Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Sklo v interiéru více o tématu

Jak netradičně využít sklo v interiéru

Sklo je tradiční materiál. Z materiálu původně používaného na dekorace, drobné užitné předměty a výplně rámů se nyní stal materiál vhodný i na netradiční aplikace v interiéru.

Sklo v koupelně

Dříve bylo samozřejmostí, že koupelna byla obložena keramických obkladem od podlahy až po strop. To je stále možné, ale k obkladu stěn je možné použít i sklo. A to jak v podobě celobarevné plochy, tedy použití například Lacobelu (lesklého skla) nebo Matelacu (matného skla), tak i skla s digitálním tiskem, kde si motiv můžete zvolit zcela dle svého požadavku. Sklo lze aplikovat kolem umyvadla, vany nebo i do sprchového koutu. Výhodou je snadná čistitelnost a minimum spár.

Foto: AGC Glass

Sklo & dveře

Použití skla na interiérové dveře není nic převratného. Dávají se mléčná, čirá nebo dekorativní skla jako výplně rámů. Smyslem je nechat průchod dennímu světlu napříč celým interiérem a omezit tak ponuré a tmavé chodby, kam by se denní světlo jinak těžko dostalo.

Nově se používá sklo na opláštění dveří. I zde je možné použít sklo v lesklé nebo matné podobě, či sklo s grafikou natištěnou digitálně. Hrát si lze i s pískováním, a tvořit touto technologií zajímavé motivy. Ty vyniknou hlavně na tmavých odstínech.

Foto: JAP

Sklo v kuchyni

Pryč jsou doby, kdy se používal keramický obklad jako jediná varianta stěny za kuchyňskou sestavou. I zde se prosazuje obklad ze skla a to ze skla kaleného, které odolá vysokým teplotám u varné desky. Sem se hodí jak sklo lesklé jednobarevné, tak i sklo s digitálním tiskem. Jednou z největších výhod je údržba, protože zde nejsou žádné spáry a plocha je hladká. Jen si dejte pozor na použití elektrických zásuvek, které mohou dekor dost nevhodně narušit. Je vhodnější použít výsuvné zásuvky z horních skříněk.

Foto: Trachea

Sklo na nábytku

Nebudeme hovořit o vitrínách, které slaví velký návrat a jejich současná podoba je moderní a nechybí prosvícení LED diodami. Nebudeme hovořit ani o stolech se skleněnou deskou, které jsou chladné na dotyk a položení každého předmětu je velmi slyšet. Budeme hovořit o skle, které se aplikuje jako čelní plocha dvířek nábytku. Zde se opět používá jak sklo v lesklé, tak i matné podobě a někdy se obě varianty kombinují. Jde o netradiční a někdy až nepochopitelné řešení, protože lze nahradit i jinými materiály, ale na zahraničních veletrzích často k vidění.

Foto: Lago

Sklo jako konstrukční prvek

Díky technickým vlastnostem skla, může sloužit i jako konstrukční a nosný prvek. Takto sklo používají designéři při hrátkách v interiéru. Známé je tím například italské studio a značka Lago, kde se sklem opravdu čarují. A co vykouzlíte vy?

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Sklo v interiéru

  1. Jak netradičně využít sklo v interiéru
  2. Vrstvené bezpečnostní sklo: Z čeho se skládá a jaké má vlastnosti
  3. Celoskleněné dveře: Jaké mohou mít rozměry a jaké sklo se na ně využívá?
  4. Správným výběrem zasklení oken ušetříte za energie. Jaké vlastnosti skla sledovat?
  5. Skleněné příčky v interiéru. Jaké jsou možnosti designu, rozměry a hmotnost

Přečtěte si více k tématu Sklo v interiéru

Předání ceny architekt roku 2022 Zdroj: ABF

Nominujte osobnost na cenu Architekt roku 2023

Do 21. července lze nominovat významné osobnosti do soutěže Architekt roku. Cenu získává každoročně architekt či jiný tvůrce, který se v období uplynulých pěti let svým inspirativním přístupem zasloužil o architekturu v České republice, ať už vynikající architektonickou tvorbou či podporou kvalitní architektury.

Zdroj: Comte/Meuwly

Bydlí jako ve skleníku. Dům bez klasické fasády je experiment pro soužití s okolím

Bydlet ve vlastním co nejrychleji, neutratit za novostavbu miliony, mít bydlení vzhledné a světlé, obklopené přírodou anebo aspoň zahradou. Požadavky klientů na práci architektů se významně neliší. Realizace tzv. Filter House z Ženevy ale překvapuje tím, jakým způsobem je naplnila. Představte si dům, který má pouze…

REKLAMA