REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Uvažujete o výměně oken?

V první polovině devadesátých let proběhla téměř plošná výměna nevyhovujících oken za plastová. Přestože tato okna v řadě případů stále fungují, byla konstruována tak, aby vydržela bez problému zhruba 30 let.

I proto začíná být aktuální uvažovat o jejich výměně, navíc s přihlédnutím k faktu, že vývoj šel dopředu a vlastnosti moderních oken zaznamenaly významné změny. Jedno je jisté, nejprodávanějšími okny na českém trhu jsou stále okna z PVC. Důvodem jsou kvalitní tepelněizolačních vlastnosti, jednoduchá údržba a design, který byl v oblasti plastových oken před 30 lety ještě plenkách. Jedním z důvodů k výměně oken je, že nová okna zlepší kvalitu bydlení a navíc se jedná o investici, která zhodnocuje nemovitost.

Jak se změnila doba, přišly nové materiály, technologie, nový design a také se změnily naše požadavky. Ve srovnání se staršími okny se dnes stále více klade důraz na komfort, do kterého řadíme například hlukovým útlum. Hlukové zatížení je v Evropě druhým největším zdravotním problémem, hned po znečištění ovzduší. Nová okna REHAU SYNEGO s odpovídajícím zasklením dokážou eliminovat zvuk projíždějícího nákladního auta z 90 na 44 dB. Během let se také změnily požadavky na bezpečnost, kterou moderní okna poskytují ve větší míře než tomu bylo dříve. Většina plastových oken REHAU (SYNEGO a GENEO) jsou řazena do třídy RC2 až RC3. Ještě významnější je vylepšení tepelněizolačních vlastností i v souvislosti se stále se zpřísňujícími požadavky na koeficient tepelné prostupnosti Uw (tento koeficient zohledňuje tepelněizolační vlastnosti okna jako celku). REHAU ve svých technických podkladech udává, že zlepšení tepelně izolace je v případě oken GENEO až o 76 %. Dodejme, že standardem se v dnešní době stala okna s minimálně 80 mm stavení hloubky rámu osazená trojsklem. Nová okna se umí také lépe vypořádat s vlhkostí v interiéru a eliminují tak riziko vzniku plísní. V současné době je k dispozici řada řešení, která zabezpečí potřebnou výměnu vzduchu v interiéru. Tím nejjednodušším je systém hybridního větrání (např. rám 116 SYNEGO), až po sofistikované větrání s rekuperací, které může být zabudováno přímo v rámu okna GENEO - SMART INOVENT.

Design a jeho úloha

Vzhled a kvalita zpracování je dalším velmi důležitým aspektem. Bílá plastová okna jsou dnes spíše výjimkou. Mnohem častěji se přistupuje k jednostrannému nebo i oboustrannému (jiná barva v exteriéru a jiná v interiéru) kašírování oken. KALEIDO COLOR firmy REHAU nabízí obrovský výběr variant barev a designů (přes 400) včetně imitace hliníku nebo detailně propracovaných dekorů dřeva. REHAU má ale ve svém portfoliu produktů také kompozitní materiál RAU-FIPRO X již druhé generace (na bázi PVC a skelných vláken), který vyniká tvarovou stabilitou, tuhostí a pevností v ohybu, což umožňuje navrhovat plastová okna GENEO v rozměrech, které byly dříve doménou pouze hliníkových profilů. V 90 % případů nemusí být okno opatřeno ocelovou výztuhou, takže vnitřek rámu lze využít k přídavným funkcím – například k dodatečné tepelné izolaci (tzv. termomoduly), nebo k zabudování alarmu do profilu okna, případně již zmíněného systému INOVENT.  Velkým trendem současné doby je velkoplošné zasklení, které se prosazuje jak u novostaveb, tak u rekonstrukcí, včetně bytových domů. I to má své racionální důvody – více světla a kontakt s okolím. V případě velkoformátových posuvných systémů také komfortní vstup na balkon, terasu či zahradu. Pro tyto konstrukce je nejvhodnějším materiálem již zmíněný  RAU-FIPRO X

Současná okna se vyznačují také rychlostí a jednoduchostí montáže. Doporučení na kvalitní firmy, které zvládnout vyměnit okna rychle, bezpečně a bez problémů, můžete najít na stránkách společnosti REHAU. Investice do nových oken se postará o další úsporu nákladů na vytápění, významně pozvedne komfort a kvalitu bydlení a zhodnotí vaši nemovitost na dalších 30 let.

