zapracována do projektu. Potenciální zhotovitelé budou také díky konzultaci seznámeni s projektem, což usnadní vypracování budoucí nabídky na zhotovení stavby. Městská část následně zvažuje využít pro výstavbu mateřské školky metodu Design & Build.

Projekt MŠ V Bytovkách

Akutní nedostatek míst pro děti v předškolních zařízeních je nutné na Praze 22 řešit výstavbou zcela nové školky, rychle a zároveň citlivě k dané lokalitě. Zadání dostalo šest architektonických ateliérů, které MČ oslovila nejen s návrhem samotné budovy školky, ale i komplexního řešení celého městského bloku, kde se školka bude nacházet. Do druhého kola byly vybrány tři projekty, z nichž vyšel vítězně částečně zahloubený objekt organického tvaru písmene U od architektů Veselý - Hajný. K projektu se měla možnost vyjádřit veřejnost i obyvatelé přilehlých bytových domů a samozřejmě městský architekt. Objekt pro 200 dětí v osmi třídách nejlépe korespondoval s požadavky okolní zástavby, kdy její obyvatelé nepřijdou o výhled na zeleň a přístup do veřejné zelené plochy.

Předběžná tržní konzultace (PTK)

PTK je institutem upraveným v ustanovení § 33 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek. Zadavatel při jejím použití nesmí narušit hospodářskou soutěž. Informace o jejím konání tak bude rozeslána na zájmové servery, asociace, stavební firmy, vyvěšena ve Věstníku veřejných zakázek apod. Ze setkání bude kvůli transparentnosti pořízen videozáznam a všem účastníkům budou poskytnuty stejné informace, aby došlo k rovnému zacházení. Na zákonný průběh konzultace budou dohlížet právní zástupci advokátní kanceláře Karo, Lašmanský & Partners s.r.o.

V případě zájmu o účast na předběžné tržní konzultaci prosím vyplňte formulář. Na základě registrace bude zájemcům zaslán odkaz na stránku s dokumentací k projektu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Caylon Hackwith

Bydlení v kokonu. Netradiční barevnost kouzlí s prostorem

Proč je oválná geometrie stavby úspornější? Jak důležité jsou barvy v interiéru? A jak může respekt k topografii terénu významně snížit energetické nároky domu? Tenhle projekt netradičního obytného domu či chcete-li chaty z Long Islandu je nabitý odpověďmi.

Zdroj: AdobeStock-Ismaël

Nejvyšší silniční most světa byl otevřen před 15 lety

Před patnácti lety, 14. prosince 2004, francouzský prezident Jacques Chirac slavnostně otevřel u jihofrancouzského Millau nejvyšší silniční most podle výšky mostní konstrukce na světě. Jeho vozovka je široká 32 metrů, vede ve výši až 270 metrů nad zemí a nejvyšší ze sedmi pylonů dosahuje výšky 343 metry, takže ...

Foto: Peter Bennetts

Moderní rodinný dům s historickým kostelem

Investoři zakoupili pozemek spolu s anglikánským kostelem svatého Ondřeje z roku 1903. Součástí je také altán z 80. let. Úkolem architektů bylo u této kompozice vystavět rodinné bydlení na míru. Z místa bydliště se tak stává centrální bod místní duchovně založené komunity, majitelé jsou ve středu zdejšího dění a nic ...

Zdroj: AdobeStock-Forance

Baťův mrakodrap ve Zlíně byl druhý nejvyšší v Evropě

Na přelomu let 1938 a 1939 se vedení obuvnické firmy Baťa přestěhovalo ve Zlíně do zbrusu nového domu. Nebyla to přitom obyčejná stavba, ale v té době druhá nejvyšší budova v Evropě, která dodnes poutá pozornost elegancí i přirozeným zakomponováním do baťovského města.

Víceúrovňový most spojuje lidi i parky

Víceúrovňový most spojuje lidi i parky

Rozvoj architektury v blízkovýchodních zemích povšechně stojí stranou zájmu světových médií. Přesto práce zdejších profesionálů umí překvapit, a nemusí se přitom jednat jen o zásadní (až megalomanské) projekty, podobné těm z Dubaje nebo Saudské Arábie.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA