REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Co připravit před pokládkou dřevěné podlahy

Dřevo je jedinečný materiál a k jeho pokládce je potřeba přistupovat s náležitou péčí a odborností. Často se lze setkat s názory, že dřevěnou podlahu položí někdo sám, použije levnější vruty, lepidlo v akci a podobně. To bývá ve většině případů cesta špatným směrem.

U masivní podlahy je každé prkno vyrobeno z jednoho kusu dřeva.  Je tudíž svým způsobem originálem s nezaměnitelným vzhledem. Podlahy jsou u většiny výrobců opatřeny perem a drážkou kolem dokola, někdy i mikrofázkou. Tento systém umožňuje rychlé a finančně úsporné položení. Podlahy lze tedy napojovat i v krátkém spoji. V případě, že délka / šířka podlahy překročí 6 m, doporučuje se instalovat mezi prkna dilatační spáru.

Vhodné prostředí

Masivní dřevěná podlaha není vhodná pro mokré nebo vlhké místnosti jakou jsou například staré neizolované domy, sklepy a podobně. V podstatě všechny druhy dřeva, s výjimkou buku, lze instalovat i na podlahové topení. V tomto případě je však nutné dodržet zásady pro pokládku na podlahové topení a konzultovat i s topenáři. V dnešní době již existují výrobci a systémy, které se spojení dřeva a podlahového topení nabízejí.

Důležité je také udržet vnitřní klima místnosti v relativní vlhkosti hodnot mezi 50 % a 65 %. To zajistí smršťování a bobtnání podlahy na zanedbatelné úrovni. Dlouhodobě suché prostředí může vést k sesychání a tvorbě spár. Proto se doporučuje pravidelně používat vlhkoměr pro kontrolu vlhkosti ve vaší domácnosti. Jedná se hlavně o přetopené byty nebo místa, kde je v blízkosti silný zdroj sálavého tepla (krb, radiátor). Na začátku topné sezóny je vhodné začít zvyšovat teplotu postupně.

Foto: rustikální dub, zdroj: Serafin Campestrini s.r.o.

Příprava podkladu

Podklad pro pokládku dřevěné masivní podlahy musí být suchý, rovný strukturálně hladký. Zbytková vlhkost podkladu musí být v souladu s normami a měla by být přeměřena patřičným kalibrovaným vlhkoměrem. Doporučuji také měřit na několika místech současně. Výškový rozdíl podkladu nesmí být na 4 m větší než 9 mm, na 10 m ne větší než 12 mm. Bývá častou chybou, když podlahář pod tlakem investora, položí dřevěnou podlahu na stále vlhkou podlahu. To má za následek nabobtnání a další problémy.

Podlahy je vhodné v dané místnosti několik dní aklimatizovat a srovnat tak teploty. V ochranných obalech si podlahy drží svoji předepsanou vlhkost. Balíky by se měly otevřít, až těsně před instalací! Doporučuji vybrat prkna z různých balíčků a kompenzovat rozdíly v barvě, a tím získat jednotný vzhled.  Jednoduše řečeno, pokud nám vadí barevné rozdíly, je dobré podlaháře informovat o plánovaném rozmístění nábytku, vestavěných skříní, postele. Ti jsou poté schopni podlahu přizpůsobit požadavkům zákazníka.

Obecně platí, že pokládku masivní dřevěné podlahy by měla provádět odborná podlahářská firma se zkušenostmi s masivním dřevem a patřičným vybavením. Poté se již můžeme těšit z tohoto jedinečného materiálu na podlaze po celé generace.

Ing. Lukáš Kopp

Vystudoval ekonomický obor na Technické univerzitě v Liberci, nejblíže mu byl marketing a produkt management. Ne dlouho po ukončení studí a několika obchodních pozicích zakotvil ve významném dřevařském podniku Serafin Campestrini s.r.o. (známém jako SECA Borohrádek), kde od roku 2010 působí na pozici produkt manažera. Díky více než 100 leté historii a zkušeností firmy SECA, načerpal celou řadu znalostí, které pro-aktivním přístupem stále obohacuje.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - kei u

Přehled dřevin vhodných pro podlahy. Kterou vybrat?

Není dřevo jako dřevo a jeho vlastnosti jsou rozdílné pro různé druhy dřeva a jeho úpravy či modifikace. Například termicky ošetřený jasan se hodí na podlahy i do koupelny, zatímco modřín, díky jeho přirozené životnosti, je používán také v exteriéru např. na terasy nebo fasády.

Dřevěná podlaha v interiéru

Dřevěná podlaha – prostředí, pokládka, cena

Často slýcháme o masivním dřevě více negativ, než pozitivních faktů. Proč tomu tak je, když v sousedních zemích jako je Německo, Rakousko či Skandinávie má dřevo v interiéru i na zahradě takovou popularitu? Ta popularita však není krátkodobá ani není podpořena masivním lobby, naopak je prověřena staletími. Přesto…

Způsoby a možnosti pokládky dřevěné podlahy. Jak na to?

Způsoby a možnosti pokládky dřevěné podlahy. Jak na to?

V praxi existuji tři známé způsoby, jak položit dřevěnou masivní podlahu. Každý je vhodný pro jiné prostory, každý je jinak náročný. Všechny jsou však ozkoušeny lety praxe a fungují. Něco však mají společného, a to je potřeba správně připraveného podkladu.

Dřevo v interiéru – masivní dřevěné podlahy

Dřevo v interiéru – masivní dřevěné podlahy

Moderní design a architektura se stále více odvracejí od umělých materiálů a znovu objevují čistotu a krásu těch přírodních. Dřevo je osobité, robustní a má široké možnosti využití. Vnáší do našeho prostředí hřejivou a neopakovatelnou atmosféru. Má také své specifické vlastnosti, které je nutné respektovat.

REKLAMA