REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bojujeme proti alergiím, aneb jak na hygienicky čistou domácnost

Proti bakteriím a alergenům v domácnosti se dá bojovat různými způsoby.Vedle antialergických a protiroztočových povlaků na peřiny, polštářů či matrací jsou důelžité i správné podlahové krytiny, pravidelný a důkladný úklid a i např. antibakteriální barva na stěny.

Proti bakteriím a alergenům v domácnosti se dá bojovat různými způsoby. Mezi ty známější patří například antialergické a protiroztočové povlaky na peřiny, polštáře či matrace, které zabraňují pronikání alergenů ke spící osobě. Důležité jsou ovšem i další ochranné prvky omezující vznik a šíření nečistot i alergenů. Jejich účinky se pozitivně projeví na zdraví všech členů domácnosti. A začít bychom měli pěkně od podlahy – výběrem správné podlahové krytiny, která bude splňovat ty nejvyšší nároky na snadnou údržbu.

Podlaha pro alergiky

Pravidelný úklid podlahy by měl být samozřejmostí, protože na jejím povrchu se překvapivě rychle množí různé bakterie. Některé podlahové krytiny se ovšem udržují hůř než jiné. Například v kobercích se roztočům, kteří způsobují alergie, daří výborně, jelikož mají rádi vlhko a teplo. Naopak skvělými vlastnostmi využitelnými při boji proti alergiím disponují laminátové nebo vinylové podlahy. Společnost Quick-Step navíc nabízí oba zmíněné druhy podlah v mnoha dekorech odrážejících aktuální módní a designové trendy. „Unikátní technologie pokládky zajišťuje utěsněný povrch laminátových a nyní také vinylových podlah, který pomáhá zabránit množení bakterií na podlaze,“ říká Zdislava Černá, zástupkyně firmy Quick-Step. Také díky hygienické povrchové úpravě se tyto podlahové krytiny snadno udržují čisté. Nedochází tak k hromadění nečistot, a to přispívá k omezení výskytu bakterií i alergenů v domácnosti.

Pravidelný a důkladný úklid je základ

Nekontrolovaný a stálý styk s alergeny vede ke zhoršování alergie i samotných alergických reakcí. Nejlepší způsob boje proti alergiím tedy je jim předcházet. Proto je důležitý zejména pravidelný úklid celé domácnosti. Cílem samozřejmě není vydezinfikovat každý kout bytu či domu, ale spíše udržet alergeny v únosné míře. K tomu nám pomohou mimo jiné kvalitní vysavače nebo čističky vzduchu.

Společnost Electro World, přední multikanálový prodejce elektroniky na českém trhu, nabízí velké množství kvalitních vysavačů v cenových kategoriích od 1 500 Kč do 15 000 Kč. Například vysavač Dyson Allergy dovede zachytit částice o velikosti 0,5 milimetrů, jemné pyly i bakterie a chrání tak domácnost před vlivem alergenů.

Čistička vzduchu je také užitečný pomocník v boji proti roztočům vířících spolu s prachem ve vzduchu. Pořizujte však pouze čističky poháněné výkonným motorem a obsahující tzv. HEPA filtry, které jsou schopné zachytit i velmi malé částečky. „V naší nabídce naleznou zákazníci například čističky vzduchu od zavedených značek jako Electrolux nebo DeLonghi,“ dodává Martin Doskočil ze společnosti Electro World.

Vymalujte stěny „zdravě“

Pokud chcete být důslední v ochraně vlastního zdraví i zdraví své rodiny, můžete interiér svého bytu či domu vymalovat speciální antibakteriální barvou, která je k dostání například v prodejnách Hornbach. Dermatologicky testovaná bílá barva obsahuje antibakteriální blokovací systém a vy si díky němu vychutnáte dokonale čistý a útulný domov.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Pokládka dlažeb a podlah

In-situ Fabricator

Mobilní stavební jednotka bude lidem pomáhat, ale nenahradí je

Curyšské Laboratoře digitální výroby (spadající pod Národní výzkumné centrum, NCCR) představily svou vizi „stavitele budoucnosti“. Je jím robotická paže In-situ Fabricator, automatizovaná samostatná konstrukční jednotka schopná skládat cihlu po cihle zdi dle přednastaveného zadání.

Vinylová plovoucí podlaha Amtico CLICK: Podklad, pokládka a netradiční aplikace Zdroj: ANVI TRADE s. r. o.

Vinylová podlaha: Podklad, pokládka a netradiční aplikace

Vinyl neboli také PVC je oblíbenou krytinou pro podlahy. Příprava podkladu je pro tuto podlahu zásadní. Ideální je rovný povrch vyhotovený nivelační stěrkou. Vinylové plovoucí podlahy v dílcích lze pokládat i na povrch s drobnými nerovnostmi – to však platí pouze pro tento typ LVT – i přesto je doporučeno vždy a pro…

Zdroj: Fotolia.com - kei u

Přehled dřevin vhodných pro podlahy. Kterou vybrat?

Není dřevo jako dřevo a jeho vlastnosti jsou rozdílné pro různé druhy dřeva a jeho úpravy či modifikace. Například termicky ošetřený jasan se hodí na podlahy i do koupelny, zatímco modřín, díky jeho přirozené životnosti, je používán také v exteriéru např. na terasy nebo fasády.

Zdroj fotek: ANVI Trade s. r. o.

Vinyl – materiál pro podlahoviny. Jak se vyrábí a recykluje?

Vinyl nebo PVC – to jsou dva názvy pro jeden a ten samý materiál, jaký se ve stavebnictví používá pro výrobu podlah do rodinných domů a bytů ale i do silně zatěžovaných prostor například v obchodech. Je vhodná i jako podlaha do koupelny. Vinyl (neboli PVC) lze použít i jako obklad stěn. Z čeho a jak se vyrábí a jak…

© Fotolia.com - Photogalia

Koberec jako podlahová krytina: Typy koberců a vhodnosti použití

Koberec je klasickou podlahovou krytinou do domácností, hotelů i komerčních prostor jako jsou obchody či kanceláře. Není však koberec jako koberec. Ten, který se hodí do vaší ložnice, na který šlápnete asi třikrát denně, není vhodné použít do silně zatěžovaného prostoru obchodu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA