REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Mobilní stavební jednotka bude lidem pomáhat, ale nenahradí je

Curyšské Laboratoře digitální výroby (spadající pod Národní výzkumné centrum, NCCR) představily svou vizi „stavitele budoucnosti“. Je jím robotická paže In-situ Fabricator, automatizovaná samostatná konstrukční jednotka schopná skládat cihlu po cihle zdi dle přednastaveného zadání.

Profesor Matthias Kohler (z Federálního institutu pro technologii v Curychu), který při realizaci projektu na pomezí digitální technologie, kybernetického designu a architektury sehrával roli odborného garanta, k tomu dodává: „Stojí před námi vůbec první mechanické zařízení, které je schopno budovat a stavět v nestandardním režimu.“ Jistě, stavební roboti a automatizovaná zařízení ke kladení cihel tu už nějakou dobu jsou. „Ale In-situ Fabricator je schopen práce v nestandardním prostředí a tvořit přesně podle požadavků konkrétní lokality.“ A to je přesně ono.

Jiné robotické paže bez problémů usadíte do středu parcely, kde jsou schopny rozmísťovat cihly podle zadání do pravidelných tvarů. Jenže stavět na rovné vybetonované ploše stejně rovné zdi není zrovna umění. Pokud změníte sklon podkladu, chcete obkládat oblouk nebo pracovat ve svahu, narazíte na problém. A pořád jsou tu komplikace spojené s přesunem a novým umístěním robotické paže, poté co dokončí svůj úkol. Mobilní In-situ Fabricator je expert přesně na „situace mimo běžný stavební protokol“.

Většina podobných robotických zařízení funguje na výbornou v kontrolovaném laboratorním prostředí,“ doplňuje profesor Jonas Buchli, který projekt rovněž dozoroval. „Jenže tady se otevírají možnosti práci v „originálním“ prostředí stavby, které je už ze své podstaty chaotické a neprogramovatelné.“

Robot se pohybuje na pásovém podvozku, a v terénu je schopen orientovat se s milimetrovou přesností díky pozičním laserovým detektorům. Dvourozměrný laserové senzory přitom využívá k pohybu, zatímco jejich 3D variaci spolu s počítačovým algoritmem využívá při realizaci samotného pracovního zadání. Buchli ani Kohler se nebojí situace, že by neunavitelní robotičtí pracovníci nahradili zedníky. „Ano, tenhle stroj mění pravidla hry a věřím, že za pět let se s nimi budeme stále častěji potkávat na stavbách, ale bude to spíše o vzájemné součinnosti. Lidský faktor při stavbě není možné zcela nahradit.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto ČKAIT: Některé z oceněných staveb 20. ročníku Cena inženýrské komory 2023 (zmíněné v textu)

Cena inženýrské komory se blíží do finále. Hlasovat můžete do 31. července

Soutěž, která si získala zaslouženou pozornost, postoupila již do 21. ročníku. Výsledky za rok 2024 budou vyhlášeny 18. října během slavnostního shromáždění delegátů ČKAIT. Kromě odborníků se může do hlasování o nejlepší inženýrské stavby a návrhy zapojit i veřejnost. Kdo se letos uchází…

Foto: BoysPlayNice

Dvoupodlažní dřevostavba v úzkém sepětí s přírodou

Projekt vznikl z potřeby investora Vojenských lesů a majetků SR jako administrativní areál umístěný v přírodě, v přímém kontaktu s lesy, které investor spravuje. Je téměř uhlíkově neutrální a energeticky nezávislý. Materiálem hlavní administrativní budovy je v souladu s celkovou filozofií dřevo.

Foto: Organizátor soutěže Česká cena za architekturu (ČKA)

Skončil nominační večer soutěže Česká cena za architekturu. Představil porotu a pětadvacet realizací, které postupují do užšího výběru

Tradiční architektonické klání pokračuje 10. ročníkem. Na nominačním večeru byla kromě zveřejnění postupujících staveb udělena Pocta ČKA, předána Cena za výjimečný počin v oblasti architektury a poprvé v historii bylo spuštěno hlasování veřejnosti. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny během…

Foto: Matej Hakár

Plynoucí prostor s markantním stíněním přesahy střechy

Paralela se žábrami ryby je vcelku přiléhavá, stěny, které cloní jednotlivé části od sousedů i od vstupu, umožňují zároveň zdařile otevřenost dispozice ve směru zahrady, kterou si dům jednoznačně žádá. Takto použité šikminy se promítají do více částí domu včetně mobiliáře, kupříkladu kuchyňského pultu.