REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vinylová podlaha: Podklad, pokládka a netradiční aplikace

Vinyl neboli také PVC je oblíbenou krytinou pro podlahy. Příprava podkladu je pro tuto podlahu zásadní. Ideální je rovný povrch vyhotovený nivelační stěrkou. Vinylové plovoucí podlahy v dílcích lze pokládat i na povrch s drobnými nerovnostmi – to však platí pouze pro tento typ LVT – i přesto je doporučeno vždy a pro jakýkoliv typ vinylových dílců zhotovit hladký, rovný povrch. Vinyl lze také aplikovat na schody či na stěny.

Pojmy vinyl nebo PVC jsme si vysvětlili v minulém článku, stejně jako to, z čeho a jak se vyrábějí. Dnes se podíváme na přípravu podkladu a pokládku.

Kvalitní příprava podkladu je pro pokládku vinylu důležitá

Při pokládce vinylových dílců je zapotřebí dokonalé rovinnosti podkladu (ideálně znivelovaný přebroušený a vysátý podklad).

Přípravu podkladu přenechte zkušenému řemeslníkovi – podlaháři. Přípravu podkladu i pokládku podlahové krytiny by měla dělat jedna a ta samá firma jako kompletní dodávku. Při případných reklamacích se tak vyhnete problémům se svalováním viny jedné firmy na druhou (jedni by mohli tvrdit, že problém způsobila stěrka, druzí zase špatné lepení apod.).

Vylévat nivelační stěrku svépomocí se nedoporučuje, a to nejen k vzhledem výše řečeným problémům s reklamací. Stěrek je více druhů na různé podklady, stěrky se liší dle nanášené tloušťky a pevnosti v závislosti jednak na podkladu (původní beton, anhydrit apod.), místních podmínkách a také na druhu pokládané podlahové krytiny. Práce s nimi vyžaduje speciální nářadí (jako odvzdušňovací válečky atd.). Nivelační stěrka je chemická směs. Zacházení s ní tak, aby byl povrch skutečně rovný, nepraskal při zrání, vyžaduje zkušenosti. Řemeslníka na takovou práci vybírejte na základě vámi zjištěných referencí.

Existují také vinylové dílce pro tzv. „volnou pokládku“ neboli technologie Looselay. Tyto dílce se používají zejména k pokládce na zdvojené podlahy (podlaha stojící na původním podkladu, což vytváří dutinu k vedení kabeláže, apod.), což je záležitost komerčního sektoru, zejména kancelářských prostor. I zde je však doporučena pokládka dílců ještě na systém tzv. vyrovnávacích desek pro zajištění dokonalé rovinnosti.

Nanášení lepidla pro celoplošné lepení – pokládku vinylu Zdroj: ANVI Trade s. r. o.Nanášení lepidla pro celoplošné lepení – pokládku vinylu Zdroj: ANVI Trade s. r. o.

Celoplošné lepení nebo pokládka na zámek?

Většina vinylových dílců se celoplošně lepí. Existují i vinylové dílce se zámkovým spojem (podobným jako mají plovoucí laminátové podlahy) tzv. systém CLICK. Plovoucí vinylové podlahy je možno využít, jak již bylo řečeno, i při drobných místních nerovnostech podkladu (samozřejmě pouze do určité hodnoty – křivou podlahu je opět nutno přestěrkovat a vyrovnat). Samotná tloušťka dílců a zámkový spoj drobné malé nerovnosti skryje. Mylné je však domnívat se, že plovoucí vinyl „překlene“ jakoukoliv nerovnost a eliminuje nutnost nivelace, která je obecně zapotřebí v 90 % případů. Nevýhodou je opět výsledná celistvost podlahy, kdy je nutno při poškození rozebrat celou podlahu k výměně poškozeného dílce. Toto u celoplošně lepených dílců nenastává, lze vyjmout pouze jeden dílec a nahradit jej novým.

PVC v rolích se doporučuje instalovat rovněž na rovný a hladký podklad a celoplošně se lepit (disperzními i jinými) lepidly. O použití nejvhodnějšího typu lepidla se však poraďte s odborníkem podlahářem, přičemž rozhodující jsou místní podmínky, typ podkladu a podlahové krytiny. Existují i rolové PVC podlahoviny s rubovou stranou tzv. Xpresslay, které jsou také určené pro pokládku bez lepení (varianta v roli k vinylovým dílcům Looselay). „Absolutní novinkou v této oblasti je kombinace technologie Looselay a Xpresslay v jednom typu podlahoviny,“ uvádí Tomáš Pospíšil z firmy ANVI TRADE s. r. o.

Netradiční aplikace vinylu

Dílce i PVC v rolích se dají třeba i pouze dočasně (ale i permanentně) fixovat na místě pokládky. To zajišťují fixační přípravky, které se následně dají teplou mýdlovou vodou odstranit z podkladu bez jeho poškození. Nejčastěji jde o reklamní akce v nákupních centrech, kdy firma na pár metrech stánku dočasně instaluje například tematicky zaměřenou krytinu s logem či reklamní grafikou.

PVC (vinyl) nemusíme pokládat jen na podlahy. Architektonický přístup k celému interiéru v jednom dekoru či barvě lze s vinylem snadno splnit. Lze jej aplikovat jak na podlahy a schodiště (v podobě podlahové krytiny), tak i na stěny (jako stěnové obkladové desky). Podlahu lze doplnit systémovými hliníkovými, plastovými nebo nerezovými schodovými hranami.

Tato kuchyně v restauraci je obložena stěnovými dílci v šedé a zelené v lesklé variantě. Zdroj: ANVI Trade s. r. o.Tato kuchyně v restauraci je obložena stěnovými dílci v šedé a zelené v lesklé variantě. Zdroj: ANVI Trade s. r. o.

Vinyl lze využít i ve vlhkých provozech. Nejen na podlaze, využívá se i k obkladu stěn, jako alternativa k běžným keramickým obkladům. Lze využít i antibakteriální obkladové desky Altro Whiterock.

Pro vyladění designu interiéru si můžete vybrat i stěnové obklady Whiterock s možností potisku velkoformátovou fotografií, nebo pestrou škálu barevných odstínů v matových i vysoce lesklých variantách.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj fotek: ANVI Trade s. r. o.

Vinyl – materiál pro podlahoviny. Jak se vyrábí a recykluje?

Vinyl nebo PVC – to jsou dva názvy pro jeden a ten samý materiál, jaký se ve stavebnictví používá pro výrobu podlah do rodinných domů a bytů ale i do silně zatěžovaných prostor například v obchodech. Je vhodná i jako podlaha do koupelny. Vinyl (neboli PVC) lze použít i jako obklad stěn. Z čeho a jak se vyrábí a jak…

REKLAMA