Na závěr je třeba zmínit také problematiku recyklace plastů. Jak společnost v tomto ohledu mění své postoje a ochrana životního prostředí se stala celosvětovým tématem, změnil se i přístup výrobců oken. Ale i zákazníků. Staré okenní profily jsou 100% recyklovány a na výrobu nových oken se využívá významné množství regenerátu, který má naprosto stejně kvalitní vlastnosti jako prvomateriál (více se dozvíte na rewindow).

REHAU s.r.o.

logo
Obchodní 117
251 70 Čestlice

telefon: +420 272 190 111
e-mail: praha@rehau.com

web: www.rehau.com/cz-cs

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Deset důvodů, proč si vybrat plastová okna

Deset důvodů, proč si vybrat plastová okna

Věřte nebo ne, ale plastová okna jsou od dob svého uvedení na český trh stále bezkonkurenční jedničkou, co se do počtu ročně nainstalovaných oken týče. Množství nainstalovaných PVC oken výrazně přesahuje zbývající dva materiály – dřevo a hliník. Proč tomu tak ale je, když jsou tolik v módě přírodní materiály?

Skyforce – stylové skleněné zábradlí

Skyforce – stylové skleněné zábradlí

Jednoznačným trendem moderních rodinných domů jsou velké prosklené plochy, které poskytují uživateli větší množství světla a současně intenzivní kontakt s okolím – přírodou.

Chytré větrání pro zdravé bydlení

Chytré větrání pro zdravé bydlení

Čerstvý, a hlavně čistý vzduch je základním předpokladem pro zdravé a příjemné bydlení bez rizika vzniku plísní potažmo nemocí. Jak známo jen tím, jak dýcháme, nebo vaříme, sprchujeme se, vzniká uvnitř domu vlhkost a pokud se jí nezbavíme, můžeme si zadělat na problém. Kam tedy s ní?

HS portály ještě větších rozměrů, než čekáte

HS portály ještě větších rozměrů, než čekáte

Velkoformátové zdvižně posuvné dveře neboli HS portály jsou vyhledávaným architektonickým prvkem současného stavitelství. Uplatňují se nejen v privátní výstavbě, ale jejich popularita roste také u novostaveb bytových domů.

HS portály pro komfortní vstup na terasu

HS portály pro komfortní vstup na terasu

Velkoformátové posuvné dveře neboli HS portály jsou atraktivním architektonickým prvkem, který zajistí pohodlný vstup na zahradu nebo terasu a významně zvýší funkčnost i komfort vašeho obývacího pokoje. K tomu připočtěme více světla v místnosti a optické zvětšení prostoru. Nezanedbatelný je bezprostřední kontakt se…

Nový dřevodekor je lepší než originál

Nový dřevodekor je lepší než originál

REHAU, přední světový výrobce okenních profilů, vždy s předstihem reaguje nejen na neustále rostoucí požadavky trhu, ale také se přizpůsobuje současným trendům, mezi které dnes patří autentičnost a dokonalost v detailech. Právě tomu odpovídá nový dekor nazvaný KALEIDO WOODEC představený na letošním veletrhu…

Bezpečná okna – prevence proti zlodějům

Bezpečná okna – prevence proti zlodějům

Víte, že 84 % zlodějů se dostává do bytu nebo domu skrz okna, respektive balkonové dveře? A dokonce ve většině případů ve dne. Mylná je ovšem představa, že se tak stane rozbitím skla.