REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevěná podlaha – prostředí, pokládka, cena

Často slýcháme o masivním dřevě více negativ, než pozitivních faktů. Proč tomu tak je, když v sousedních zemích jako je Německo, Rakousko či Skandinávie má dřevo v interiéru i na zahradě takovou popularitu? Ta popularita však není krátkodobá ani není podpořena masivním lobby, naopak je prověřena staletími. Přesto dřevo u nás vnímáme spíše jako strašák. Možná je to tím, že o něm tolik nevíme nebo máme jiná očekávání.

Dřevo se přizpůsobuje prostředí

Ano, dřevo je živý materiál a stárne stejně jako my, mění barvy a rozměry v závislosti na prostředí, ve kterém se nachází. Změnu rozměrů dokážeme ovlivnit. Pokud vycházíme z faktu, že dřevěná podlaha je položena ve vhodném prostoru, podklad (např. beton, anhydrit) je hladký a správně vysušený, stačí nám mít doma pod kontrolou optimální vzdušnou vlhkost a teplotu v místnosti. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 15 – 25 ⁰C a současně relativní vzdušná vlhkost mezi 50 – 65 %. To udrží smršťování a bobtnání podlahy v zanedbatelné úrovni. Pokud však očekáváme jedno prkno jako druhé, podlahu bez absolutních vad, jednolitý vzhled poté zvolme raději laminát nebo jiný umělý materiál.

Předpokladem pěkné podlahy či dřevěného obkladu stěny, stropu je vždy správně vysušený a kvalitně ohoblovaný materiál.  Ať už to jsou palubky, podlahy, terasová prkna či dřevěné fasády. Obkladové dřevo pro venkovní použití se suší na větší vlhkost, než interiérové. Nedoporučil bych hledat nejlevnější řešení, to se nám může brzy prodražit.

Měření vlhkosti dřeva, zdroj: Serafin Campestrini s.r.o.Měření vlhkosti dřeva, zdroj: Serafin Campestrini s.r.o.

Možnosti pokládky

Položit masivní dřevěnou podlahu lze zpravidla třemi způsoby a pokládku by měl provádět zkušený podlahář či odborná firma.

  • Šroubování na dřevěný rošt. Způsob pokládky, kdy do vysušených podkladních hranolů, šroubujeme do pera pod úhlem 45⁰. Nutné je předvrtat. Vhodné jsou podlahy od 19 mm síly.
  • Plovoucí způsob na ocelové sponky. Sponky z ušlechtilé oceli a pasují do drážky na spodní straně prkna. Hodí se na menší prostory, jde o elegantní a jednoduchý způsob. Výhodou je možnost podlahu částečně rozebrat.
  • Celoplošné lepení. Tento způsob je prostě jistota. Vydrží na věky. Moderní pružná lepidla skvěle podlahu podrží. Po ekonomické stránce se jedná také o vhodné řešení.

Kolik stojí dřevěná podlaha

Podlahové topení je možné instalovat i pod dřevěnou podlahu. Pozor na druh dřeviny, podlahy i topení! Zdroj: Serafin Campestrini s.r.o.Podlahové topení je možné instalovat i pod dřevěnou podlahu. Pozor na druh dřeviny, podlahy i topení! Zdroj: Serafin Campestrini s.r.o.

Životní úroveň se zlepšuje a dřevěnou podlahu si dnes může dovolit každý, měkčí, ale teplejší dřeviny jako je smrk, borovice pořídíme za několik stokorun. Sibiřský modřín, který zaujme skvělým poměrem cena/výkon lze koupit kolem 800 Kč/m2. Podlahy z tvrdých dřevin poté vyjdou přes tisíc korun za metr čtverečný. Je to málo, je to hodně? Na to musí přijít asi každý sám. Dřevo je vhodnou volbou pro ty, co ocení jeho jedinečné vlastnosti. Ty jsou například, že vydrží po generace, lze několikrát přebrousit, tepelně izoluje a navíc vytváří optimální klima v místnosti. A údržba s moderními prostředky, už také není strašákem.

Podlahové topení a dřevěná podlaha

Pokud přemýšlíte o podlahovém topení pod dřevěnou masivní podlahu, řešení existuje. Je potřeba znát tepelné odpory vhodných dřevin a jejich optimální rozměry. Ideální dřevěnou masivní podlahou je například dubová podlaha FeelWood v rozměru 15 x 137 mm (21 x 137 mm), v délkách od 853 – 2653 mm. Obecně platí, čím užší prkno, tím je menší tendence ke kroucení. Dle vkusu lze vybrat třídění Rustikal, Natural či Select, to záleží zda máte rádi suky, barevné rozdíly nebo zda chcete podlahu s menšími suky. Instalace podlahového topení a dřevěné podlahy by měla provádět odborná podlahářská firma - profesionálové, kteří mají zkušenosti se dřevem a postup zkonzultují s topenáři a výrobcem podlahy.

Ing. Lukáš Kopp

Vystudoval ekonomický obor na Technické univerzitě v Liberci, nejblíže mu byl marketing a produkt management. Ne dlouho po ukončení studí a několika obchodních pozicích zakotvil ve významném dřevařském podniku Serafin Campestrini s.r.o. (známém jako SECA Borohrádek), kde od roku 2010 působí na pozici produkt manažera. Díky více než 100 leté historii a zkušeností firmy SECA, načerpal celou řadu znalostí, které pro-aktivním přístupem stále obohacuje.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Způsoby a možnosti pokládky dřevěné podlahy. Jak na to?

Způsoby a možnosti pokládky dřevěné podlahy. Jak na to?

V praxi existuji tři známé způsoby, jak položit dřevěnou masivní podlahu. Každý je vhodný pro jiné prostory, každý je jinak náročný. Všechny jsou však ozkoušeny lety praxe a fungují. Něco však mají společného, a to je potřeba správně připraveného podkladu.

Co připravit před pokládkou dřevěné podlahy

Co připravit před pokládkou dřevěné podlahy

Dřevo je jedinečný materiál a k jeho pokládce je potřeba přistupovat s náležitou péčí a odborností. Často se lze setkat s názory, že dřevěnou podlahu položí někdo sám, použije levnější vruty, lepidlo v akci a podobně. To bývá ve většině případů cesta špatným směrem.

Dřevo v interiéru – masivní dřevěné podlahy

Dřevo v interiéru – masivní dřevěné podlahy

Moderní design a architektura se stále více odvracejí od umělých materiálů a znovu objevují čistotu a krásu těch přírodních. Dřevo je osobité, robustní a má široké možnosti využití. Vnáší do našeho prostředí hřejivou a neopakovatelnou atmosféru. Má také své specifické vlastnosti, které je nutné respektovat.

REKLAMA