REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Skutečný ostrovní dům postavili z prefabrikovaných panelů

Netradiční přístup k netradičnímu obydlí, aneb jak se staví v místech, kam nevedou cesty? Odpovědi našlo australské architektonické studio Lai Cheong Brown. Architekti využili prefabrikovanou výstavbu a technologie k zachytávání a čištění vody, obnovitelné zdroje energie a postavili skutečný ostrovní dům, na ostrově.

Co o projektu prozradil architekt, Rowan Brown? Třeba to, že více než představou o vzhledu projektovaného sídla byl návrh veden zvážením podmínek panujících na cílové lokalitě. Ty vytvářel rovinatý terén v těsné blízkosti pobřeží, a také velmi intenzivní vítr, který bez ustání naráží do všeho vyčnívající jen pár stop nad horizont. Původní myšlenka tedy vycházela z toho, aby dům současně vytvořil klidnou venkovní zónu bezvětří, a přitom maximálně těžil z výhledů na nedaleké moře. Obojí se podařilo optimálním rozvržením dispozic protisměrně posunutého domu s kompletně uzavřeným vnitřním dvorem (původní verze počítala s venkovní zastřešenou verandou po obvodu domu, ale tato cesta byla záhy opuštěna). Výhled na moře tak pokrývá výseč 270°.

Až potud se vlastně nejedná o nikterak mimořádné dílo, zvlášť když zvážíme, že celý objekt zvaný Caravanserai je postaven z prefabrikovaných materiálů. To zvláštní, co činí celý realizovaný projekt studia Lai Cheong Brown extrémní, je přístup k řešení stavby na Frenchově ostrově.

French Island je sice největším ostrovem při pobřeží australské Victorie, ale je ostrovem „na samé hranici obyvatelnosti“. Od roku 1997, kdy byla tři čtvrtiny rozlohy ostrova vyhlášeny Národním parkem, se tu nesmí povolovat nové stavby. Rekonstrukce starých jsou ve vybraných lokalitách povoleny. Australská vláda se sice nerozhodla vyhnat všechny obyvatele ostrova, ale rozhodně se nesnaží jejich zasídlení nějak podporovat. Na ostrově je jedna jediná asfaltová cesta (která vede v délce tří kilometrů od přístaviště k budově pošty), připravovaná výstavba vedení elektrického proudu byla zastavena. Podobné je to i s rozvody vody nebo kanalizací. Bydlet na Frenchově ostrově, to znamená stát se jedním ze 116 poustevníků (jen 60 z nich zde žije trvale), kteří se s vysoce nekomfortními podmínkami dokáží sžít. Celkem překvapivě se jedním z nich chtěl stát i aktuální klient architektonického studia Lai Cheong Brown.

Jak sám architekt dodává: „Představa přípravy projektu, který má být realizován šedesát kilometrů od hlavního města státu, obvykle nezahrnuje extrémní přípravná opatření. Tady to ale bylo

French Island se sice nachází šedesát kilometrů od Melbourne, ale tato vzdálenost je současně délkou tzv. Westernportské zátoky, která je součástí Bassovy úžiny. Objekt a stavitele tedy nepropojuje žádná zpevněná silnice, ale naopak rozbouřené moře. Na ostrov se můžete dostat vlastně jen s pomocí převozní lodě, která tudy dvakrát za den pluje. K realitě Frenchova ostrova patří i to, že se v místě stavby nenacházel žádný vodní zdroj a žádný zdroj elektřiny. „A také bylo zapotřebí počítat s tím, že vzhledem k stanovám Národního parku bude zapotřebí vytvořit systém jímání a přečištění odpadních vod přímo v místě stavby.“ Prakticky celá příprava realizace vlastní stavby bude muset probíhat ex-situ, mimo místo stavby, a vlastní výstavba se bude řešit jen sestavením již dříve pečlivě předchystaných prefabrikovaných jednotek. Žádná stavební technika totiž na místo stavby dorazit nemůže.

Caravanserai v bodech

  • Pozemek o rozloze 100 akrů sloužící jako farma pro hovězí a lamy alpaky
  • Po celé linii ve vzdálenosti 250 metrů od moře
  • Solární energetika jako zásadní integrovaná součást provozu celé domácnosti
  • Propracovaný vodosběrný systém, který umožní obyvatelům nezávislost na okolí
  • Vytápění zajištěné kotlem na tuhá paliva, dřevo
  • Specifický systém přečišťování odpadních kalů, jímka s kulturami červů

Toto poznání pochopitelně do značné míry ovlivnilo rozpočtové a konstrukční perspektivy. Problematické bylo i načasování celé realizace, neboť po více než šest měsíců v roce by tu nebylo možné kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám cokoliv stavět. Současně se muselo jednat ve vzájemné termínové shodě s dodavateli, přepravci a Správou národního parku. „To celé si vyžádalo velmi dlouhé plánování dávno předtím, než jsme se na ostrov konečně vydali.“ Samotná realizace probíhala ve dvou fázích. Deadline první končil rokem 2013. Tehdy bylo vybudováno potřebné technické zázemí: čistička odpadních vod, jímka na tekuté odpady, dvě jímky pro sběr dešťové vody a fotovoltaická střešní elektrárna, prozatím usazená na nosnících. Druhá fáze navazovala zakázkovou výrobou prefabrikátů, přepravou materiálu a velkým finále, v podobě sestavení celého domu v květnu roku 2015.

