REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Belgie inspirovala Prahu. Veřejné budovy v historickém centru a udržitelné stavby

Ve čtvrtek 4. dubna zavítali do Centra architektury a městského plánování (CAMP) v budově IPR Praha v režii spolku KRUH další hosté v rámci přednáškového cyklu Belgická inspirace. Šlo o druhou přednášku cyklu, který odstartoval již 7. března, a tentokrát se představila dvě progresivní vlámská studia, noAarchitecten a BC architects.

Oba tyto ateliéry spojuje zájem o udržitelnou architekturu. Zabývají se potenciálem již existujících staveb, hledají nová řešení a novou náplň pro stavby, které svou náplň ztratily, a zkoumají možnosti opětovného využití materiálů. Pracují ale také na vývoji zcela nových materiálů, a to především z lokálních surovin. V duchu udržitelného rozvoje tak posouvají možnosti architektury a svá novátorská řešení aplikují od Belgie přes Maroko až po Etiopii.

Veřejné budovy v historických centrech měst

Ateliér noAarchitecten se soustředí na stavbu veřejných budov a jejich citlivé zasazení do historických center měst. Nevnímají historii jako oddělené etapy, ale jako jedno plynoucí kontinuum, které se přirozeně vyvíjí a architektura je prostředníkem toho vývoje. Historické a současné prvky se v tvorbě tohoto ateliéru plynule a citlivě prolínají, aniž by degradovaly historickou hodnotu stavby nebo okolí. Příkladem je textilní muzeum v Kortrijku, které vzniklo v bývalém skladišti z roku 1913. Nenápadnou stavbu pozvedla mezi významné orientační body města přístavba posledního patra, která svou zlatou barvou odkazuje na přízvisko „zlaté“ řeky Leie, která jej získala v souvislosti s procesem zpracování lnu.

Textilní muzeum v Kortrijku, které vzniklo v bývalém skladišti z roku 1913 a svou zlatou střechou se stalo výrazným orientačním bodem.

Ateliér představila An Fonteyne prostřednictví projektu, na kterém ve spolupráci s ateliéry EM2N a Sergison Bates architects aktuálně pracuje. Je jím konverze bývalých dílen Citroën z první poloviny 20. století, dnes multifunkční kulturní prostor KANAL. Tato rozlehlá stavba s plochou 39 100 m2 v blízkosti centra Bruselu, ale zároveň v městské části s nejnižšími příjmy obyvatel, je velkou výzvou, ale i darem. Rozlehlé prostory haly umožňují vytvořit volně přístupný veřejný prostor zachovávající si industriální charakter, do kterého architekti vstupují třemi novými hmotami, jejichž každý kubus bude sloužit již specifické funkci. Ať už jako divadlo nebo například výstavní prostor. Velký důraz architekti kladou na přiléhající budovu bývalé výstavní haly pro automobily, která je jakýmsi symbolem a tváří budovy, a kterou se architekti rozhodli rekonstruovat přesně do původní podoby.

Udržitelné stavitelství měst

Druhý prezentovaný ateliér vznikl jako spojení architektonické kanceláře BC Architects a neziskové organizace BC Studies. Ta se zabývá možnostmi využití lokálních materiálů, pořádáním workshopů pro zájemce o udržitelné stavitelství a mnoha dalšími aktivitami, které sahají daleko za hranice architektonické praxe.

Vzdělávací centrum Bioklas Fort V v interiéru bývalého skladiště.

Přednáška představila cestu mladého a progresivního kolektivu k jejich současnému smýšlení a metodám, které následně aplikují na stavbách po celém světě. Ihned po ukončení studia vyrazila skupina mladých architektů do Muyinga v Burundi. Zde po několik měsíců intenzivně pracovala na projektu knihovny, součásti areálu školy pro neslyšící děti. Koncept stavby vychází z tradičních principů stavitelství, podnebí dalo podnět k samotné formě, která se vyznačuje především výškou vnitřního prostoru a pravidelnými otvory umožňujícími trvalou ventilaci. Stavba je vyzděna z cihel vyráběných na místě z upěchované hlíny a sušených na vzduchu. Na omítky byl využit místní jíl, dřevo taktéž z místních zdrojů. Stavba tak barevností materiálů velmi dobře zapadá do svého okolí a stává se tak jeho přirozenou součástí. Jen nezbytný železobetonový věnec narušuje přírodní čistotu stavby.

Tento princip udržitelnosti skrze využití místních materiálů a hierarchie prosté spolupráce na projektu studio nadále aplikovalo například u staveb v Maroku, kde takto vznikla školka v Aknaibichu.

Následně se o to samé pokusilo doma v Belgii, kde dalo ve městě Edegem vzniknout komunitnímu vzdělávacímu centru Bioklas Fort V. To se nachází vestavěné do interiéru bývalého skladiště na území pevnosti z 2. poloviny 19 století, která dnes slouží jako park. Stavba je inspirována architekturou samotné pevnosti, jejím exponovaným cihlovým zdivem a klenbami. Architekti zde opět využili nepálené cihly z místní hlíny, kterých vyrobili 19000 v rámci veřejného workshopu pro zájemce, a 312 m2 omítky z konopné směsi. Využití pouze těchto dvou technik dělá stavbu upřímnou a minimalistickou. Spojujícím prvkem všech projektů studia je názor, že striktně oddělené role v procesu navrhování jsou velmi neefektivní při řešení nastalých problémů. Naopak rovnocenná spolupráce všech na všech fázích projektu umožňuje budovat kolektivního ducha řešit problémy efektivně.

Interiér Bioklas Fort V je inspirován architekturou pevnosti z 2. pol. 19. stol.

V mnoha ohledech tak přednášky byly velmi inspirativním příspěvkem do diskuse o možném posouvání hranic architektonické praxe. Plný sál svědčí o skutečnosti, že o progresivní postupy ve stavitelství je velký zájem a belgická tvorba je důkazem, že kvalitní současná architektura může vznikat i v malé zemi a bez přílišné okázalosti.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Komunitní kostel v Knarviku nenuceně vyrůstá z okolní krajiny, kterou respektuje a doplňuje. Zdroj: Tomáš Kovařík

Severská architektura: Stavby v přírodě, příroda ve stavbách

Severské země patří mezi průkopníky v oblasti udržitelné architektury. Využívání lokálních zdrojů, přírodních materiálů, ale i odvaha experimentovat spojuje architekty ze severských zemí. V rámci cyklu přednášek Severská cesta, který připravil spolek KRUH, se českým posluchačům představilo norské architektonické…

Foto: The Taller de Arqitectura, CORSO Karlín, CAMP

Pražský Karlín s rukopisem Ricarda Bofilla: Vltava není hrozbou, ale příležitostí

Pražský Karlín býval dříve poněkud opomíjenou městskou čtvrtí. V současné době se může pyšnit moderní architekturou, pulsujícím životem a fungující infrastrukturou. Je dobrým místem pro podnikání i bydlení. Velký podíl na obnově Karlína má kromě jiných i proslulý katalánský architekt Ricardo Bofill.

Do 4. Ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 186 realizací

Do 4. Ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 186 realizací

O titul ve 4. ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se uchází 186 děl. To je o pětinu více než vloni. Mezinárodní odborná porota z nich nyní vybere užší okruh nominovaných. Jaké realizace postoupily do užšího výběru, se veřejnost dozví 13. června na nominačním večeru ČCA 2019.

REKLAMA