Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bezpečná okna – prevence proti zlodějům

Víte, že 84 % zlodějů se dostává do bytu nebo domu skrz okna, respektive balkonové dveře? A dokonce ve většině případů ve dne. Mylná je ovšem představa, že se tak stane rozbitím skla.

Pokud majitel nemovitosti či bytu doslova nenaláká nenechavce na pootevřené nebo dokonce otevřené okno, bývá nejčastější cestou vypáčení okenního křídla. Na hlavní vchodové dveře přitom dle statistik připadá přibližně pouhých 10 % vniknutí. Rozbitím skla by na sebe zloděj zbytečně upozornil, mohl by se pořezat, a navíc vyříznout otvor diamantem umí snad jen Sean Connery ve filmu. Jako základní prevenci proti zlodějům proto doporučujeme osadit dům nebo byt bezpečnými okny. Jaká to jsou? 

Primárně je třeba vycházet z policejních zkušeností, že každé okno (podobně jako zabezpečení auta) lze překonat. Záleží však na tom, za jak dlouho a s jakou námahou, a právě to je meritum věci. Pokud zloděj v daném okamžiku pozná, že by musel vynaložit mnohem více úsilí a času na překonání překážky, dá s největší pravděpodobností přednost jinému domu.

Nejčastější cestou vniknutí zlodějů do domu je vypáčením okenního křídla

Okna REHAU pro vaši maximální bezpečnost

Obecně řadíme okna do čtyř bezpečnostních tříd (RC1-RC4), přičemž každý stupeň bezpečnostní třídy je v podstatě charakterizován tím, za jako dlouho a s jakým nářadím případný zloděj překoná bezpečnostní prvky daného okenního systému. Čím je bezpečnostní třída vyšší, tím je také vyšší míra zabezpečení. Například již u třídy RC3 musí okno odolat těžkým nástrojům, to znamená páčidlům, a zvýšenému fyzickému násilí. Bezpečnostní třída je konkrétním oknům přiřazována na základě zkoušek, u kterých se sledují tyto důležité komponenty: použité bezpečnostní kování, typ skla a samozřejmě také použité okenní profily.  Okenní křídlo z nekvalitního profilu je daleko méně odolné proti páčení, snadno se deformuje a umožní tak například vyskočení jednotlivých čepů kování z protikusů v rámu okna. Vypáčení okna je pak dílem několika vteřin.

Při výběru oken však není nutné mít nejvyšší třídu zabezpečení úplně všude. Záleží na reálných podmínkách. Například ve druhém patře domu bez balkonu nebude mít zřejmě zloděj šanci, takže zde mohou být instalována okna s nižší bezpečnostní třídou a třeba i bez alarmu.

GENEO – okna s přidanou hodnotou

Firma REHAU věnuje bezpečnosti oken velkou pozornost, a proto má zákazník poměrně široké možnosti k výběru.

Okenní systém GENEO nabídne zákazníkovi kromě nadstandardní bezpečnosti i vynikající tepelně-izolační vlastnosti

Vedle obvyklých okenních systémů nabízí REHAU také okna s přidanou hodnotou, která jsou vyrobena z kompozitního materiálu RAU-FIPROâ. Tato okna vykazují nadstandardní tuhost rámu a vysokou odolnost proti vloupání. Z pohledu bezpečnosti jsou to okna zařazená do třídy 2 respektive 3. Materiál RAU-FIPROâ byl vyvinut na základě zkušeností z automobilového a leteckého průmyslu. 

Okenní systém GENEO nabídne zákazníkovi kromě nadstandardní bezpečnosti i vynikající tepelně-izolační vlastnosti a výrazně vyšší hlukový útlum, než poskytují běžná okna, což je v současné době plné agresivních zvuků zajímavý bonus. Povrch oken GENEO je navíc opatřen speciální technologickou úpravou HDF, díky které mají okna perfektně hladký povrch, jenž odpuzuje nečistoty a tím významně usnadňuje údržbu a čištění. Okenní profily řady GENEO lze samozřejmě kašírovat, lakovat nebo jej lze také z vnější strany opatřit hliníkovými obložkami. V nabídce má REHAU stovky barevných designů a dekorů. Záleží na prioritách zákazníka. Tvaru okna se prakticky žádné meze nekladou. Pro zájemce je také důležité vědět, že ze systému REHAU GENEO lze vyrábět i domovní dveře.

Inspiraci můžete hledat také ZDE.

REHAU s.r.o.

logo
Obchodní 117
251 70 Čestlice

telefon: +420 272 190 111
e-mail: praha@rehau.com

web: www.rehau.com/cz-cs

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Uvažujete o výměně oken?

Uvažujete o výměně oken?

V první polovině devadesátých let proběhla téměř plošná výměna nevyhovujících oken za plastová. Přestože tato okna v řadě případů stále fungují, byla konstruována tak, aby vydržela bez problému zhruba 30 let.

HS portály ještě větších rozměrů, než čekáte

HS portály ještě větších rozměrů, než čekáte

Velkoformátové zdvižně posuvné dveře neboli HS portály jsou vyhledávaným architektonickým prvkem současného stavitelství. Uplatňují se nejen v privátní výstavbě, ale jejich popularita roste také u novostaveb bytových domů.

HS portály pro komfortní vstup na terasu

HS portály pro komfortní vstup na terasu

Velkoformátové posuvné dveře neboli HS portály jsou atraktivním architektonickým prvkem, který zajistí pohodlný vstup na zahradu nebo terasu a významně zvýší funkčnost i komfort vašeho obývacího pokoje. K tomu připočtěme více světla v místnosti a optické zvětšení prostoru. Nezanedbatelný je bezprostřední kontakt se…