REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Přehled dřevin vhodných pro podlahy. Kterou vybrat?

Není dřevo jako dřevo a jeho vlastnosti jsou rozdílné pro různé druhy dřeva a jeho úpravy či modifikace. Například termicky ošetřený jasan se hodí na podlahy i do koupelny, zatímco modřín, díky jeho přirozené životnosti, je používán také v exteriéru např. na terasy nebo fasády.

Masivní nebo vrstvená?

Pokud se rozhodujeme o dřevěné podlaze, kromě výběru dřeviny musíme zvážit, zda zvolíme masivní nebo vrstvenou podlahu. U masivní podlahy kupujeme vždy jeden kus masivního dřeva dané dřeviny, každý kus je přesně opracovaným originálem. U větších výrobců se ve většině případů můžeme spolehnout, že surovina pochází z lesů s takvzaně trvale udržitelným hospodařením. (PEFC, FSC). Nemusíme se tedy bát, že by se někde „plundrovaly“ lesy. Masivní podlahy mají pero a drážku po všech 4 stranách prkna. Jeho tepelné odpory a prostupy tepla jsou jasně dané na rozdíl od slepovaných vrstev složených z několika různorodých materiálů.

U vrstvených podlah kupujeme obvykle jen 3 mm nášlapné dřeviny např. dubu nalepené na méně hodnotné dřevině třeba smrku nebo překližce. Všechny vrstvy jsou spojeny lepidlem. Pokud vrstvené podlahy obsahují i protitažnou vrstvu můžeme hovořit o tom, že jsou více stabilní než masivní. Tvarové změny dřeva lze dobře v interiéru kontrolovat. Jde o vzdušnou vlhkost, která by měla být 50-65 % a tepotu v místnosti 15-20 ⁰C.

Není dřevo jako dřevo – vlastnosti dřevin ovlivňují chování podlahy

Je potřeba si rozmyslet, co od podlahy očekáváme. Ať už lehké nebo těžké, měkké nebo tvrdé, pružné či tuhé – tuzemské dřeviny nabízejí široké spektrum vlastností a přirozeně také možností využití.

Tvrdost dřevin řeší podrobně tzv. Brinnelova stupnice tvrdosti dřevin. Mezi měkké dřeviny řadíme například smrk, borovici, jedli či douglasku, evropský modřín mezi středně tvrdé třešeň, sibiřský modřín či jasan, mezi ty tvrdé dřeviny vhodné do interiéru se řadí například dub, ořech, buk či javor.

Porovnání kreseb různých dřevin.Porovnání kreseb různých dřevin. Zdroj: Fotolia.com - sunnychicka

Smrk (Picea abies Karst.)

Je to nejběžnější druh stromu ve střední Evropě a ve Skandinávii a tím i nejdůležitější užitková dřevina. Má bělavě žluté dřevo s krátkou přirozenou životnosti. Dřevina má nižší hustotu zato s velkým tepelným odporem. Pocitově teplá dřevina, která dobře izoluje jak tepelně tak zvukově. Hodí se například do ložnice, kde není takový provoz či na chatu, chalupu. Od smrku bychom neměli očekávat, že v průběhu užívání neobjeví vryp, škrábanec. Ten se objeví a k této dřevině patří.

Borovice (Pinus silvestris L.):

Dřevina vyznačující se výrazně tmavším jádrem, která má o něco delší životnost než smrk. Běl je dobře impregnovatelná, proto se borové dřevo často používá na tlakovou impregnaci, při které může být celý průřez běli rovnoměrně naimpregnovaný. Běl je velmi náchylná k zamodrání. Dřevo je velmi bohaté na pryskyřici. Vlivem oxidace postupem času mění barvu do oranžová, až do červena. Charakteristické jsou její „křídlové“ suky. Je z ní oblíbená podlaha na chaty a chalupy.

