Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Sklo v interiéru více o tématu

Celoskleněné dveře: Jaké mohou mít rozměry a jaké sklo se na ně využívá?

Mezi jednoduché způsoby, jak dosáhnout dojmu z otevřeného prostoru a zároveň zachovat hranice jednotlivých místností patří celoskleněné dveře. Celoskleněné dveře mohou být průhledné a plně lesklé nebo matné, s částečným dekorem nebo v barevném provedení.
Zdroj: Fotolia.com - matthias-buehner

Výraznou změnu ve vašem interiéru může zajistit i výměna běžných plných otočných dveří za celoskleněné. Lze využít stávajících zárubní nebo kotvit přímo do stěny.

Sklo má i praktické výhody. Jednoduchá údržba a odolnost vůči běžným chemikáliím používaných v domácnosti staví sklo nad ostatní materiály. Dveře ze skla jsou bezpečným řešením, vyrábí se z tepelně tvrzeného skla tloušťky 8 mm, které splňuje bezpečnostní požadavky.

Nevyhnutelným řešením je využití celoskleněných dveří v případě skleněné stěny či příčky, v té by plné dveře nedávaly příliš smysl, i když hříčky designérů mohou být všelijaké.

Zdroj: Fotolia.com - EkaterinaZdroj: Fotolia.com - Ekaterina

Posuvné skleněné dveře

Posuvné dveře umožňují jiné využití prostoru. Posuvné dveře nahrazují klasické otočné dveře tam, kde pro otvírání není dostatek místa nebo tam, kde se předpokládá, že dveře budou většinou otevřené. Křídlo otočných dveří by se pletlo, a proto se s výhodou využijí posuvné či zásuvné dveře.

Posuvné i zásuvné dveře však také potřebují místo – a to na stěně nebo v ní. Problémem potom je, že tuto stěnu nelze využít k zavěšení nábytku, vedení instalací atp. Posuvné dveře mají taktéž horší těsnost, tedy i tu zvukovou čili nehodí se příliš na WC, zvážit jejich užití je potřeba i mezi pokoji apod.

Dalším rizikem posuvných dveří je jejich nepříliš pohodlné ovládání. Přeci jen vzít za kliku a projít klasickými otočnými dveřmi je přirozenější pohyb než odsouvat dveře do strany.

Kování a posuvné systémy pro skleněné dveře

Akcentem celoskleněných dveří je kovaní. Z širokého výběru posuvných systémů pro celoskleněné dveře lze vybrat dvě základní skupiny: posuvné dveře na stěnu a do pouzdra. Zvolíte-li první variantu, stává se sklo plnou součástí interiéru a tvoří výrazný designový prvek i v případě, jsou-li dveře otevřené. Tento způsob technického uchycení posuvů na stěnu je vhodný pro případ, je-li šířka dveří větší, než standardní stavební pouzdra. Z posuvných systémů pak vybíráme buď viditelnou vodící tyč nebo provedení s krycí lištou.

Akustika dveří v zárubni se zlepšuje použitím různých měkčených gum, které se i tak doporučují do hliníkových profilů použít, aby se zamezilo styku skla s kovem, zde hrozí rozbití skla.

Zdroj: Fotolia.comZdroj: Fotolia.com

Pro skleněné dveře je nutné kalené sklo

Celoskleněné dveře se vždy vyrábějí z kaleného skla. Kalené sklo, neboli tepelně tvrzené sklo má mnohem větší mechanickou a tepelnou odolnost oproti standardnímu plochému sklu. Vydrží tak více nárazů a v případě, že na něj působí rozdílné teploty, samovolně nepraskne vlivem termálního šoku. Výhodou kaleného skla v celoskleněných dveří je především to, že když se kalené sklo rozbije, jeho střepy jsou malé neostré úlomky, které neporaní uživatele budovy, je tak bezpečnostním sklem. Když se používají celoskleněné dveře, je nutné vždy použít kalené sklo i z důvodu toho, že kování, které je použito na sklech se větší připevňuje do otvorů ve skle, kalené sklo má mnohem větší odolnost právě na tyto otvory a výřezy a na bodové uchycení. Norma na kalené sklo je ČSN EN 12 150.

Kalené sklo je náchylné na rozbití především z hrany nebo hodně ostrým předmětem, proto míček, hračka, sklenička, batoh apod. toto sklo nerozbije. Kalené sklo všeobecně neodolává pádu člověka skrz zasklení, když člověk ale propadne, nezraní se.

Jaké rozměry mohou mít skleněné dveře

Celoskleněné dveře začínají vždy na tloušťce 8 mm skla, ve chvíli, kdy hovoříme o větších plochách skla, může se i dle toho měnit tloušťka skla. Standardní rozměr skla je shodný se standardními dveřmi – 900x2000mm samozřejmě se dá vyrobit i použít mnohem větší celoskleněné dveře, velikost může bát třeba 1500x3000mm, ale k těmto formátům musí být vždy navrženo odpovídající vhodné kování, které celoskleněné dveře unese. Lze si jednoduše spočítat váhu skla, kdy 1m2 váží 2,5 Kg / 1mm skloviny – tj, jestli bychom měli dveře 1000x2000mm = 2m2 = 40Kg váhy celoskleněných dveří.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Sklo v interiéru

  1. Jak netradičně využít sklo v interiéru
  2. Vrstvené bezpečnostní sklo: Z čeho se skládá a jaké má vlastnosti
  3. Celoskleněné dveře: Jaké mohou mít rozměry a jaké sklo se na ně využívá?
  4. Správným výběrem zasklení oken ušetříte za energie. Jaké vlastnosti skla sledovat?
  5. Skleněné příčky v interiéru. Jaké jsou možnosti designu, rozměry a hmotnost

Související témata

Přečtěte si více k tématu Sklo v interiéru

Předání ceny architekt roku 2022 Zdroj: ABF

Nominujte osobnost na cenu Architekt roku 2023

Do 21. července lze nominovat významné osobnosti do soutěže Architekt roku. Cenu získává každoročně architekt či jiný tvůrce, který se v období uplynulých pěti let svým inspirativním přístupem zasloužil o architekturu v České republice, ať už vynikající architektonickou tvorbou či podporou kvalitní architektury.

Zdroj: Comte/Meuwly

Bydlí jako ve skleníku. Dům bez klasické fasády je experiment pro soužití s okolím

Bydlet ve vlastním co nejrychleji, neutratit za novostavbu miliony, mít bydlení vzhledné a světlé, obklopené přírodou anebo aspoň zahradou. Požadavky klientů na práci architektů se významně neliší. Realizace tzv. Filter House z Ženevy ale překvapuje tím, jakým způsobem je naplnila. Představte si dům, který má pouze…