REKLAMA
Koberec jako podlahová krytina více o tématu

Pokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lišt

Položit koberec na podložku je pro něj šetrnější metoda než pokládka na tvrdý podklad, navíc kobercová podlaha s podložkou je měkká příjemná na došlap a perfektně tlumí hluk. Nepotřebuje ani tak dokonale rovný podklad jako při pokládce koberce bez podložky. Jaký je správný postup pokládky na podložku? Máme dvě varianty, dnes si ukážeme metodu napínání koberce. Koberec se napíná do obvodových lišt.

Co budete potřebovat

Podložku pod koberec, koberec, sponkovací kladivo či fixační lepidlo na podložku, pásku Duck Tape, podlahářský nebo odlamovací nůž, kolenní napínák, bolster, kobercové lišty, montážní lepidlo v kartuši, vytlačovací pistoli, metr, tužku, přechodové lišty. Případně vyrovnávací hmotu k vyrovnání hrubších prasklin či prohlubní.

1. Připravte podklad

Přípravou podkladu pro pokládku koberce na podložku jsme se zabývali již dříve ve starším článku na ESTAV.cz.

2. Instalujte přechodové lišty

V místě, kde bude koberec na podložce přecházet na jinou podlahovou krytinu, instalujte kovový přechodový profil. Je jich několik typů. Takzvaný redukční profil bude potřeba na dlažbu, dřevěnou či laminátovou podlahu. Přechodový na spojení mezi dvěma koberci. A ukončovací profil na místo, kde je povrch podlahy ve stejné výšce jako povrch pod podložkou, většinou je to spoj koberce a PVC.

3. Instalujte napínací lišty

Dle podkladní vrstvy použijte napínací lišty s hřebíky do betonového podkladu či s hřebíky do dřevěného podkladu. Tyto lišty instalujeme po celém obvodu místnosti, kde koberec ukončujeme, tzn. u stěn a např. vestavných skříní. Mezi napínací lištou a stěnou ponechte mezeru cca 3-7 mm (2/3 výšky koberce), do které se poté zapěchuje seříznutá část koberce. Do dveří či do míst kde přechází koberec na jinou krytinu instalujte přechodové lišty. 

Instalujte napínací lišty

4. Instalujte podložku

Pásy podložek pokládejte vedle sebe na sraz, pruh vedle pruhu, podle typu podložky, potištěnou stranou vzhůru, popř. stranou s vyztuženým povrchem. Jestliže budete mít na koberci plánovaný spoj, musí být spoje podložky takzvaně do kříže, tedy v úhlu 90 stupňů vůči spoji koberce. Spoj mezi díly koberce by zároveň měl být nejlépe v místech s malým pohybem osob.

Podložka se instalujte po celé ploše, těsně k napínacím lištám a profilům, taktéž na sraz, veškeré přesahy odřízněte nožem. Podložku zafixujte na několika místech k podkladu, aby nedocházelo k jejímu pohybu při manipulaci s kobercem. Na dřevěném podkladu zafixujte podložku sponkovacím kladivem, na betonovém podkladu fixační lepidlem ve spreji. Spoje podložky je vhodné přelepit páskou Duck Tape.

5. Instalujte koberec

Koberec rozprostřete v místnosti, abyste měli dostatečný přesah kolem všech stěn. Poté zařízněte koberec na jedné, kratší straně místnosti. Koberec neřežte přesně ke zdi, ale s přesahem cca 5 mm. Poté za pomocí kolenního napínáku zafixujte koberec do zoubků napínacích lišt a za pomoci načiní „bolster“ zapěchujte koberec mezi napínací lištu a stěnu. Poté jděte na opačný konec místnosti a opakujte celý postup, tak aby došlo k přiměřenému vypnutí koberce. Následně opakujte celý postup na zbývajících stranách koberce. Spojované části koberce seřízněte na rovno, sesaďte k sobě a při hobby instalaci podlepte lepidlem ve spreji F.599

Instalujte podložku

6. Olemujte podlahu lištami

Koberec je vhodné olištovat, abyste při vysávání nepoškodili malbu. Díky lištám bude koberec také vypadat lépe. Nejběžnější postup je instalovat po obvodu bílé, plastové, kobercové lišty vysoké pět centimetrů za pomoci montážního lepidla. Do těchto lišt se vkládají předem nařezané 5 cm vysoké pruhy ze zbytků instalovaného koberce.

Jaroslav Sedláček

Jednatel firmy ProFlooring s. r. o., kterou založil v roce 2011 po několikaletém působení v Irské republice, kde působil v oboru podlah.  Ve své firmě se zaměřuje převážně na velkoobchodní prodej podlahového příslušenství, nářadí a doplňků včetně strojů a produktů pro suché čištění koberců.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Koberec jako podlahová krytina

  1. Koberec jako podlahová krytina: Podle čeho vybírat, výhody a nevýhody
  2. Koberec jako podlahová krytina: Typy koberců a vhodnosti použití
  3. Jak nalepit koberec a jak připravit podklad koberce pomocí lití nivelační stěrky?
  4. Pokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?
  5. Pokládka koberce na podložku: Metoda dvojitého lepení
  6. Pokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lišt
  7. Čištění koberce: Jaké znečištění hrozí kobercům? Jak se starat o koberec?

Přečtěte si více k tématu Koberec jako podlahová krytina

REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist