REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Zapuštění sond do vrtů pro tepelná čerpadla musí být spolehlivé

Pokud jste pro svůj dům zvolili tepelné čerpadlo země-voda, věnujte zvýšenou pozornost vystrojení vrtu. Důvodů je několik. Záruka výrobců výstroje vrtů, sond, by měla být 10 let, ale skutečná životnost může být padesát i více let. Životnost sondy neurčuje jen použitý materiál, ale i mechanické provedení, kvalita spojů. A toto vše, i když by bylo v nejlepší možné kvalitě, může být z části znehodnoceno, pokud není sonda do vrtu správně zasunuta.

V ekonomice investice do tepelného čerpadla země-voda představují náklady na vrt a jeho výstroj v některých případech i polovinu celkových nákladů. Nad pozemní část sestavy lze vyměnit snadno. Podzemní část, sondu, vyměnit nelze.

Náklady na vrt ovlivňuje jeho průměr. Menší průměr znamená nižší náklady. Ale zvyšuje se nebezpečí, že sondu nebude možné do vrtu zapustit v celé délce. Mezi sondou a stěnami vrtu vznikají při jejím zasunování třecí síly. K jejich překonání se na patu sondy upevňuje závaží.

Zvolený systém spojování paty sondy a závaží zaručuje, aby nemohly vybočit a zablokovat se ve vrtu při zapouštění. Závaží lze zavěsit více kusů.Zvolený systém spojování paty sondy a závaží zaručuje, aby nemohly vybočit a zablokovat se ve vrtu při zapouštění. Závaží lze zavěsit více kusů.

Závaží

Je-li závaží přesně válcové, může se stěny vrtu dotýkat velkou plochou, a i ono bude brzdit zapouštění sondy. Navíc žádný vrt není ideálně rovný a dokonale svislý. To zvyšuje nejen třecí síly bránící zapouštění, ale pohyb sestavy sonda - závaží se může dočasně a nebo i natrvalo zablokovat. Proto je důležité, aby závaží mělo optimalizovaný tvar, stejně tak i pata sondy a rovněž i jejich propojení. Ani hmotnost závaží nelze volit odhadem. Má-li vrt krátkou délku, postačí menší hmotnost. V případě delších vrtů je zapotřebí hmotnost větší.

Příklad, jak sestavu pata sondy a závaží řešit bezpečně, ukazuje GEROtherm®. Pata sondy, vratné U-koleno, má navíc nově zvýšenou tlakovou odolnost na 22 barů pro delší vrty.

Shrnutí

Vrt s jeho výstrojí není malou a zanedbatelnou částí investice do tepelného čerpadla země-voda. Může tvořit až jejich polovinu. Proto je zásadní, aby byl zhotoven kvalitně, a tak vytvářel podmínky jistého provozu po desítky let. Patříte-li mezi ty, co se pro tento způsob získávání tepla rozhodli, ohlídejte si to a nenechte se ošidit tím, co bude schováno v zemi.

GEROtop spol. s r.o.

logo
Kateřinská 589
463 03 Stráž nad Nisou - Liberec

telefon: 485 148 723, 485 120 574 (fax), 608 080 020, 777 166 565, 777 166 626
e-mail: gerotop@gerotop.cz

web: www.gerotop.cz, www.ekg-gerotop.cz, www.naradi-roller.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: AdobeStock-vchalup

Aukce elektřiny a plynu: Výhoda nebo podvod?

Aukce byly vítaným nástrojem pro zlevnění elektřiny i plynu domácnostem. Dnes jsou spojovány se šmejdy a s nekalými praktikami. Mají si lidé dávat na aukce pozor? V čem jsou špatné a kde naopak pomáhají? Podíváme se na to, z čeho aukce vznikly a zda i dnes existují výhodné a férové aukce.

Zdroj: AdobeStock-Benedikt

Obyvatelé Jamného v referendu zamítli stavbu větrných elektráren

Lidé v obci Jamné na Jihlavsku dnes v místním referendu nepodpořili výstavbu větrných elektráren na katastru obce. Proti bylo 187 ze 432 oprávněných voličů. V referendu hlasovalo 58,3 procenta občanů, je platné a pro obec závazné, řekl to starosta Luboš Varhaník.

Elektrárna, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

ERÚ: Proměna energetiky zvýší zřejmě do budoucna ceny energií

Současná proměna energetiky zřejmě do budoucna zvýší regulovanou část ceny energií. Důvodem budou náklady spojené s nejrůznějšími technologickými změnami, které se v energetické soustavě postupně zavádějí. V rozhovoru to řekl předseda rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislav Trávníček. Úřad dnes dopoledne ...

Energie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Komu se zvýší cenu elektřiny? Plyn zdražovat nebude

Někteří dodavatelé zvýší v příštích měsících cenu elektřiny pro část domácností, za plyn si lidé naopak nepřiplatí. Vyplývá to z vyjádření většiny prodejců, které oslovila ČTK. Firmy upozorňují, že velkoobchodní ceny elektřiny se drží na relativně vysokých úrovních a v posledních letech rostly. U plynu je podle nich ...

© Fotolia.com

Rozúčtování tepla v bytech nedává smysl

Každý, kdo bydlí v bytovém domě, ve kterém se rozúčtovává teplo, to zná: na radiátoru má nainstalovaný měřič, který měří... ale co vlastně? Lze podle měření teploty radiátoru rozúčtovávat náklady za teplo? Není potřeba hlubokých znalostí fyziky, abychom tušili, že teplo není to samé co teplota. A že byty uprostřed ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA