REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Kdo vyřeší neplatiče v SVJ? Oddlužovací novela to neřeší

Návrh novely insolvenčního zákona, kterou řešili senátoři, zapomněl na společenství vlastníků jednotek a bytová družstva. Nedobytných pohledávek za bydlení přitom přibývá. Na potřebu úpravy oddlužovací novely, která by pomohla vyřešit problém s dlužníky v bytových domech, přitom Svaz českých a moravských bytových družstev upozorňoval již v létě tohoto roku.
Zdroj: Fotolia.com - olga-sapegina

Vlastníci jednotek a členové bytových družstev sdružených pod Svazem  českých a moravských bytových družstev vyjadřují znepokojení se současným návrhem insolvenční novely, kterou má dnes projednávat druhá komora parlamentu. Návrh podle nich zcela přehlíží vedlejší efekty problému s exekucemi, které dopadají zejména na sektor bydlení.

Upozorňovali jsme poslance, že dosavadní řešení byla pouze částečná. Dokud v Česku chybí funkční koncepce sociálního bydlení, přenáší se problém s dlužníky v bytových domech na jejich sousedy, kteří tak de facto suplují stát a jeho sociální síť,” uvádí Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.

Řádně platící vlastníci jednotek v domech nesou podle Svazu plnou tíži dluhů za své neplatící sousedy. Nevymahatelnost dluhu ovšem nejvíce souvisí s tím, že dlužník mívá více věřitelů, kteří jsou proti bytovému družstvu nebo SVJ zvýhodněni.

Vítáme úpravu, která reaguje na tak závažný celospolečenský problém, jakým exekuce jsou. Nicméně návrh zcela přehlíží dluhy za bydlení. Navrhovali jsme i variantu, kdyby bylo oddlužení lidem, kteří dluží svým sousedům, povoleno, ale dluh za bydlení by tím nezanikl,” doplňuje Vysloužil.

Podle statistiky Svazu českých a moravských bytových družstev přitom podíl nedobytných pohledávek za nájemné a služby spojené s užíváním bytu meziročně opět vzrostl. Ještě v roce 2016 tvořily 38 procent veškerých pohledávek, loni už to bylo 44 procent. Nedobytný je tak téměř každý druhý dluh.

Jak bytovým družstvům, tak i společenstvím vlastníků by pomohlo, kdyby přešly v obou případech do skupiny přednostních pohledávek, kam patří mimo jiné i výživné či státní pohledávky,“ uzavírá Vysloužil s tím, že žádný jejich požadavek novela ovšem nezohledňuje. Budoucnost řady SVJ je tak podle něj kvůli hrozícímu krachu nejistá. Poté, co senátoři návrh odmítli se vrací návrh zpět do sněmovny.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj:Fotolia.com - Tiko

Koupě nemovitosti zatížené exekucí: Jak postupovat, abyste minimalizovali rizika

V posledních letech počet nově zahájených exekucí v České republice stoupá. Jen za poslední tři roky je tento nárůst více než třicet procent. Aktuálně je u nás vedeno 4,5 milionu exekucí. Z toho více než polovinu tvoří vícečetné exekuce. Proto není divu, že se v nabídce realitních kanceláří stále častěji objevují…

KOMENTÁŘ: Dluhy prodejce bytu mají přejít na kupce

KOMENTÁŘ: Dluhy prodejce bytu mají přejít na kupce

Při převodu vlastnictví bytové nebo jiné jednotky by měly dluhy na příspěvcích na správu domu ze zákona přejít z převodce na nabyvatele. V novele občanského zákoníku to navrhla skupina poslanců. ESTAV.cz získal komentář právníka specializujícího se na smlouvy v oblasti nemovitostí.

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA