REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Zapuštění sond do vrtů pro tepelná čerpadla musí být spolehlivé

Pokud jste pro svůj dům zvolili tepelné čerpadlo země-voda, věnujte zvýšenou pozornost vystrojení vrtu. Důvodů je několik. Záruka výrobců výstroje vrtů, sond, by měla být 10 let, ale skutečná životnost může být padesát i více let. Životnost sondy neurčuje jen použitý materiál, ale i mechanické provedení, kvalita spojů. A toto vše, i když by bylo v nejlepší možné kvalitě, může být z části znehodnoceno, pokud není sonda do vrtu správně zasunuta.

V ekonomice investice do tepelného čerpadla země-voda představují náklady na vrt a jeho výstroj v některých případech i polovinu celkových nákladů. Nad pozemní část sestavy lze vyměnit snadno. Podzemní část, sondu, vyměnit nelze.

Náklady na vrt ovlivňuje jeho průměr. Menší průměr znamená nižší náklady. Ale zvyšuje se nebezpečí, že sondu nebude možné do vrtu zapustit v celé délce. Mezi sondou a stěnami vrtu vznikají při jejím zasunování třecí síly. K jejich překonání se na patu sondy upevňuje závaží.

Zvolený systém spojování paty sondy a závaží zaručuje, aby nemohly vybočit a zablokovat se ve vrtu při zapouštění. Závaží lze zavěsit více kusů.Zvolený systém spojování paty sondy a závaží zaručuje, aby nemohly vybočit a zablokovat se ve vrtu při zapouštění. Závaží lze zavěsit více kusů.

Závaží

Je-li závaží přesně válcové, může se stěny vrtu dotýkat velkou plochou, a i ono bude brzdit zapouštění sondy. Navíc žádný vrt není ideálně rovný a dokonale svislý. To zvyšuje nejen třecí síly bránící zapouštění, ale pohyb sestavy sonda - závaží se může dočasně a nebo i natrvalo zablokovat. Proto je důležité, aby závaží mělo optimalizovaný tvar, stejně tak i pata sondy a rovněž i jejich propojení. Ani hmotnost závaží nelze volit odhadem. Má-li vrt krátkou délku, postačí menší hmotnost. V případě delších vrtů je zapotřebí hmotnost větší.

Příklad, jak sestavu pata sondy a závaží řešit bezpečně, ukazuje GEROtherm®. Pata sondy, vratné U-koleno, má navíc nově zvýšenou tlakovou odolnost na 22 barů pro delší vrty.

Shrnutí

Vrt s jeho výstrojí není malou a zanedbatelnou částí investice do tepelného čerpadla země-voda. Může tvořit až jejich polovinu. Proto je zásadní, aby byl zhotoven kvalitně, a tak vytvářel podmínky jistého provozu po desítky let. Patříte-li mezi ty, co se pro tento způsob získávání tepla rozhodli, ohlídejte si to a nenechte se ošidit tím, co bude schováno v zemi.

GEROtop spol. s r.o.

logo
Kateřinská 589
463 03 Stráž nad Nisou - Liberec

telefon: 485 148 723, 485 120 574 (fax), 608 080 020, 777 166 565, 777 166 626
e-mail: gerotop@gerotop.cz

web: www.gerotop.cz, www.ekg-gerotop.cz, www.naradi-roller.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Králicko začíná pociťovat nedostatek elektrické energie

Králicko začíná pociťovat nedostatek elektrické energie

Společnost ČEZ by měla posílit distribuční síť kolem Králík, nynější kapacita přestává stačit, uvedl v tiskové zprávě hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). ČEZ nedávno dokončil výstavbu venkovního vedení vysokého napětí 110 kilovoltů (kV) mezi Hlinskem a Poličkou, kde firma rovněž síť posílila. Podobné ...

Chcete tepelné čerpadlo? Dejte pozor na chyby při instalaci a provozu

Chcete tepelné čerpadlo? Dejte pozor na chyby při instalaci a provozu

Přestože jsou tepelná čerpadla pevnou součástí dnes používané tepelné techniky, při jejich volbě, návrhu a provozu se stále dělá řada chyb. Výrobci tepelných čerpadel svá zařízení zdokonalili tak, že jejich instalace je v některých případech opravdu velmi jednoduchá. A právě v té jednoduchosti se skrývají nebezpečí, ...

S nedostatkem vody se ve Zlínském kraji potýkají desítky obcí

S nedostatkem vody se ve Zlínském kraji potýkají desítky obcí

S nedostatkem pitné vody se ve Zlínském kraji potýkají desítky obcí. Vyplývá to z dosavadních zjištění krajského úřadu. Hejtmanství proto do obcí a místních částí měst do 2000 obyvatel rozeslalo dotazníky, jejichž pomocí chce zjistit, jaká je v daném místě situace s vodou. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje ...

Nové ekologické WC na nejstarší chatě ve slezských Beskydech

Nové ekologické WC na nejstarší chatě ve slezských Beskydech

Po více než dvou letech usilovných prací nadšenců a dobrovolníků z Klubu přátel chaty Prašivá a Klubu českých turistů, odboru Beskydy a za sounáležitosti okolních obcí, firem a institucí se daří otevřít nové veřejné ekologické toalety u horské chaty Prašivá, která je nejstarší českou horskou chatou ve slezských ...

REKLAMA
REKLAMA