REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Koberec jako podlahová krytina více o tématu

Koberec jako podlahová krytina: Podle čeho vybírat, výhody a nevýhody

V dnešní době je celkem módní volit jako podlahovou krytinu vinyl, PVC, laminát nebo dřevo. Často se volí tyto krytiny i jako vhodné pro snadný úklid. Ať jsou již výše uvedené podlahoviny upřednostňovány z designového hlediska, nebo z hlediska údržby, i koberce zůstávají stále ve hře.

Možná bude někdo namítat, že koberce dnes již nikdo nevolí, ale opak je pravdou. Žádná jiná podlahová krytina vám totiž neposkytne takový pochozí komfort a malou tepelnou jímavost (podlaha je na omak „teplá“), jako právě koberec.

Výhody a nevýhody koberců

V případě, že se tedy rozhodnete pro koberec jako podlahovou krytinu, je dobré brát v potaz jeho klady a zápory. Mezi klady počítáme vyšší pochozí komfort, tepelnou izolaci, zvukovou izolaci, koberec je příjemný na dotek, velké množství barev a vzorů a motivů na výběr. Dalším kladem je, že podklad nemusí splňovat tak vysoké požadavky na rovinnost podkladu jako třeba PVC či vinyl, kde se vám do těchto krytin následně promítne doslova každé smítko.

Při volbě instalace koberce na podložku je maximalizovaný stupeň pochozího komfortu, tepelné a zvukové izolace. I hrubší podklad lze vyřešit podložkou pod koberec. Není tajemstvím, že pro tyto klady volí koberec jako finální krytinu většina světových hotelů.

Koberce mají širokou škálu vzorů a barev. Koberce lze využít jako podlahovou krytinu i obložení na schodů.

Mezi nevýhody musíme počítat nemožnost stírání případně rozlité vody, které se musíme zbavit co nejrychlejším odsátím k tomu určeným vysavačem, nebo za použití suchých hadrů, tak aby nedošlo k poničení podkladu a následné deformaci. Zbytková vlhkost již vyschne samovolně. Dále je koberec náchylný na zachycování olejových a mazlavých nečistot z obuvi (většinou komerční výstavba). Z tohoto důvodu je dobré myslet na vstupní rohože (čistící zóny), které obuv zbaví nečistot a zamezí jejich dalšímu roznášení.

Jak vybírat koberec

Tyto odpovědi nám pomáhají zúžit výběr koberců a dále již volíme pro nás nejvhodnější materiál vlákna a typ koberce. Typů koberců je celkem 9:

 • Smyčkové
 • Scrolly
 • Berber
 • Cut & Loop
 • Saxony
 • Twist
 • Frissé
 • Velvet/Plush
 • Shaggy

Jaroslav Sedláček

Jednatel firmy ProFlooring s. r. o., kterou založil v roce 2011 po několikaletém působení v Irské republice, kde působil v oboru podlah.  Ve své firmě se zaměřuje převážně na velkoobchodní prodej podlahového příslušenství, nářadí a doplňků včetně strojů a produktů pro suché čištění koberců.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Koberec jako podlahová krytina

 1. Koberec jako podlahová krytina: Podle čeho vybírat, výhody a nevýhody
 2. Koberec jako podlahová krytina: Typy koberců a vhodnosti použití
 3. Jak nalepit koberec a jak připravit podklad koberce pomocí lití nivelační stěrky?
 4. Pokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?
 5. Pokládka koberce na podložku: Metoda dvojitého lepení
 6. Pokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lišt
 7. Čištění koberce: Jaké znečištění hrozí kobercům? Jak se starat o koberec?

Mohlo by vás zajímat

Jak udržovat a čistit koberce: Průběžná údržba a metody intenzivního čištění

Jak udržovat a čistit koberce: Průběžná údržba a metody intenzivního čištění

Koberec má doma snad každý. Jeho čištění a údržba už ale všem příliš jasná není. Ano, asi každý, kdo má doma koberec jej občas vysaje. Co ale dělat se skvrnami, jak koberec ošetřit, jak často se věnovat intenzivnějšímu čištění? Víte, že koberce lze impregnovat? Údržba koberce vyžaduje přizpůsobení technologie typu a…

REKLAMA