Modřín (Larix decidua Mill.):

Poznáte ho podle červenohnědého jádra. Má delší životnost než smrk či borovice. Často se používá v exteriérech například na mosty, terasy, fasády. Má přitažlivou, různorodou kresbu. Velmi oblíbený je sibiřský modřín, který je hustší a houževnatý. Jeho přírůstky jsou díky klimatickým podmínkám růstu menší a neobsahuje tolik smolníků. Má menší tepelný odpor než borovice a smrk a při splnění podmínek se dá použít na podlahové topení. Zajímavý a oblíbený je také svým poměrem kvalita a cena. Velmi dobře oživí například industriální interiér.

Dub (Quercus sp.):

Těžké, tvrdé listnaté dřevo s vysokou pevností a dobrou přirozenou životností. Je nadčasový a jeho vzhled neomrzí. Při správné montáži a podmínkách vydrží i stovky let. Používá se zejména v interiéru na podlahy a nábytek, vzácněji v exteriéru, pokud je požadována delší životnost. Na podlahy je běžně používaný u podlahového topení i v masivním provedení.

Porovnání kreseb různých dřevin.Porovnání kreseb různých dřevin. Zdroj: Fotolia.com - sunnychicka

Jasan (Fraxinus excelsior L.):

Těžké, tvrdé a především elastické listnaté dřevo. Jeho dřevo má krásnou kresbu. Používá se v interiéru např. na nábytek, podlahy, tělocvičné nářadí, násady. Na podlahy lze vybírat mezi rustikálním tříděním, kde dominuje pestrost suků a běli nebo výběrové tzv. Select. Třídění Select je bez suků a podlaha má přirozeně světlou barvu. Rozzáří každý interiér.

Další důležité parametry pro rozhodování

Útulnost v interiéru vyžaduje rovnováhu mezi emocemi a rozumem. Svými smysly vnímáme nejčastěji barvy, materiály, tvary, světlo, teplo a podle nich vybíráme. Robustnost, užitkovost a vysoká odolnost proti zátěži jsou proti tomu aspekty, které posuzujeme racionálně. Masivní podlahy nesplňují pouze emoční očekávání, ale také usnadňují racionální rozhodování.

Dnešní doba dbá na obnovitelnost lesních porostů. Kontrola kvality začíná samozřejmě u pořízení suroviny. Většina předních výrobců zpracovává dřevo pocházející z lesů certifikovaných FSC nebo PEFC. Dodavatelé surovin se pečlivě vybírají. V této souvislosti podléhají výrobci jednou ročně kontrole certifikačního institutu.

Ing. Lukáš Kopp

Vystudoval ekonomický obor na Technické univerzitě v Liberci, nejblíže mu byl marketing a produkt management. Ne dlouho po ukončení studí a několika obchodních pozicích zakotvil ve významném dřevařském podniku Serafin Campestrini s.r.o. (známém jako SECA Borohrádek), kde od roku 2010 působí na pozici produkt manažera. Díky více než 100 leté historii a zkušeností firmy SECA, načerpal celou řadu znalostí, které pro-aktivním přístupem stále obohacuje.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Způsoby a možnosti pokládky dřevěné podlahy. Jak na to?

Způsoby a možnosti pokládky dřevěné podlahy. Jak na to?

V praxi existuji tři známé způsoby, jak položit dřevěnou masivní podlahu. Každý je vhodný pro jiné prostory, každý je jinak náročný. Všechny jsou však ozkoušeny lety praxe a fungují. Něco však mají společného, a to je potřeba správně připraveného podkladu.

Co připravit před pokládkou dřevěné podlahy

Co připravit před pokládkou dřevěné podlahy

Dřevo je jedinečný materiál a k jeho pokládce je potřeba přistupovat s náležitou péčí a odborností. Často se lze setkat s názory, že dřevěnou podlahu položí někdo sám, použije levnější vruty, lepidlo v akci a podobně. To bývá ve většině případů cesta špatným směrem.

Dřevo v interiéru – masivní dřevěné podlahy

Dřevo v interiéru – masivní dřevěné podlahy

Moderní design a architektura se stále více odvracejí od umělých materiálů a znovu objevují čistotu a krásu těch přírodních. Dřevo je osobité, robustní a má široké možnosti využití. Vnáší do našeho prostředí hřejivou a neopakovatelnou atmosféru. Má také své specifické vlastnosti, které je nutné respektovat.