Příběhové linie Caravanserai

Studio Lai Cheong Brown zmiňuje v propagačním materiálech vztažených k projektu Caravanserai „příběhové linie“, které se pojili s realizací. Předně je prý nezbytné zmínit vlákno příběhu o specifické architektuře pro izolovaná a nedostupná místa. Druhým je pak nutnost energetické nezávislosti vycházející přímo z požadavků lokality.  Podstatný je i závazek ke stavbě, která v principu nemá trvalý charakter. V případě, že se klient rozhodne French Island opustit, musí se postarat o demolici objektu. Prefabrikovaný charakter stavby tomu nahrává. Posledníma neméně podstatným bodem je i „rodinná linie“. Klient si přál moderní bydlení na ostrově, ale veškerá váha projektu má jen takovou platnost, pokud si rodina bude moci takové bydlení dovolit. Nemá cenu navrhovat něco, co nebude dostupné.

Klient, který zůstává anonymní, prý projekt zhodnotil slovy: „Navzdory určitým obtížím s přepravou kompletních částí budovy se zadání navýsost dobře zhostili jak výrobci prefabrikátů, tak i konvenční stavitelé. Všichni ukázali, že jejich práce má skutečnou hodnotu, a to jak v termínech kvality, tak úspory času.“ Fáze, kterou můžeme popsat jako přepravní a konstrukční, zabrala dohromady pět týdnů. Přesně tolik času stačilo k tomu, aby se v „pustině“ na  French Island objevila moderní a udržitelná novostavba, nastavená na odolnost vůči drsným přírodním podmínkám a přitom přívětivě pohodlná pro své obyvatele.

Objekt Caravanserai, který bude fungovat jako celoroční obytné zázemí pro rodinu majitele, pro příležitostné sezónní ubytování eko-turistů a také pro provoz malé zemědělské farmy, byl posléze zvenčí ještě obložen přitažlivou fasádou z australského „hardwoodu“ (eukalyptus Eucalyptus sideroxylon). Vnitřní uzavřený dvůr je pak efektním řešením vnitřní klimatizace a prosvětlení objektu, které podporují celostěná okna v ložnicích umístěných po obvodu domu.

Fotografie publikovány se svolením Jaime Diaz-Berrio.

Údaje o projektu

Název projektu: Caravanserai – French Island
Typ projektu: soukromá rezidence, farma
Architektonické studio: Lai Cheong Brown
Lokalizace: French Island, Victoria, Austrálie
Vedoucí projektu: Rowan Brown
Rok dokončení: 2015
Náklady: 600 000 $
Délka trvání projektu: 24 měsíců
Konstrukce materiálu: 8 měsíců
Přeprava a stavba: 1 měsíc +
Rozloha: 190,2 m2 (+ paluba vnitřního dvora 25m2)
Klient: Soukromá osoba
Strukturální inženýring: BHS Consultants
Dodavatel stavby: Ecoliv

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

ROZHOVOR: Český ostrovní dům vyrůstá z kořenů lehké rebelie

ROZHOVOR: Český ostrovní dům vyrůstá z kořenů lehké rebelie

Český ostrovní dům – projekt jehož základní nosnou myšlenkou jsou udržitelnost a šetrnost v architektuře. Jeho iniciátor oslovil budoucí generaci architektů a techniků, studenty vysokých škol. V současnosti je projekt za fází architektonické soutěže a formuje se zajímavý tým nadšenců. Úsporný dům má být ale jen…

Neviditelná chatová osada z Islandu

Neviditelná chatová osada z Islandu

Na Islandu chápou samotu jako jeden z rysů osobní svobody, a proto si tu soukromí skutečně umí vážit. I na dovolené. Dobře si to uvědomovali architekti ze studia PK Arkitektar, když připravovali svůj projekt výletních chat na pobřeží jezera Laugarvatn. Přestože jich tu je dnes na relativně malé ploše naměstnáno…

Český ostrovní dům: architektura nové generace a neutuchající chuť inovovat

Český ostrovní dům: architektura nové generace a neutuchající chuť inovovat

Český ostrovní dům je ambiciózní projekt, jehož hlavní cílem je akcelerovat nástup udržitelných technologií do domácností a budov. Úvodní myšlenka projektu tkví ve snaze posunout vývoj soběstačné architektury a dokázat, že existují možnosti, jak budovat šetrné stavby, jenž zachovávají současnou životní úroveň, jsou…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA