Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Největší parkoviště pro cyklisty na světě. Kolik pojme kol a kde stojí?

Cestování na kole po městě se zdá jako ideální způsob přepravy v dopravou přetížených městech. Je to rychlé, bez hluku a bez zápachu. Nicméně když je cyklistů příliš, opět vznikají problémy. Což o to, kolize s chodci lze vyřešit vyhrazením speciálních pruhů. Následně ale musíte řešit otázku klasika: Kam s ním? Jedno zaparkované kolo moc místa nezabere, ale kolik místa potřebuje 22 000 byciklů?

Na 17,1 milionů obyvatel Nizozemí připadá 22,5 milionů jízdních kol. Někomu to přijde jako ideální stav, ale obyvatelé koly přehlceného Amsterodamu to tak nevnímají. Revoluční způsob nenáročné osobní přepravy je tu deformován minimální možností parkování. V Utrechtu stejnou chybu udělat nechtějí.

Cyklistika je solidní odpovědí na pochyb jednotlivců ve městech, a v Nizozemí je více než módou. Za posledních osm let narostl počet jízdních kol v Haagu o 10 %, v Rotterdamu o 12 % a cyklo-boom zažívá i Utrecht. Jak ale říkají místní radní, rozhodně nechtějí jít cestou světové cyklistické metropole, Amsterodamu, která slušně řečeno zaspala vývoj. „I naše město se po stránce infrastruktury prakticky neproměnilo do roku 1989, a pokud trend vzestupu cyklistiky setrvá, může se i naše město stát přesycené jízdními koly.“ Jak tomu zabránit? Nestačí jít s dobou, ale myslet dopředu.

Foto: City of Utrecht

Martijn van Es, mluvčí cyklistické organizace Fietsersbond, proto spolu s městskou radou už do roku 2015 pracuje na tom, jak město na jízdní kola připravit. Například podrobnou analýzou toho, co vlastně majitelé kol od svého města čekají. Van Es například zjistil, že většina pojížděk cyklistů po městě nepřesahuje svou délkou 7,5 kilometrů, a že lidé kola využívají stejně jako auta, hlavně proto, aby se dostali do práce. Jiné formy pojížděk (na nákupy, na výlet) s větší nebo menší kilometráží jsou spíše víkendovou záležitostí. A že lidem se výrazně nedostává napojení cyklistické infrastruktury na stěžejní body městské dopravy.

Utrecht a jeho městská rada zareagovala na tyto argumenty vstřícně, a rozhodla se zafinancovat výstavu dosud největšího podzemního cyklo-parkoviště, které je přímo napojené na hlavní železniční stanici. Dosud tu existovala neuspokojivá kapacita 6000 míst (s dalšími dvě stejně velkými cyklo-parkovišti poblíž), ale tento model se nezdál být do budoucna životaschopný.  Nebylo to komfortní ani bezpečné. Do hry proto vstupují nizozemští Ector Hoogstad Architecten tak vypracovali projekt třípatrové podzemní garáže pro kola, která dokáže v první fázi zajistit 12 500 parkovacích míst, a v druhé fázi až 22 000.

Foto: City of Utrecht

Už tímto prvním krokem se zařízení (vybudované ve spolupráci s železničními společnostmi ProRail, NS) v Utrechtu stává největší na světě. Dosavadní šampion, cyklo-garáže v tokijském Kasai, totiž dokázaly pojmout „jen“ 9400 kol. Utrechtské garáže pro kola nabídnou čtyřiadvacetihodinový servis, digitální systém navigace na volná místa, opravnu a prodejnu s cyklo-doplňky. Parkování je rozděleno na „krátkodobé“, jednodenní, které se počítá mezi nejfrekventovanější. A pak na dlouhodobé, a místo z odložení „atypických“ kol, dvoukol a tříkolek. Potěší, že celý systém parkování, který má zabránit přehlcení ulic odstavenými koly, je kompletně zdarma.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Dopravní stavby

Dálnice, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia

Část dálnice D1 na Benešovsku se bude kvůli špatnému betonu znovu opravovat

Dálnici D1 čeká oprava už zrekonstruovaného úseku. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl dnes novinářům řekl, že provoz na D1 se omezí pravděpodobně příští pátek 17. září zhruba na dva týdny, a to v 600 až 800 metrů dlouhém úseku mezi 65. a 66. kilometrem ve směru na Prahu. Opraví se zde nekvalitní beton.…

Zdroj: Michiel van der Kleij

V Holandsku staví most 3D tiskárna. Nemožné ihned, zázraky do tří dnů

Projektů, které dokazují šíři využitelnosti 3D tisku ve stavebnictví, se vrší jeden na druhý. Jen málokterý alternativní tvůrce se ale zatím odhodlal vstoupit na „mokrý“ terén. Prázdný prostor mezi dvěma břehy teď ale dost originálním způsobem vyplnil nizozemský architekt a designér Michiel van der Kley.

Železnice-ilustrační obrázek, fotolia

Architekti v soutěži navrhnou podobu terminálu rychlodráhy v Roudnici nad Labem

Správa železnic chystá další architektonickou soutěž na podobu terminálu vysokorychlostní železnice, a to v Roudnici nad Labem. Terminál bude na připravované trase z Prahy do Drážďan. Informovala o tom Správa železnic v tiskové zprávě. Organizace už dříve uskutečnila architektonickou soutěž také pro terminál…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Metru D hrozí zpoždění, ministerstvo zrušilo odmítnutí podjatosti magistrátu

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž zrušilo v pátek vlastní rozhodnutí z loňského září, kterým odmítlo podjatost magistrátu při rozhodování o stavbě. Rozhodnutí odkládá vydání stavebního povolení na neurčito. Případ tak musí MD projednat znovu. Řekl to náměstek…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA